Slovenija
20 ogledov

Komisija zaznala izboljšave

Kovačičeva parlamentarna komisija je ugotovila, da je bilo delo tožilstev med le Žurnal24 main
Parlamentarna komisija za nadzor dela na državnem tožilstvu in morebitnih odgovornosti nosilcev javnih funkcij v obdobju 2000–2004 ob pregledu dosedanjega dela ugotavlja, da je bilo nepravilnosti "kar nekaj".

Na današnji seji so se člani komisije dogovorili tudi, da bodo še pred koncem pripravili tudi vmesno poročilo. Parlamentarna preiskovalna komisija, ki ugotavlja razmere na državnem tožilstvu in morebitno odgovornost nosilcev javnih funkcij v obdobju od 2000 do 2004, je na današnji seji pregledala dosedanje delo in se dogovorila, da bodo še pred koncem pripravili tudi vmesno poročilo.

Po seji je v izjavi za javnost predsednik komisije Dimitrij Kovačič (SDS) povedal, da je komisija ugotovila nepravilnosti, ki jih je bilo "kar nekaj", vendar pa so imeli tožilci zaradi nejasne kazenske zakonodaje težave tudi pri kvalifikaciji nekaterih kaznivih dejanj.

Po Kovačičevih besedah je komisija ugotovila, da so tožilci pisali le formalne obrazložitve, torej "obrazložitev zaradi obrazložitve". Komisija je ugotovila tudi primere zlorab. Priče so bile zlorabljene za to, da so pod prisilo ali grožnjo obremenjevale nekoga, ki je bil obtožen, pozneje pa se je izkazalo, da je šlo za krivo pričanje, je pojasnil Kovačič.

O poročilu še letos
Dodal je, da so se v zadnjem času pokazali nekateri koraki v smer izboljšanja dela na tožilstvu, kot primer pa je navedel boljši nadzor nad delom tožilcev. Vmesno poročilo naj bi komisija obravnavala še letos. Predstavljalo bo osnovo za nadaljnji postopek, v katerem bodo, če bo to potrebno, zaslišali še dodatne priče.

Državni zbor je preiskovalno komisijo uradno ustanovil 20. aprila 2005, danes pa je bila njena 20. seja. Do sedaj je bilo zaslišanih 29 prič, med njimi nekdanji predsednik republike Milan Kučan, koprski župan Boris Popovič in nekdanja generalna državna tožilka Zdenka Cerar.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.