Slovenija
16 ogledov

Ne bodo jih zaprli

Dolenjska naj bi imela tri regijske centre, Bela krajina in Posavje pa nobenega. Žurnal24 main
Na Dolenjskem se trudijo, da bi deponije odpadkov čim prej izpolnile pogoje evropske direktive za ravnanje z odpadki.
 

15

regijskih centrov za ravnanje z odpadki je predvidenih.

Skladno z uredbo vlade so se med 15 regijskih centrov za ravnanje z odpadki v Sloveniji uvrstili tudi odlagališče Globoko pri Trebnjem, grosupeljska Špaja dolina in novomeški Center za ravnanje z odpadki Dolenjske (CeROD). Čeprav jim v sredo potečejo okoljevarstvena dovoljenja za obratovanje, bodo odlagališča še naprej v uporabi, dejavnosti za izpolnitev evropskih pogojev za ravnanje z odpadki, ki jih za zdaj izpolnjuje le Regionalni center za ravnanje z odpadki Celje, pa se nadaljujejo.

 

Plačevali bomo več

Jamstva. Uredba upravljavcem odlagališč, posredno pa tudi občinam kot ustanoviteljicam, nalaga dodatne obveznosti v obliki finančnih jamstev. "Gre za sredstva, iz katerih se bodo sanirali morebitni vplivi na okolje," je pojasnil Velečič. Po njegovem mnenju bo ta strošek vključen v ceno ravnanja z odpadki in tako prenesen na uporabnika. "Natančnih izračunov, za kolikšne zneske gre, še nimamo," je dodal.

Pogodbo še usklajujejo
V trebanjski občini je predviden regijski Center za ravnanje z odpadki Globoko za skoraj 166 tisoč prebivalcev iz 22 občin, je povedal Štefan Velečič, direktor Komunale Trebnje. Naložba je vredna 21,6 milijona evrov, od tega je 50 odstotkov evropskih sredstev, 20 odstotkov jih bodo dobili prek taks za obremenjevanje okolja, po 15 odstotkov pa bodo prispevale država in občine. Pogodbo med občinami in pristojnim ministrstvom še usklajujejo.

Na centru bodo zgradili zaprto kompostarno za biološko stabilizacijo odpadkov, sortirnico za ločeno zbrane frakcije s stiskalnico odpadkov, center za demontažo in skladiščenje kosovnih odpadkov z možnostjo vnovične uporabe in poslovno stavbo. Obstoječe objekte na odlagališču bodo posodobili, odlagalno polje in zbirni center pa razširili, je novosti naštel Velečič.

V pričakovanju CeROD II
Na CeROD bo treba za izpolnitev pogojev evropske direktive za ravnanje z odpadki zgraditi še drugo fazo – CeROD II. To pomeni, da bo odlagališče treba dopolniti z obratom za mehansko-biološko obdelavo odpadkov.

"To bo manjši obrat, v katerem bomo odpadke še ročno, torej mehansko prebirali in jih zatem mleli. Ločevali bomo tudi lahke frakcije, kot sta papir in plastika, ki naj bi šla v sežig, ter kompost. Tako bomo ustrezali merilu, da bomo odlagali odpadke z manjšo vsebnostjo ogljika kot 15 odstotkov," je dejal Alojz Turk, direktor CeROD. Projekt CeROD II je po njegovih besedah trenutno v fazi pridobivanja odločbe o dodelitvi sredstev. Po naložbenem načrtu je predvideno, da naj bi začel obratovati konec leta 2012, poskusno pa eno leto prej.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.