Slovenija
9 ogledov

Bo drugi krog 11. novembra?

Volišča bodo odprta od danes, 16.9., do četrtka med 9. in 17. uro. Žurnal24 main
Državna volilna komisija (DVK) je na seji ugotovila, da drugega kroga predsedniških volitev še ni mogoče razpisati zaradi nepreštetih pričakovanih 44.865 glasovnic volivcev iz tujine.

DVK  ugotavlja, da bodo ta in 88 okrajnih volilnih komisij te glasovnice začele šteti šele v ponedeljek popoldne. Do takrat, do 12. ure 29. oktobra, je namreč še čas za prispetje volilnih gradiv, ki so jih slovenski izseljenci, gre za volivce s stalnim prebivališčem v tujini, poslali po pošti. 

Bodo glasovnice odločile Peterletovega
sotekmeca ?
Na seji DVK sta njen predsednik Anton Gašper Frantar in tajnik komisije Marko Golobi
pojasnila , da bo izpeljan drugi krog volitev, ker v prvem 21. oktobra noben izmed kandidatov ni dobil večine, česar glasovnice iz tujine ne morejo spremeniti. Lahko pa, hipotetično, vplivajo na to, kdo izmed kandidatov z največ glasovi se bo v drugem krogu pomeril s prvouvrščenim Lojzetom Peterletom. Razlika med drugouvrščenim kandidatom Danilom Türkom in tretjeuvrščenim Mitjo Gasparijem je namreč manj kot 4000 glasov. Kdo od kandidatov se bo poleg Peterleta uvrstil v drugi krog, bo znano najprej v torek. Šele takrat bo mogoče tudi objaviti uradni izid prvega in razglasiti drugi krog volitev.

Iz tujine lahko pride še več kot 40.000 glasov

Glasovnice lahko teoretično odločajo o Peterletovem sotekmecu v drugem krogu predsedniških volitev. © Boštjan Tacol

 
4962 volivcem s stalnim naslovom v drugih državah so v tujino poslali volilno gradivo s prazno glasovnico, ker so to zahtevali. Državna volilna komisija pa je 39.903 volivcem, ki sicer poštnega glasovanja niso izrecno zahtevali, pred volitvami na njihove znane naslove v tujini poslali volilno gradivo z uradnimi glasovnicami, kakršne so bile na voljo tudi v nedeljo volivcem na voliščih v domovini. Frantar je danes še enkrat zavrnil dvome, ki jih je taka odločitev zasejala v delu javnosti in pri nekaterih predsedniških kandidatih. Možnosti, da bi ti volivci dvakrat glasovali (torej po pošti in na enem od 34 diplomatsko-konzularnih predstavništvih v Sloveniji) so po Frantarjevih izračunih "ena proti 2000".
Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.