Slovenija
6576 ogledov

Navedbe, ki jih SDS servira svojim volivcem, postavili na laž

protestni shod, ki ga organizirata Inštitut 1.oktober in ljudska iniciativa Glas upokojencev, Janez Janša Saša Despot
SDS je v zadnjih dneh pred referendumom deležna številnih kritik, da s svojimi volivci manipulira.

Stranka SDS je zadnji dni deležna vrste očitkov o zloraba in manipulacijah v predvolilni kampanji pred referendumom glede zakona o dodatkih k pokojninam za izjemne dosežke v kulturi, ko bo v ponedeljek. Več tukaj. 

V Levici so se odzvali tudi na konkretne trditve SDS, ki jih izrekajo v javnosti ali pa so zapisane na tiskovinah, ki jih SDS pošilja po gospodinjstvih.

Dodatek za "druženje s psom"?

SDS v predvolilni kampanji uporablja fotografijo Maje Smrekar, večkrat nagrajene slovenska intermedijska umetnice, ki je leta 2017 prejela t. i. digitalnega oskarja, zlato niko na največjem in najstarejšem festivalu za umetnost, tehnologijo in družbo Ars Electronica, leto kasneje nagrado Prešernovega sklada. SDS v kampanji uporablja njeno fotografijo iz obsežnega projekta K-9_topologija. "To ni nagrada za življenjsko delo, ampak za enkratno stvaritev, za nek performans, za dojenje psa... potem pa bo dobil pol milijona evrov," navajajo pri SDS. 

Maja Smrekar ne bo prejela dodatka, saj zakon omogoča dodatek le upokojenim prejemnikom najvišjih nacionalnih nagrad, ki jih podeljujejo strokovna telesa javnih ali stanovskih organizacij, na primer upravni odbor Prešernovega sklada, poudarjajo v Levici. Gre za nagrade za izjemen umetniški doprinos – ne za posamezne akcije, ampak za vrhunske dosežke.

Avtomatsko podeljevanje nagrad?

V SDS menijo tudi, da novi zakon, ki ga je parlament sprejel konec januarja, avtomatizira podeljevanje dodatkov. "Po tem novem zakonu vsak avtomatsko dobi, če dobi Prešernovo nagrado," trdijo v SDS. Zakon ne predvideva avtomatskega dodeljevanja. Potrebna je vloga, utemeljitev z dokazili o umetniških dosežkih (ti so točno določeni v prilogi zakona), odločba ministrstva in sklep vlade. Poleg tega mora biti vlagatelj uživalec starostne ali invalidske pokojnine.

Vse več prejemnikov, vse več sredstev?

Veliko je govora tudi o tem, da novi zakon bistveno povečuje število upravičencev. V SDS tako trdijo, da "bo novi zakon pomenil eksplozijo prejemnikov." "Nasprotno – zakon omejuje krog upravičencev samo na prejemnike najvišjih slovenskih in mednarodnih umetniških nagrad. Po novem bodo pokojnine podeljevali le najbolj izjemnim umetnikom, ne pa širšemu krogu, kar omogoča trenutno veljavni zakon," pojasnjujejo na ministrstvu. 

V SDS navajajo tudi, da bo vsako leto za te pokojnine šlo več sredstev in bodo zato ostali prikrajšani. "Ker se bo z vsakim letom za privilegirane dodatke namenilo vedno več sredstev, ki bi jih sicer prejeli številni ustvarjalci na področju kulture in umetnosti."

Kot smo poročali, se dodatek po novem zakonu ne deduje več. "Zakon pa določa stroga merila, kar pomeni manj prejemnikov kot doslej, ko sploh ni bilo nobenih meril. Poleg tega se dodatki k pokojnini po novem zakonu lahko odmerijo zgolj v 50 ali 100 odstotnem deležu razlike med najvišjo pokojnino za 40-let delovne dobe in upravičenčevo obstoječo pokojnino, medtem kot trenutno veljavni zakon dopušča poljubno visok delež, ki ga lahko arbitrarno določi vsakokratni minister,"  še pojasnjujejo avtorji zakona. 

Hoivik izjave Vrečko o manipulacijah SDS označil za laži

Andrej Hoivik | Avtor: Anže Petkovšek Prva ustanovna seja Državnega zbora. Anže Petkovšek

Poslanec SDS Andrej Hoivik je v odzivu na današnje izjave ministrice za kulturo Aste Vrečko o lažeh in manipulacijah največje opozicijske stranke prav te označil za laži. Obenem je znova poudaril razloge za udeležbo na referendumu, zakon o dodatkih k pokojninam za posebne umetniške dosežke pa označil za "norčevanje iz delovnih ljudi".

"Na referendum je treba oditi, ker tako narekuje tudi ustava. Ustava pravi, da ko ljudje spoznajo zmotno odločitev politike državnega zbora, imajo sami oblast in v tretjem členu drugega odstavka piše: V Sloveniji ima oblast ljudstvo, državljanke in državljani jo izvršujejo neposredno in z volitvami," je Hoivik na današnji novinarski konferenci strnil razloge za udeležbo na referendumskem glasovanju. Spomnil je tudi na ustavno določbo, ki navaja, da je referendum direktna, neposredna odločitev državljanov in državljank glede posameznega vprašanja.

Sicer pa je poslanec SDS danes za laži označil izjavo ministrice za kulturo in koordinatorico Levice, ki je za laži in manipulacije označila več izjav in potez SDS. Poudaril je, da se sedaj dodatki k pokojninam umetnikom ne dedujejo avtomatsko, pač pa skladno z obstoječim zakonom o tem odloča vlada na predlog resornega ministra.

Za laž je označil tudi izjavo ministrice, da umetniki vplačujejo v pokojninsko blagajno. To drži le delno, samozaposlenim v kulturi prispevke plačuje država, torej davkoplačevalci, je poudaril Hoivik. Ob tem se je skliceval tudi na podatke, ki jih je ministrstvo posredovala v odgovor na eno izmed poslanskih vprašanj SDS, in kažejo, da je država za prispevke skoraj 2200 samozaposlenim v kulturi odštela 13 milijonov evrov.

"Nov zakon bo omogočal, da bodo ljudje, umetniki, ki niso plačali centa ali evra v svojem življenju, ker so bili vrhunski po mnenju ministrstva, sedaj upravičeni do dodatkov med 1000 in 2000 evrov vsak mesec," je bil ob tem oster Hoivik.

Obregnil se je še ob navedbo ministrice, da njihov resor prav tako plačuje socialne prispevke verskim uslužbencem, kar da SDS ne moti. Hoivik je v odgovor navedel, da je v letu 2025 za plačilo prispevkov za verske uslužbence predvidenih 2,7 milijona evrov, za samozaposlene v kulturi pa 13. "Pa naj si vsak ustvari svoje mnenje," je sklenil.

Komentarjev 47
  • Sharonai_6288 17:14 18.junij 2025.

    🍓 Vroča dekleta čakajo na vas na 👉 𝗦𝗲𝘅𝘁𝗼.𝗹𝗶𝗳𝗲

  • Avatar Garancija
    Garancija 08:18 08.maj 2025.

    Naslabši ljudje so preštrihani komunajzli

  • Sinarra 00:35 08.maj 2025.

    ) Ali želite najti žensko za eno noč? Daj no -- Sexy24.mom