Nemčija bo letos gostujoča država na slovenskem knjižnem sejmu, a očitno načrtovanje programa ne poteka po načrtih, saj se niso vsi avtorji razveselili vabila k sodelovanju. Medtem ko so med svojimi najljubšimi slovenskimi avtorji izpostavili Bronjo Žakelj, Gorana Vojnovića, Toneta Pavčka in Svetlano Makarovič, pa jim je košarico že dal Erik Valenčič.
🌸📚 Še vedno iščete knjižna priporočila za pomlad? Ob slovenskih dnevih knjige naši diplomati z vami delijo svoje...
Objavil/a Deutsche Botschaft Ljubljana / Nemško veleposlaništvo Ljubljana dne Petek, 24. april 2026
Ta je svoj odgovor veleposlaništvu Zvezne republike Nemčije z utemeljitvijo, zakaj bo zavrnil njihovo vabilo, objavil javno.
"Nedavno ste me povabili na pogovor o sodelovanju na knjižnem sejmu v Ljubljani, na katerem bo letos Nemčija država v fokusu. Vaše vabilo se nanaša na del programa, ki ga pripravljate, in sicer na temo 'Ukrajina'. Zapisali ste, da boste zelo veseli mojega odgovora. Ne boste ga veseli, smatram pa, da si ga absolutno zaslužite," je Valenčič začel zapis.
Povabili naj bi ga sicer zaradi njegove knjige Poklon Ukrajini, v kateri opisuje svoje sodelovanje v mednarodno-ukrajinski humanitarni mreži, v ospredje pa postavlja človekoljubnost in človečnost. "Zvezna republika Nemčija je medtem aktivni zagovornik in pokrovitelj izraelskega genocida v Gazi ter etničnega čiščenja na Zahodnem bregu. Poleg tega nemška država doma izvaja represijo nad nasprotniki genocida in podporniki Palestine, ki po svoji brutalnosti spominja na zgodnja trideseta leta prejšnjega stoletja, in izvaja cenzuro palestinskih ter propalestinskih kulturnih delavk in delavcev. Teh primerov je že toliko, da imajo svojo spletno stran na Wikipedii," je bil oster. Trditev drži - stran si lahko ogledate tukaj.
"Reči, da so vaša ravnanja sramotna za človeštvo in človečnost, bi bilo premalo, zato se bom poslužil retorike, ki naj odtehta svinčeno težo današnjega časa in težo svinčenega dežja, ki pada po prebivalkah in prebivalcih Gaze, od katerih jih je polovica otrok," je nadaljeval.
Preostanek zapisa objavljamo v celoti.
"Radi pridigate o antisemitizmu. Prav. Izhajajmo iz tega, da so tudi Palestinci kot Arabci semitsko ljudstvo; arabščina je navsezadnje semitski jezik. Zdaj pa se vprašajmo, kdo danes izvaja največje zlo proti nekemu semitskemu ljudstvu. To so izraelski Judje z vašo vdano podporo. Izrael je Gazo spremenil v taborišče smrti po vzoru nacističnih taborišč. Ta navidez nepojmljivi paradoks je logična posledica zločinske blaznosti, ki trenutno vlada svetu in za katero ste soodgovorni. Vaš lastni antisemitizem, ki evolvira skozi čas, je zgodovinska konstanta, katere nacizem Tretjega rajha je bil zgolj eden od njenih vrhuncev. In zdaj ponovno gledamo, kako se rekordno oborožujete, medtem ko neonacistična stranka Alternativa za Nemčijo dosega rekordno priljubljenost in je trenutno najbolj popularna stranka v državi. Vi kot da pozabljate, ampak mi vemo, kam to vodi. Še vedno hočete razpredati o antisemitizmu? Pred nekaj dnevi je morala odstopiti kulturna predstojnica berlinske oblasti Sarah Wedl-Wilson, ker se je izkazalo, da je namenjala javna sredstva za boj proti antisemitizmu rasistom in lažnivcem.
Vrnimo se h knjižnemu sejmu in vašemu vabilu. Kaj točno bi vi radi počeli z mojo knjigo? Obrisali bi si svoje krvave roke v njene liste? Ne boste. Ne dam, ne dovolim."
Joj kako se bodo Nemci sekirali ... Kaj pa je ta avtor napisal 7. 10. 2023?
Vaše vabilo se nanaša na del programa, ki ga pripravljate, in sicer na temo 'Ukrajina'. Zapisali ste, da boste zelo veseli mojega odgovora. Ne boste ga veseli, smatram pa, da si ga absolutno zaslužite," je Valenčič začel zapis. .........Bravo, poklon...
Sem prepričan da tudi Udbaškemu Janezu ta odgovor ne bo všeč. Selekcija se bo začela tudi med našimi kulturniki, ko zavlada podpornik Izraela.