Policiste PU Nova Gorica je dopoldne kontaktiral občan, ki je bil žrtev spletnih goljufov. Moški je prek spletnega oglasa prodajal oblačilo manjše vrednosti. Na oglas se je prek sms-sporočila odzvala domnevno ženska oseba. Moškemu je posredovala sms-sporočilo s povezavo na znano slovensko dostavno službo. Moški bi moral izpolniti obrazec z namenom pridobitve določenih osebnih podatkov za izvedbo transakcije.
Od oškodovanca so zahtevali tudi, da se poveže s svojo banko zaradi nadaljnjih transakcij. Po več klikih je neznanemu storilcu očitno uspelo dostopati do oškodovančeve spletne banke. Oškodovanec je bil namreč danes s strani banki obveščen, da je neznana oseba zlorabila njegov bančni račun oziroma z njegovega bančnega računa nepooblaščeno opravila dve transakciji. Oškodovan je bil za 1.792 evrov.
Policija vse okoliščine še preiskuje.
Zaznavajo povečano število tovrstnih goljufij
"Policija v zadnjem obdobju ponovno zaznava povečano število problematiko goljufij na spletu, pri čemer so v primerih z visokimi oškodovanji napadene fizične in tudi pravne osebe. Spletni goljufi na naključne telefonske številke pošiljajo kratka SMS obvestila ali elektronska sporočila, v katerih se predstavljajo pod lažnim osebnim imenom, v nekaterih primerih tudi v imenu slovenskih bank ali npr. tehnična pomoč spletnih ponudnikov ipd. Potencialne žrtve pozovejo, da s klikom potrdijo priloženo spletno povezavo. Ob kliku na povezavo se odpre spletna stran, ki so jo izdelali spletni goljufi in je identična spletni strani, ki jo npr. uporablja določena pravna oseba. Na tak način pridobijo vse potrebno za nepooblaščen vstop v spletno banko in v nadaljevanju izpraznijo bančni račun," taktiko spletnih goljufov opišejo policisti.
Sodobni spletni prevaranti bodo storili vse, da se dokopljejo do vašega denarja in/ali vaših bančnih podatkov, pri tem pa so se pripravljeni vživeti v najrazličnejše vloge.
Policija občane opozarja:
· bodite pozorni, saj prejeta sporočila delujejo, kot da so bila poslana s strani bank;
· ta sporočila vedno vsebujejo povezavo, na katero je treba klikniti in vnesti podatke;
· banke nikoli ne pošiljajo tovrstnih sporočil s povezavami;
· ne klikajte na povezavo in ne vnašajte nobenih podatkov;
· sporočilo ignorirajte, pošiljatelja oziroma telefonsko številko pa blokirajte;
· ob morebitni zlorabi nemudoma obvestite svojo banko in oškodovanje prijavite policiji.
Več preventivnih nasvetov na spletu Policije, na spletni strani Varni na internetu in na spletni strani Nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost SI-CERT.
Blagajna v večnadstropni trgovini. Pred menoj in še eno stranko na blagajni stara baba , glih prav usekana , da so jo vnuku računalniško "izobrazili" v uporabnika. Kartica na poteg je očitno prazna, dela se ene 3x da je polna… ...prikaži veča in napaka na povezavi, znesek pa visok za kodo. Ko ji ne uspe takšno plačilo začne v mobiju iskati 4 mestno kodo kartice . Ej ne more si zapomniti 4 številke. Jaz popizdim in ji rečem, da verjetno ve, kdaj je rojena in da naj obrne številke pa bo imela kodo. Ni je našla
Niso butlni ampak enostavno mislijo , da lahko obvladujejo tehniko , ki ji pa v resnici ne dosežejo niti do kolen . Našel se je Gorenjski butl , ki so mu vlomli v avto , vzeli denarnico , zraven je… ...prikaži veče imel pa napisano kodo kartice ! Se ta zaveda , da je idiot , če si ne more zapomniti 4 številčne kode !!! Taki potem tudi mislijo , da je njihov dokaz računalniške osveščenosti in prednosti to, da imajo kartico na poteg !!!!
Z eno besedo: butl!