Slovenija
12 ogledov

Ministrstvo: Za to nismo pristojni!

Na kmetijskem ministrstvu, ki ga vodi Milan Pogačnik, trdijo, da za nedovoljen l Žurnal24 main
Kdo nadzira nedovoljen lov na ogrožene ptice? Lovska in ribiška inšpekcija se je zavila v molk.

Na Agenciji Republike Slovenije za okolje (Arso) trdijo, da je za nadzor nad nezakonitim lovom ogroženih ptic v Sloveniji pristojna lovska in ribiška inšpekcija pri ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Inšpekcija na naša pisna vprašanja ne odgovarja, na ministrstvu pa so že pred časom zatrdili, da za to problematiko niso pristojni.

Prepoznavanje vsebine
Arso je v letu 2006 izdal publikacijo Poročilo o poskusih tihotapljenja mrtvih ptic v Republiko Slovenijo: 2002–2006; pravijo, da je bila to enkratna publikacija, ki nima nadaljevanja. Kot smo neuradno izvedeli, jo je pripravil eden od tedaj zaposlenih na agenciji. Sodeč po tej informaciji, lahko sklepamo, da so se do takrat ukvarjali vsaj s pregledom nad tihotapljenjem ogroženih ptic.

Bernska konvencija

Zaščitene. Ogrožene živalske in rastlinske vrste so zaščitene s tako imenovano bernsko konvencijo, katere podpisnica je tudi Slovenija.

Zakaj so se ne več, nam ni uspelo izvedeti. Na agenciji zatrjujejo, da še zmeraj sodelujejo s pristojnimi organi in jim pomagajo pri prepoznavanju vsebine zaseženih pošiljk, kadar gre za živali ali rastline, zaščitene s tako imenovano bernsko konvencijo.

Po njihovem mnenju pa so carinski organi tisti, ki izvajajo nadzor nad pošiljkami pri uvozu in izvozu ter vodijo ustrezne postopke ob odkritju nezakonitih pošiljk.

"Pri nadzoru naj bi sodelovala tudi policija, za nadzor pri notranjem prometu pa so pristojne inšpekcijske službe,"
še zatrjujejo na Arsu.

Nadzirale naj bi inšpekcije
"Podatkov o nezakonitem ravnanju s pticami zavarovanih vrst ter o izvajanju nadzora v državi pa Arso nima na voljo," pravijo in dodajajo, da so za nadzor nad lovom pristojne inšpekcijske službe, "predvsem Inšpektorat Republike Slovenije za okolje in prostor ter Inšpektorat Republike Slovenije za kmetijstvo in gozdarstvo", od katerih pa v slabih dveh tednih še zmeraj nismo dobili odgovora.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.