Pod streho

Ste izvedeli kaj koristnega, novega, zanimivega… Kliknite tukaj in Žurnal24 izberite za svoj prednostni vir novic na Googlu.

Račun za elektriko: Da vas zaradi klime ne bo bolela glava

Klimatska naprava Profimedia
Pozor na prenosne klimatske naprave.

V nadaljevanju preberite:

  • Kako poskrbeti za bolj zdravo bivalno okolje s klimo.
  • Ne nastavljajte klime na manj kot 24 stopinj Celzija.
  • Imejte zaprte žaluzije in okna.

Z vročimi poletnimi dnevi nastopi tudi čas povečane rabe klimatskih naprav. V Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) ob tem opozarjajo, da se lahko ob njihovi nepravilni uporabi znatno poveča poraba električne energije. Zato so pripravili nekaj nasvetov za varčno rabo teh naprav.

Med ključnimi načini za prihranke pri stroških energije v ZPS svetujejo uporabo najvišje še udobno temperature, pri čemer priporočajo največ 24 do 25 stopinj Celzija.

Temperatura v prostoru naj bo največ za šest do osem stopinj Celzija nižja od zunanje. Zato v ZPS potrošnikom svetujejo, da naj hlajenja tudi takrat, ko je zunaj 32 ali 33 stopinj Celzija, ne nastavljajo na manj kot 24 ali 25 stopinj.

"Naprava porabi manj energije, če dlje časa deluje pri višje nastavljeni temperaturi, kot če krajši čas deluje s polno močjo pri nižji temperaturi," so pojasnili v sporočilu za javnost.

Redno vzdrževanje klimatskih naprav je nujno

V ZPS ob tem izpostavljajo, da naj bodo v času delovanja klimatske naprave okna zastrta z žaluzijami, roletami ali drugimi senčili, s čimer se prepreči pasivno ogrevanje prostora. Prostore naj se prezračuje zgodaj zjutraj ali zvečer, ko se ozračje ohladi.

K manjši porabi električne energije lahko pomaga tudi redno vzdrževanje klimatskih naprav. S tem se poskrbi za daljšo življenjsko dobo naprav in bolj zdravo bivalno okolje. V vlažnem okolju notranje enote se namreč lahko razvijejo mikroorganizmi, plesni in glivice, ki povzročajo neprijetne vonjave ali celo alergijske reakcije, so opozorili v ZPS.

Pri samem nakupu klimatske naprave svetujejo izbiro energetsko čim bolj učinkovitih modelov. Ob tem izpostavljajo, da se cenejši modeli na primerjalnih potrošniških testih pogosto izkažejo za energijsko potratne, razlike med njimi pa so lahko velike.

Pri 2,5-kilovatni napravi je razlika v porabi za hlajenje in ogrevanje med najbolje in najslabše ocenjenim modelom na testu ZPS 846 kilovatnih ur na leto oz. skoraj 180 evrov, pri 3,5-kilovatni napravi pa 899 kilovatnih ur oz. skoraj 190 evrov na leto.

"Višji začetni vložek v kakovostno napravo se torej v njeni življenjski dobi povrne," so zapisali.

Testi ZPS so obenem pokazali, da so prenosne klimatske naprave manj učinkovite, energijsko bolj potratne in precej bolj glasne kot stenske različice. Odločitev za takšen način hlajenja naj po mnenju ZPS predstavlja izhod v sili.

Komentarjev 2
  • Anja1956 10:35 28.junij 2026.

    Mislim, da ni noben problem porabiti s klimo 10 do 15 kilowatov na dan! Pomeni na mesec 300 do 450 kw, kadar je tako vroče kot zdaj !

  • vzev 09:48 28.junij 2026.

    Kakšna bedarija. Zunaj 36 stopinj, jaz se bi pa kuhal v hiši pri 30? Zakaj imam potem klimo? Logično, da hladiš tja na 22.