Slovenija
1909 ogledov

"Delodajalec mi plačo izplačuje z zamudo, naj mu zagrozim z inšpekcijo?"

delo pisarna koledar Profimedia
Delodajalec se požvižga na delovnopravno zakonodajo glede izplačila plače. Kakšne pravne možnosti ima zaposleni?

Boštjan J. Turk | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Pravni strokovnjak mag. Boštjan J. Turk odgovarja na vaše pravne dileme.

"Imam težave s svojim trenutnim delodajalcem, ki mi plačo izplačuje s precejšnjo zamudo (včasih šele 15. v mesecu za dva meseca nazaj). Delam v transportnem podjetju, delodajalcu sicer finančno ne gre slabo, a si kar jemlje pravico, da z izplačilom plače zamuja, ker misli, da sem itak dobro plačan in da pri drugih prevoznikih ne bi dosegel takega dohodka. A tudi jaz moram plačati položnice, najemnino, stroške vrtca za otroka ipd. Kakšne pravne možnosti imam? Naj mu zagrozim z inšpekcijo?
 
Zahvaljujem se za vaše vprašanje. Delodajalec z zamudami pri izplačilu plače seveda krši delovnopravno zakonodajo. V skladu s 134. členom zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) se mora namreč plača plačevati za plačilna obdobja, ki ne smejo biti daljša od enega meseca, plača pa se izplača najkasneje 18 dni po preteku plačilnega obdobja (se pravi najkasneje 18. v mesecu za prejšnji mesec). 

Pomembno je tudi, da je delodajalec dolžan predhodno pisno obvestiti delavce o plačilnem dnevu in o vsakokratni spremembi plačilnega dne na pri njem običajen način (npr. z uporabo informacijske tehnologije).

Naj posebej poudarim, da so kazni za kršitev določil o pravočasnem izplačilu plače visoke delodajalca se lahko kaznuje z globo od 3.000 pa vse do 20.000 evrov.

Razmišljate o tem, da bi o delodajalčevih kršitvah obvestili inšpekcijo dela. To je vsekakor ena izmed poti, po kateri bi lahko dosegli svojo pravico, čeprav opozarjam, da bi znalo to poslabšati vaš odnos z delodajalcem, ki bi potem iskal kakšne druge pravne načine, da vas šikanira na delovnem mestu. 

Zato bi vam vsaj v prvi fazi priporočil nekoliko bolj "diplomatski" pristop. Delodajalca pisno obvestite o kršitvi, obenem navedite zakonske člene, ki dokazujejo njegovo kršitev zakonodaje, v ta namen lahko angažirate tudi pravnika oziroma odvetnika. Če to ne bo zaleglo, lahko uporabite tudi trši pristop – angažma delovne inšpekcije ali pa tožbeni zahtevek.          

Zamuda pri izplačilu plače lahko prav tako rezultira v izredni odpovedi pogodbe o zaposlitve iz razlogov na strani delavca. Namreč v primeru, če vam delodajalec dvakrat zaporedoma ali v obdobju šestih mesecev ni izplačal plače ob zakonsko oziroma pogodbeno dogovorjenem roku, lahko tudi izredno odpoveste pogodbo o zaposlitvi. 

Mag. Boštjan J. Turk

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 3
  • Avatar karjola
    karjola 10:18 08.februar 2025.

    zakaj že smo ukinili SDK?

  • matermila 09:01 08.februar 2025.

    Najboljša varianta je naslednja: na portalu informiran.si deluje odvetniška družba, ki se ukvarja ravno s takimi delodajalci. Tam boste našli tudi formularje s katerimi najprej obvestite delodajalca in obenem tudi inšpekcijo, torej opomin delodajalcu, da v roku 3 (tri) dni ...prikaži več odpravi nepravilnosti. Če po tem času ne izpolni svojih obveznosti, mu daste izredno odpoved delovnega razmerja s formularjem, ki ga prav tako najdete in izpolnite kar na strani informirani.si (stane 20€) in se še isti dan lah