Slovenija
11 ogledov

Je RTVS po zakonu boljša ali slabša?

Dve leti po referendumu o RTVS si politika še vedno ni enotna o tem, ali je sled Žurnal24 main
Dve leti po referendumu o RTVS nekateri kritični do stanja na omenjenem zavodu, drugi pa z uveljavitjo zakona vidijo pozitivne spremembe na nacionalni RTV.

Dve leti po referendumu o Radioteleviziji Slovenija se v Liberalni demokraciji Slovenije  zavzemajo za spremembo tega zakona. ˝Prav je, da se ga spomnimo, da ne bi pozabili, kako lahko sicer legalna zmaga predlagatelja zakona pomeni dejanski poraz za vso družbo,˝ je dejala predsednica LDS Katarina Kresal. V stranki so prepričani, da je zakon treba spremeniti in v programski svet spet spraviti tudi civilno družbo.

Ministrstvo za kulturo: RTV ostaja samostojen javni zavod
Na kritike Liberalne demokracije Slovenija so se že odzvali na ministrstvu za kulturo in zavrnili očitke. Ocenjujejo, da je zakon, ki je bil pripravljen po vzoru večine članic EU, v dveh letih v največji možni meri zaživel v praksi. Zavračajo očitke o nižji gledanosti informativnega programa, ter poudarjajo, da RTV še naprej ostaja samostojen javni zavod.  ˝RTV Slovenija še naprej ostaja institucionalno in uredniško samostojen javni zavod, kljub pavšalnim in z dejstvi nepodkrepljenim vsakodnevnim obtožbam nekaterih tako imenovanih medijskih strokovnjakov, ki svoje ocene posredujejo preko Liberalne akademije - društva, ki združuje levico - in preko združenja Zares,˝ poudarjajo na ministrstvu.

Se je zaradi zakona znižala gledanost TV Slovenije?

Po mnenju Grimsa je razlog za slabšo gledanost Dnevnika tekmovanje nacionalke s komercialno POP TV. © BOBO

 
Sicer pa so bili do zakona kritični udeleženci včerajšnjega omizja Združenja Zares, ki je potekalo pod naslovom "RTV Slovenija dve leti pozneje". Med drugim je  Marko Milosavljevič z ljubljanske fakultete za družbene vede opozoril, da ima nacionalna televizija čedalje nižjo gledanost osrednje informativne oddaje; po njegovih podatkih je TV Dnevnik minuli ponedeljek dosegel 29-odstotno gledanost, konkurenčni 24ur pa 43-odstotno. To naj bi bila predvsem posledica tega, da komercializacija RTVS poteka že vse od začetka 90. let in da omenjena televizija pri tem ni uspešna.
Da to res drži je potrdil tudi poslanec Slovenske demokratske stranke Branko Grims , ki pa ob tem opozarja, da je mogoče v večini segmentov programa TV Slovenija zaznati pozitivni premik, saj se je gledanost izboljšala. Krivdo za nižjo gledanost Dnevnika pa Grims vidi predvsem v tekmovanju nacionalke s konkurenčno POP TV. Po mnenju Grimsa bi morala nacionalna televizija stvari osvetljevati z drugačnega zornega kota in stremeti za še bistveno višjimi normativi, s čimer bi ˝pridobili nek drug del gledalstva, ki ga komercialna televizija že po definiciji ne bi mogla dobiti˝ . In prav tu je po njegovih besedah še največji rezervni del za dvig kakovosti in gledanosti. ˝Dokler pa se spuščajo v tekmo s POP TV, so že vnaprej izgubili,˝ je še dejal Grims.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.