Slovenija
1226 ogledov

Dva tedna pred začetkom šole o ukrepih

Šola in koronavirus Profimedia
Po sestankih pristojnega ministrstva z ravnatelji osnovnih in srednjih šol ter vrtcev naj bi bilo več znanega o tem, kako bo v prihajajočem šolskem letu potekal pouk.

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je za danes dopoldne preko videokonference sklicalo ločene sestanke z ravnatelji osnovnih in srednjih šol ter vrtcev, na katerem bodo podali informacije o začetku novega šolskega leta. Sestankov se bodo udeležili še predstavniki ministrstva za zdravje, Zavoda RS za šolstvo, NIJZ ter drugi deležniki.

Z ministrstva za izobraževanje so sporočili, da glede na lansko leto v novem šolskem letu ne bo večjih sistemskih sprememb. Novost je pogoj PCT, ki je nujen za varno vstopanje v šolski prostor. "Uvajali bomo ukrepe, ki so smiselni in izvedljivi," so na ministrstvu pred novim šolskim letom zapisali na Twitterju. 

Kdo bo kril stroške testiranja učencev in dijakov?

Po doslej znanih informacijah naj bi v prihodnjem letu imeli učenci zadnje triade možnost samotestiranja, ki bo prostovoljno in se bo izvajalo doma. S samotestiranjem naj bi šolsko leto začeli tudi srednješolci, ob naraščanju okužb naj bi v srednjih šolah uveljavili pogoj PCT. 

"Ne da bi striktno upoštevali ukrepe, ki jih narekuje NIJZ in ne da bi striktno upoštevali pogoj PCT, ne bomo uspeli zagotovili varnega okolja. Pogoj PCT je in ni novost, že konec lanskega leta, so se učitelji, ki niso bili prebolevniki ali cepljeni, testirali. Zdaj bo to potekalo bolj frekventno," je za zurnal24.si povedala ministrica Simona Kustec.

Kdo bo plačeval teste dijakom, še ni znano. Nekateri se zavzemajo za to, da bi bilo testiranje za mlajše od 18 let brezplačno. "Glede dijakov bomo našli rešitev. Ukrepi, ki jih uvajamo, morajo biti življenjski in znotraj pravnih okvirjev. Prepričana sem, da bomo našli rešitev," zagotavlja ministrica.

Šola | Avtor: Epa Epa

Učence in dijake pozivajo k cepljenju

Zadnji dve šolski leti sta bili precej drugačni od prejšnjih, saj ju je močno zaznamovala epidemija covida-19. Lani se je šolsko leto sicer začelo "normalno", v šolskih klopeh, a se je kmalu zaradi hitrega naraščanja števila okužb pouk preselil na daljavo.

Da se to letos ne bi zgodilo, sta ministrica za izobraževanje Simona Kustec in minister za zdravje Janez Poklukar minuli teden pozvala učence in dijake, da se cepijo. "Obema je ena izmed ključnih prioritet to, da šole ostanejo odprte in varne. Skupen nama je cilj, da vam vsem omogočiva čim bolj normalen potek šolskega leta," sta zapisala.

Da je cepljenje najboljši način za omejevanje epidemije, a naj bo prostovoljna izbira posameznika, menijo v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz). Glede testiranja zaposlenih so prepričani, da bi morali toliko zaupati učiteljstvu, da bi se lahko učitelji podobno kot dijaki samotestirali doma. Obvezna testiranja bo sicer od 23. avgusta plačati delodajalec, pri čemer se v sindikatu pridružujejo pozivom šol, naj sredstva zagotovi država.

Aktualne epidemiološke razmere naj bi sicer danes predvidoma s premierjem Janezom Janšo pretresal tudi del svetovalne skupine. Da se bo sestanka udeležil, je za STA potrdil direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 2
  • krucefiks 16:50 19.avgust 2021.

    prej ko slej bo konec,zapomnili si bomo kdo nas je tlačil,ne bo jim lepo,mirno spali sigurno ne bodo,že zdaj verjetno ne,samo se tolažijo z dodatki,ampak to hitro gre

  • eminenca 13:22 18.avgust 2021.

    eno je cepiti starejšo populacijo ... počasi gredo , gremo h koncu, posledice so še nejasne, ampak bodo vsekakor ... no drugo je pa spravit se na mladino ... očitno je plan iztrebit čim več folka