Popotnik
4861 ogledov

EU podprla letalske družbe glede zaračunavanja ročne prtljage

Prtljaga
1/2
Profimedia
Ministri članic Evropske unije so odobrila pravila, ki letalskim družbam dovoljujejo zaračunavanje ročne prtljage.

Ministri članic Evropske unije, pristojni za promet, so odobrili posodobljena pravila o pravicah potnikov v letalskem prometu, ki letalskim družbam dovoljujejo zaračunavanje ročne prtljage – kljub nasprotovanju Nemčije, Španije, Portugalske in Slovenije. Nova pravila uvajajo brezplačno ročno prtljago, ki jo je dovoljeno nositi pod sedežem, medtem ko se za drugo ročno prtljago lahko zaračuna doplačilo.

Zaščita potnikov v primeru zamud in odpovedi

Kompromisni predlog za izhodišče za pogajanja s parlamentom, ki so ga potrdili ministri, med drugim predvideva, da morajo letalski prevozniki v primeru motenj v letalskem prometu potnikom kar najhitreje ponuditi alternativne lete ali oblike potovanja do njihovih želenih destinacij. Če tega ne storijo v treh urah od nastale motnje, si lahko potniki sami najdejo alternative in zahtevajo povračilo stroškov v višini največ 400 odstotkov izvirne cene letalske vozovnice.

Posodobljena zakonodaja naj bi jasneje opredeljevala tudi pravico do pomoči potnikom v obliki hrane ali nastanitve. Tudi v tem primeru lahko potniki, če letalski prevoznik ustrezno ne ukrepa, ukrepajo sami in potem zahtevajo povračilo. V primeru težav, ki se pojavijo, ko so potniki že v letalu in čakajo na vzlet, naj bi bila predvidena minimalna pomoč, tovrstno čakanje v letalu pa bi bilo omejeno na največ tri ure.

Frankfurtsko letališče | Avtor: Profimedia Profimedia

Po potrjenih izhodiščih Sveta bi bil spodnji prag zamude, po katerem je potnik upravičen do odškodnine, pri potovanjih krajših od 3500 kilometrov ali pri letih znotraj Evropske unije določen pri štirih urah, odškodnina pa pri 300 evrih. Pri daljših potovanjih pa bil prag pri šestih urah, odškodnina pa pri 500 evrih. 

Svet je v svojih izhodiščih med drugim posegel tudi v določila, ko gre za odškodnine v primeru odpovedanih letov. Do odškodnine bi bili upravičeni potniki, ki so jih prevozniki o odpovedi obvestili manj kot 14 dni pred letom. Prevozniki obenem tudi ne bi mogli zavrniti odškodnine zaradi izrednih okoliščin, če ne bi dokazali, da so sprejeli vse možne ukrepe za preprečitev motenj. Potniki bodo imeli do šest mesecev časa za vložitev zahtevkov, letalske družbe pa bodo morale odgovoriti v 14 dneh.

Ministri članic Evropske unije z dogovorom o večji zaščiti potnikov v letalskem prometu

Ministri članic Evropske unije, pristojni za promet, so se na zasedanju v Luksemburgu po 12 letih vendarle dogovorili o pogajalskem izhodišču Sveta Evropske unije o spremembah pri pravicah potnikov v letalskem prometu. Sprejeli so predloga Evropske komisije glede sprememb uredb o pravicah potnikov v letalskem prometu in o odgovornosti letalskih prevoznikov v zvezi z letalskim prevozom potnikov in njihove prtljage. Komisija ju je predstavila že leta 2013, članice pa 12 let niso našle skupnega jezika glede izhodišč za pogajanja z Evropskim parlamentom.

Novi zakonodajni okvir naj bi prinesel jasnejša in enostavnejša pravila za letalske potnike ter ubral boljše ravnovesje med visoko ravnjo zaščite pravic potnikov in ohranjanjem povezljivosti oziroma zagotavljanjem enakovrednih pogojev za letalske prevoznike v primerjavi z drugimi ponudniki storitev, so po zasedanju sporočili iz Sveta Evropske unije.

Slovenija predloga ni podprla

Alenka Bratušek | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek
Slovenija, ki jo je zastopala infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek, sicer predloga, ki ga je pripravilo poljsko predsedstvo, ni podprla. Na ministrstvu za infrastrukturo so pojasnili, da je v osnovi predlagani triurni prag zamude pri krajših letih in letih znotraj Evropske unije, po katerem bi bil potnik upravičen do odškodnine, bolj učinkovit ukrep. Oblikovala ga je namreč sodna praksa, po prepričanju Slovenije pa predstavlja tudi boljšo spodbudo za minimiziranje zamud v letalskem prometu.

"Zato glede te točke nismo odstopali in smo ostali na strani potnikov," so zapisali na ministrstvu. Podobno kot Slovenija so ravnale tudi Nemčija, Španija, Portugalska in Avstrija.

Evropski komisar je Bratušek obljubil, da bo Slovenijo spravil na zemljevid hitrih železniških povezav

Ob robu zasedanja je sicer ministrica Bratušek govorila tudi z evropskim komisarjem za promet in turizem Apostolosom Cicikostasom, ki ga je povabila v Slovenijo. Poudarila je pomen hitrih železniških potniških povezav za Slovenijo v luči prihodnjega akcijskega načrta Evropske unije za hitre železnice. Cilj unije je namreč povezava prestolnic in večjih mest s hitrimi železniškimi povezavami.

Komisar je po navedbah ministrstva zagotovil podporo Sloveniji, da bo na zemljevidu hitrih železniških povezav. V ta namen je dogovorjen sestanek na operativni ravni, kjer bodo predstavljene podrobnejše prioritete Slovenije na zemljevidu teh hitrih povezav.

Znatno zmanjšanje ključnih pravic potrošnikov?

Poljski minister za infrastrukturo Dariusz Klimczak je sporazum označil za "zgodovinski mejnik" in poudaril, da uvaja več kot 30 novih pravic potnikov, od katerih nekatere segajo dlje od samega leta, poroča Euronews. Evropska potrošniška skupina BEUC pa odločitev kritizira.

Nove pristojbine za ročno prtljago so označili za "znatno zmanjšanje ključnih pravic". V BEUC opozarjajo, da bodo višji pragovi za upravičenost do odškodnine – štiri ure pri krajših in šest ur pri daljših letih – izključili veliko število potnikov, ki bi bili po trenutni sodni praksi do nje sicer upravičeni že ob krajši zamudi. Tako naj bi nova ureditev v praksi pomenila zmanjšanje zaščite potnikov in odvračala odgovornost letalskih prevoznikov za pogoste, a "manjše" zamude. Poleg tega trdijo, da je zaračunavanje ročne prtljage v nasprotju z zakonodajo Evropske unije in sodnimi odločbami.

Odobritev predloga

Evropski parlament bo zdaj pregledal predlog, preden bo začel s končnimi pogajanji z državami članicami in Evropsko komisijo. Zagovorniki potrošnikov so izrazili zaskrbljenost zaradi pospešenega postopka odobritve.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 2
  • Kmodri_ 16:31 10.junij 2025.

    Tole je maslo Amerov!

  • 4krogci 14:21 10.junij 2025.

    Sepravi letalska karta 25€...rocna prtljaga (tamali kufrcek,nahrbtnik) pa 70€....no ja bodo pa lahko vsaj z Lampeduse prsli poceni v center EU..!!!

Sorodne novice