Slovenija
25 ogledov

Dražje zakonsko alternativno zdravljenje

Ena od priljubljenih alternativnih metod zdravljenja je tudi akupunktura. Žurnal24 main
Do novega leta bo določeno, katere bodo uradno na voljo uporabnikom. Zdravilcem se jih bo zaradi stroškov izplačalo dvigniti.
“V podzakonskem aktu bo treba natančno določiti, katere so dejavnosti zdravilstva,” opozarja Iztok Kraševec, predsednik sekcije terapevtov naravnega zdravljenja pri Gospodarski zbornici Slovenije.

Zakon o zdravilstvu, ki je bil v torek sprejet v državnem zboru, bo predvidoma začel veljati v začetku prihodnjega leta. Do tedaj bodo na ministrstvu za zdravje določili vsebine osnovnega znanja iz zdravstva za zdravilce, ki nimajo končane ustrezne srednje šole, ter v sodelovanju z zdravilci pripravili pravilnik, ki bo določal metode in sisteme zdravilstva.

Cene se lahko zvišajo
Po mnenju Jožeta Lužarja iz sekcije refleksoterapevtov se utegnejo z zakonom cene storitev zdravilcev zvišati. “Mnogi za svojo dejavnost sedaj ne računajo ničesar ali pa le minimalne zneske, zaradi stroškov, ki bodo po novem povezani z izvajanjem, pa bo zanje smiselno, da se bodo gnali za večjim zaslužkom,” je dejal Lužar. Zdravilci bodo morali poskrbeti za ustrezne prostore in računovodske posle ter natančno voditi kartoteke uporabnikov. Refleksoterapevti imajo po besedah Jožeta Lužarja pri nas edini izdelan program nacionalne poklicne kvalifikacije, od leta 2005 pa jih izpit opravi okrog 80 na leto. “Drugi zdravilci so verjetno čakali na to, kaj bo o zahtevanem znanju dejal zakon,” je pojasnil Lužar. Za svoje storitve računajo od 15 do 30 evrov na terapijo.

Zakon naj bi predvsem zavaroval uporabnike, s čimer pa se ne strinja predsednik Slovenskega društva homeopatov (SHD) Živan Krevel. “Nadzor nad zdravilskimi dejavnostmi bo izvajala zdravilska zbornica, torej stanovska organizacija, katere naloga je ščititi interese svojih članov,” je dejal. Poleg tega bo ob nepreglednem številu različnih zdravilskih metod prihajalo do konflikta interesov, je še dodal.
V SHD je včlanjenih nekaj čez sto strokovnjakov različnih medicinskih ved. Cene prvega obiska pri zdravniku homeopatu se gibljejo med 60 in 150 evri, kontrolni pregledi pa stanejo med 30 in 70 evri. “V ceno so všteta tudi zdravila, saj jih pri nas ni mogoče kupiti,” je pojasnil homeopat.

Kaos med zdravilci
Poleg homeopatije, kiropraktike in osteopatije, ki jih bodo po zakonu lahko izvajali samo diplomanti medicinske fakultete, so širši javnosti znane še akupresura in njena različica refleksoterapija (masaža točk na dlaneh in stopalih) ter zdravljenje z bioenergijo in aromaterapijo, na voljo pa je še cela paleta zdravilskih storitev, med katere spadajo tudi tiste, ki jih ponujajo v centrih dobrega počutja ali kozmetičnih salonih. Ravno široka ponudba nujno zahteva natančno ureditev tega področja. Za prekršek posameznega zdravilca je predvidena kazen od sto do tisoč evrov, za zdravilsko družbo pa od 400 do 20 tisoč evrov.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.