Slovenija
8 ogledov

Nova šolska zakonodaja deli javnost

Nova šolska zakonodaja še naprej deli opozicijo in koalicijo. Žurnal24 main
Pred tretjo obravnavo nove šolske zakonodaje sta opozicija in koalicija ponovno predstavili razloge za in proti sprejetju nove šolske zakonodaje.

Na skupni novinarski konferenci Liberalne demokracije Slovenije, Socialnih demokratov in Slovenske nacionalne stranke ter poslanskih skupin nepovezanih poslancev so njihovi poslanci dejali, da bodo poskušali storiti vse, da se zakon o osnovni šoli ter zakon o financiranju in organizaciji vzgoje in izobraževanja Zofvi ne bosta udejanjila v praksi. Zato bi celo podprli morebitni referendum.

Zasebne šole in zavlačevanje pri sprejetju zakona

Po Tavševinem mnenju sta obe noveli šolskih zakonov "kamuflaža za zelo izrazit politično-ideološki pridih celotne reforme". © BOBO

 
Tako je za opozicijo predvsem sporno, da se bodo po novem ustanavljale zasebne šole na račun javnih, saj se v proračunu dejansko zaradi novega načina financiranja sredstva za šolstvo ne povečujejo. "Obe noveli šolskih zakonov sta zgolj podlaga ali morda celo kamuflaža za zelo izrazit politično-ideološki pridih celotne reforme. Avtonomija šolstva se ne more zagotoviti s povečevanjem političnega vpliva na odločanje znotraj posamezne šole," meni poslanka SNS Barbara Žgajner Tavš .
Opozicija pa ob tem ministru za šolstvo in šport Milanu Zveru zameri tudi, da je po drugem branju obeh novel, ko naj bi bili ključni členi zakonov že zaprti za popravke, obrnil ploščo. "Zdaj se nič več ne mudi, saj je tretje branje umestil šele na oktobrsko sejo," je dejala poslanka SD Majda Potrata in ob tem dodala, da "če bi na tej seji sprejeli zakona, potem bi bilo mogoče vse ustrezne postopke za razpis referenduma uloviti in bi bil ta ob morebitnem drugem krogu predsedniških volitev ter sočasno z referendumom o Zavarovalnici Triglav".
 
SDS in NSi: Nova šolska zakonodaja je pravičnejša  

Z ukinitvijo šolnin bo po Grimsovem mnenju staršem omogočena možnost izbire. © BOBO

 
Z očitki opozicije se ne strinjajo v Slovenski demokratski stranki in Novi Sloveniji, kjer menijo, da je nova šolska zakonodaja pravičnejša in da tudi v celoti uresničuje ustavno pravico staršev do izbire vzgoje in izobrazbe za svojega otroka. "To je v resnici ključna vsebina nove zakonodaje, kajti s popolno ukinitvijo šolnin bomo staršem omogočili možnost izbire, do katere imajo pravico," je danes dejal poslanec SDS  Branko Grims.  Odpor do nove šolske zakonodaje Grims pripisuje "očitni neevropskosti naše opozicije" . Pojasnil  je še, da sta se poslanska skupina SDS in poslanec osebno zavzemala za to, da se s tretjo stopnjo obravnave na seji državnega zbora ne hiti, nekatere nejasnosti pa osvetli. Pojasnil je, da so med obravnavo zakonodaje izgubljali čas, ker je opozicija ostro nasprotovala uvedbi podjetnosti v zakon. "V Uradnem list EU je objavljen evropski referenčni okvir ključnih kompetenc, med katerimi je na sedmem mestu tudi podjetnost," je poudaril Grims.

MŠŠ: Kritike opozicije so neupravičene
Na kritike opozicije so se odzvali tudi na ministrstvu za šolstvo in šport, kjer so znova poudarili, da predlagane spremembe zakona o osnovni šoli ter zakona o financiranju vzgoje in izobraževanja prinašajo številne prednosti – tako za starše in njihove otroke kot tudi za zaposlene v vzgoji in izobraževanju. V ministrstvu so prepričani, da so rešitve dobre in strokovno premišljene. Zato obžalujejo, da sta noveli zakona vzbudili toliko politične strasti. Želeli bi, da se spremembe v šolstvu dogajajo brez politizacije in da bi bolj prisluhnili strokovnim rešitvam, zapisanim v novelah zakonov, so še sporočili iz ministrstva za šolstvo in šport. 
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.