Slovenija
21 ogledov

Dan žalovanja v spomin na žrtve ujme

železniki neurje ujma poÅ¡kodovani avtomobili bobo Žurnal24 main
V Sloveniji je danes dan žalovanja v spomin na žrtve torkove ujme. Izrazi solidarnosti v obliki humanitarnih akcij prihajajo iz vseh koncev države.

Nastala je tudi velika gmotna škoda, ki po prvih ocenah znaša 200 milijonov evrov. Najhuje je bilo na območjih Železnikov, Celja in na Cerkljanskem. Vlada je današnji dan razglasila za dan žalovanja v spomin na žrtve ujme in kot izraz solidarnosti z njihovimi svojci in vsemi, ki so prizadeti zaradi posledic neurja.

Ob dnevu žalovanja so zastave izobešene na pol droga. Vlada je vse organizatorje kulturnih in drugih prireditev pozvala, naj predvidene prireditve odpovejo oziroma njihovo vsebino prilagodijo dnevu žalovanja ter v mejah zmožnosti del zbranih sredstev namenijo prebivalcem, prizadetim zaradi posledic ujme. Za vse žrtve torkove naravne nesreče sta popoldne v ljubljanski in celjski stolnici maši darovala ljubljanski nadškof metropolit Alojz Uran in celjski škof Anton Stres.

 

Ujma odnesla milijone

Gmotne škode je po prvih ocenah za 200 milijonov evrov.

Predsednikov urad odstopil 25.000 evrov
Predsednik republike Janez Drnovšek je v četrtek v sožalni brzojavki družinam preminulih v torkovi naravni nesreči izrazil svoje globoko sožalje ob tragični izgubi njihovih najbližjih, danes pa je obiskal Železnike. Ogledal si je prizadeta območja občine in ugotovil, da kljub zares težkim razmeram ljudje vlagajo veliko pozitivne energije in volje, da bi se življenje prebivalstva znova čim prej normaliziralo.


Drnovšek na obisku v Železnikih © BOBO

 
Iz predsednikovega urada so medtem sporočili, da je predsednik vladi odstopil 25.000 evrov iz proračunskih sredstev, in pojasnili, da bo urad za toliko zmanjšal predvideno porabo, kolegij predsednika državnega zbora pa je obravnaval pobudo poslanske skupine Socialnih demokratov za finančno pomoč prizadetim območjem. O načinu pomoči, ali bo to enodnevni zaslužek v višini 125 evrov ali bo vsak poslanec namenil denarno pomoč v skladu s svojimi zmožnostmi, naj bi se dogovorili na začetku prihodnjega tedna. Če bo takšna odločitev sprejeta in se bodo s tem strinjali tudi poslanci, bi parlament lahko sredstva nakazal že v torek, poračun pa bi potem opravili ob izplačilu poslanskih plač 5. oktobra.

Na prizadetih območjih številni prostovoljci
Na veliko gmotno škodo, ki je nastala v poplavah, so se s humanitarnimi akcijami odzvala tudi številna slovenska podjetja in organizacije. Na prizadeta območja so se odpravili tudi prostovoljci, ki v duhu solidarnosti pomagajo tamkajšnjim domačinom. 

Pomagajo taborniki, študentje in drugi, z Rdečega križa pa so sporočili, da dodatni prostovoljci ta konec tedna niso potrebni. Pri odpravi posledic neurja sodeluje tudi Zveza tabornikov Slovenije, in sicer s svojimi enotami za postavljanje zasilnih bivališč. Po Sloveniji deluje deset tovrstnih ekip, poleg njih pa še lokalne skupine, ki so vključene v območne in občinske sisteme zaščite in reševanja.

Reševanje rib v Sori © BOBO

 
Si.mobil - Vodafone je SMS donacije omogočil Rdečemu križu (ključna beseda POPLAVE na 1919) in Karitasu (ključna beseda KARITAS na 1919), obenem pa je doniral tudi 10.000 evrov. Mobitel namerava donirati 50.000 evrov, ki jih bo nakazal omenjenima humanitarnima organizacijami.

Odvetniška zbornica Slovenije je na račun največjih humanitarnih organizacij nakazala 30.000 evrov, Mercator je že na večer vodne ujme doniral 12 ton ustekleničene vode, v trgovini v Železnikih pa so organizirali peko kruha. V sodelovanju z Odborom civilne zaščite pripravljajo tudi pakete pomoči za krajane, ki jih je voda odrezala od sveta. Mercator Gostinstvo na prizadeto območje vsak dan pripelje tudi 800 obrokov hrane, v Žitu pa so prebivalcem Železnikov darovali tono svežega kruha. Salonit Anhovo družba Esal sta ponudila vso pomoč v materialu za obnovo kulturno-zgodovinskega spomenika partizanske bolnišnice Franja.

Prizadetim v torkovem neurju bo posvečen tudi nocojšnji simfonični koncert v Slovenskem narodnem gledališču Maribor. Del izkupička od prodanih vstopnic nameravajo nameniti žrtvam ujme. V dobrodelni akciji, ki je v četrtek potekala med oddajo Trenja pa so zbrali več kot 100.000 evrov. Poseben račun, na katerem zbirajo sredstva za pomoč žrtvam neurja, pa odprl tudi Radio Glas Ljubljana.

Škoda močno presega proračunske rezerve
Torkovo pustošenje naravne ujme je zahtevalo šest življenj. Umrli so trije prebivalci Železnikov. V Cerkljah na Gorenjskem je med odpravljanjem posledic neurja umrl prostovoljni gasilec. V Podgorju pri Letušu sta dva človeka umrla v hiši, ki jo je zasul plaz.

Slovenska vojska sodeluje s  približno 314 vojakinjami in vojaki. © BOBO

 
Na prizadetih območjih še vedno odstranjujejo posledice uničujočega neurja. Te so najhujše na stanovanjskih objektih in vodotokih. Slovenska vojska sodeluje s približno 314 vojakinjami in vojaki. Na prošnjo župana Cerknega Jurija Kavčiča okoli 30 pripadnikov SV sodeluje tudi pri iskanju in reševanju razstavnih eksponatov iz uničene bolnišnice Franja. Premier Janez Janša je v četrtek dejal, da škoda po neurju močno presega proračunske rezerve, ki jih je vlada že namenila za odpravo posledic. Slovenija bo tako prvič po vstopu v EU slednjo zaprosila tudi za pomoč pri odpravi posledic vodne ujme, in sicer za sredstva iz Evropskega solidarnostnega sklada.

V znak žalovanja in solidarnosti s svojci žrtev ter prebivalci v neurju najhuje prizadetih krajev so danes svoje že vnaprej napovedane dejavnosti v sklopu uradnega začetka predvolilne kampanje odpovedali predsedniški kandidati.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.