Slovenija
13 ogledov

Dvojno glasovanje ni možno

Letošnje predsedniške volitve so bile burne tudi zaradi zapletov z glasovnicami Žurnal24 main
Ministrstvo za notranje zadeve je prepričano, da je sistem glasovanja v tujini urejen tako, da dvojno glasovanje, na kar so opozarjali kritiki, ni možno.
"Za točno in popolno evidenco smo zainteresirani tako ministrstvo za notranje zadeve kot tudi ministrstvo za zunanje zadeve in upravne enote, pa tudi posamezniki, ki lahko uresničujejo volilno pravico in so skladno z določbami zakona o prijavi prebivališča dolžni sporočati vsako spremembo naslova," so sporočili iz službe za odnose z javnostmi MNZ.

S tem so se odzvali na včerajšnje trditve Slovenske nacionalne stranke, da sklep državne volilne komisije, na podlagikaterega se volivkam in volivcem, ki imajo stalno prebivališče v tujini, pošljejo glasovnice s priloženo volilno karto, poraja dvom o njihovi korektnosti.

V SNS se 
menijo, da gre pri tej odločitvi za politično naravnanost in manipulacijo z volilnimi glasovi, kar nazorno kaže podatek, da je volilnih upravičencev v tujini po novem dobrih 73.000, pred tem pa jih je bilo zgolj 11.000.

V posebni volilni imenik (državljanov s stalnim prebivališčem v tujini) je vpisanih 73.521 volivk in volivcev, od tega skupnega števila za kar 22.567 ne obstajajo podatki o njihovih naslovih v tujini, 4962 pa jih je predhodno zaprosilo za glasovanje po pošti in jim je bila tudi izdana volilna karta ter poslana uradna prazna glasovnica.

Za razliko od predhodnih volitev je tokrat zaradi spremenjenega zakona državna volilna komisija v tujino poleg tistih, ki so zaprosili za glasovanje po pošti, poslala še dodatnih 39.903 obvestil o volitvah z glasovnicami in volilnimi kartami.
              
Ministrstvo pravi, da je za vodenje evidence volilne pravice pristojna upravna enota, stalna evidenca volilne pravice pa se vodi v registru stalnega prebivalstva in v centralnem registru prebivalstva.

Opozarjajo, da se podatek o državi (bodisi državi rojstva ali državi prebivališča) v registrih ministrstva za notranje zadeve vodi skladno z mednarodnim standardom ISO 3166, ki je sprejet tudi v nabor slovenskih standardov in nosi oznako SIST. Omenjeni standard določa uradno kratko ime države, dvečrkovno kodo države, tričrkovno kodo države in številčno kodo države.

Standard se lahko spreminja in vse tako imenovane agencijske spremembe država Slovenija takoj ažurira v svojih registrih. V primeru, da je bila oseba v registru evidentirana v času, ko je veljalo za državo drugačno ime, pa je bil podatek o prebivališču v tujini nepopoln in jim prek diplomatske mreže ni uspelo pridobiti zadostnih podatkov za popravek, je ostal naslov takšen, kot je bil v času zajema podatkov (138 oseb). "Sistem je urejen tako, da dvojno glasovanje ni možno," so poudarili na ministrstvu.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.