Sojenje Darku Terboči, obtoženemu, da je v začetku lanskega oktobra v domačem stanovanju v Dolenji vasi pri Ribnici pokončal lastno mater in njuno psičko, se je včeraj po pričakovanjih končalo z izrekom ukrepa obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v zdravstvenem zavodu. Kot je dejala njegova zagovornica, odvetnica Mateja Gregorčič: "Šlo je za klasični primer neprištevnosti."
Pol leta ni jemal zdravil

Iz dokaznega postopka,v katerem so pred ljubljansko okrožno sodnico Evo Senico Visočnik pričali svojci, sosedje, policisti in dva izvedenca, psihiater dr. Matej Kravos in travmatolog dr. Marko Jug, izhaja, da je Terboča že približno pol leta pred tragedijo nehal jemati zdravila za svojo hudo duševno motnjo, paranoidno shizofrenijo.
Po besedah njegove sestre Terezije J. je terapije občasno prekinil že v preteklosti in bil potem sprva poln volje in energije, sledili pa sta depresija in preganjavica: "Takrat smo ga peljali na urgenco in po zdravilih si je hitro opomogel. Kasneje pa sem dobila občutek, da je sprejel svojo bolezen in nisem niti pomislila, da je dal tablete spet na stran." Ker je jemanje zdravil težko nadzorovati, je Terboča pred leti dobival injekcije, vendar jih je težko prenašal.
Terezije in Kale ni bilo na jutranji sprehod
Prvega oktobra lani, prav na svoj 48. rojstni dan, je bil očitno že v fazi paranoje, kar naj bi opazila tudi njegova 79-letna mama Terezija Terboča. "Tisti torek sva okrog šestih popoldne sedeli pred hišo in mi je rekla, da se je Darku poslabšalo. On je vmes prišel po drva, ona pa je kmalu nekam zbegana odšla domov. Dejala sem ji, naj me pokliče, če bo kaj narobe. Kakšno uro kasneje mi je prinesla biskvit in naročila, naj ji kasneje vrnem krožnik," je izpovedala soseda, vajena, da se ji na jutranjem sprehajanju psa pridruži Terezija z ljubljenko Kalo.

Toda v sredo ju je čakala zaman. Skupaj s še eno sosedo sta Terezijo brez uspeha skušala priklicati na telefon, zato sta obvestili njeno hčerko: "Prišel je njen mož. Vhodna vrata so bila odklenjena, in ko je stopil v stanovanje, je zakričal. Terezija je zabodena ležala v dnevni sobi, Kala, tudi mrtva, pa v kuhinji. Darka ni bilo nikjer."
Poškodoval je tudi sebe
Rane na pokojni je opisal izvedenec dr. Jug: "Manjša pod levim ušesom je bila nekritična, kritična pa je bila na spodnjem sprednjem delu vratu. Z eno potezo, izpeljano z veliko silo, sta bila prerezana sapnik in vratna arterija. Vsaka od teh dveh poškodb je bila smrtna. Oškodovanka se je v 30 sekundah onesvestila in v petih minutah umrla zaradi izkrvavitve in zastoja srca."
Vrata je imela prerezan tudi 12-letna mešanka Kala, ki jo je Terboča dobil v dar in je bila zanj nekakšna terapija. Skupaj sta hodila naokrog in je zanjo lepo skrbel.
Forenziki so v stanovanju poleg krvi obeh žrtev našli tudi Darkovo, zato so sklepali, da je po zločinu skušal z največjim nožem, ki ga je našel v kuhinji, soditi še sebi. Ko ga je 3. oktobra v gozdu izsledil policijski pes, je bil ranjen in okrvavljen, noža pa ni imel več pri sebi, odvrgel naj bi ga me tavanjem.
Ni bila kriva hudobija
"Njegova duševna motnja je bila takrat v aktivni fazi. Slišal je glasove in se čutil življenjsko ogroženega, čeprav je tudi verjel, da ima nadnaravne sposobnosti. Toda če ne bi ubogal prisluhov, je bil prepričan, da bi umrl," je duševno stanje Terboče pojasnil psihiater Kravos in dodal, da je po dobrih sedmih mesecih terapij na forenzičnem oddelku mariborske psihiatrije napredek očiten: "Aktivnih simptomov ni več in svoje vedenje lahko nadzira. Predlagam še šest mesecev obveznega zdravljenja po pravnomočnosti sodbe, ker je za vzpostavitev stabilnosti potrebno približno eno leto. Na prostosti pa priporočam ambulantne terapije z injekcijo na štiri tedne, saj je to mogoče nadzirati. Če bolnik ne pride v ambulanto, se ga povabi, če ga še vedno ni, ga obiščejo doma, v skrajnem primeru pa odredijo zdravljenje proti njegovi volji. Koristna bi bila tudi vključitev v zdravljenje v skupnosti, kar pomeni, da bi psihiatri prihajali k njemu domov, napovedano in nenapovedano."
Tožilka Maša Podlipnik je včeraj v zaključni besedi poudarila, da Terboča kaznivih dejanj uboja in mučenja živali ni storil iz hudobije in sovraštva, ampak zaradi duševne bolezni in prenehanja terapij: "Predlagam varnostni ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v zdravstvenem zavodu ter podaljšanje pripora na forenzičnem oddelku v Mariboru do pravnomočnosti odločbe."
Zaželela mu je uspešno zdravljenje
Odvetnica Gregorčičeva pa je prepričana, da bo Terboča tudi v bodoče sodeloval pri zdravljenju tako kot doslej, in da je dokončno sprejel svojo diagnozo. Sodnica Senica Visočnikova ga je ob izreku ukrepa oprostila stroškov kazenskega postopka ter mu zaželela uspešno zdravljenje. To lahko v zdravstveni ustanovi traja največ pet let, s preverjanjem zdravstvenega stanja na vsakih šest mesecev. Če bodo na prostosti res sledile terapije z injekcijami, ki jih je mogoče nadzorovati, Terboča naj ne bi več predstavljal nevarnosti zase in za okolico.
🍓 Vroča dekleta čakajo na vas na 👉 𝗦𝗲𝘅𝘁𝗼.𝗹𝗶𝗳𝗲
Paranoidna shizofrenija je nekaj najhujšega, kar se lahko zgodi človeku. Trenutno se odziva na terapijo in obvladuje vedenje. Kaj pa, ko pride ven? Ko spet preneha jemati zdravila, glede na to, da je to pri njem v navadi? Ga bo… ...prikaži več k sebi vzela sestra in tvegala?
Ne vem zakaj so ga iskali s psi ! Pustil ga bi v hosti in našli po 3 mesecih , pa mirna Bosna in denar v blagajni !