Slovenija
2 ogledov

Nasilja v družini je vse (pre)več

"V zadnjem letu se je število prijav povečalo, samo v decembru smo dobili 300 pi Žurnal24 main
Nasilja doma je vse več. Lani je bilo podanih 5.017 kazenskih ovadb, letos v pol leta že 4.420.
“Lendavski policisti so kršitelju, ki je doma izvajal fizično nasilje nad svojo ženo, izrekli ukrep prepovedi približevanja.” To je eden izmed zadnjih primerov nasilja za zaprtimi vrati, ki se je končal s prepovedjo približevanja.

 

Ne odlašajte

1.Nasilnega partnerja takoj prijavite policiji, pokličite 113

2.Če še razmišljate o prijavi in se nimate s kom posvetovati, lahko pokličete SOS telefon (0801155, brezplačna številka), katerega od kriznih centrov, ki delujejo v okviru centrov za socialno delo (v Ljubljani 24 ur dosegljivi na številki 031233211). Ponudijo vam lahko tudi bivanje do treh mesecev, medtem pa uredijo vse potrebno za premestitev v varno hišo. Lahko se pogovorite s terapevtom, svetujejo pa vam tudi v pravnem smislu.

3. Lahko se obrnete na najbližji center za socialno delo, kjer bodo ravno tako poskrbeli za vas (ponudili pravno pomoč, razgovor s psihoterapevtmo, namestitev v materinski dom ali varno hišo).

Od prijave do rešitve
Število prijav in ovadb od leta 2000, ko je bilo ovadenih 1.500 nasilnikov, skokovito narašča. Lani so policisti ovadili 5.017 nasilnikov, letos pa samo v prvih šestih mesecih 4.420. Lani so policisti do 31. julija odredili ukrep približevanja 323 ljudem, letos pa se je število podvojilo na 615.

Večje število ovadenih gre pripisati tudi dejstvu, da so ljudje vse bolj ozaveščeni. “A ni pomembno le to, da žrtev storilca prijavi. Pomembno je, da ima vso pomoč – od prijave do rešitve problema. Treba je poskrbeti za brezplačnega odvetnika, nastanitev, psihoterapijo, pa tudi za pomoč pri ponovni osamosvojitvi,” pravi Vlasta Nussdorfer iz društva Beli obroč.

Materinski dom
A naša sogovornica Maja, ki je leto in en mesec preživela v materinskem domu, opozarja na pomanjkljivosti. V materinskem domu so žrtve lahko leto dni, z možnostjo podaljšanja do treh mesecev. A ne zastonj. Za vsak mesec podaljšanja se plača polna cena. 220 evrov na mesec za sobo, ki sicer stane 100 evrov. Kam potem?

“Vsi postopki se predolgo vlečejo, predvsem pa vse stane. Brezplačno pravno pomoč sem izgubila, ker sem dobila regres. CSD sem zaprosila za izredno pomoč in jo dobila, a se mi je naslednje leto vrnilo kot bumerang. Zaradi te pomoči so mi znižali otroški dodatek,” pravi Maja.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.