Premier Borut Pahor je še dejal, da se je v pogovorih z vodstvom Desusa dogovoril o korakih, ki bodo pripeljali do imenovanja novega ministra. Kot je dejal, je računsko sodišče že obvestil, da bo upošteval njihov poziv za ministrovo razrešitev.
Pahor je tudi dejal, da Erjavec do razrešitve nemoteno opravlja svoje dolžnosti, osebno pa mu ostrih besed v javnosti ne zameri. "To je politika, kdor se boji vročine, ne gre v kuhinjo," je ponazoril predsednik vlade.
Pahor: Glede izhodne strategije nič ne zamujamo
Glede izhodne strategije premier upa, da tokrat v javnosti ne bo polemike o pravočasnosti njene priprave. Slovenija je bila po njegovih besedah med prvimi vladami v EU, ki se je lotila priprave strategije, zato po njegovem v tem smislu nič ne zamujamo, volumen ukrepov pa da je prilagojen slovenskim razmeram.
Borut Pahor, predsednik vladeNaj ne misli nihče, da se ukvarjamo sami s sabo.
Premier je še poudaril, da je najhuje glede krize že mimo, da pa krize še ni konec. Po njegovih besedah se je treba lotiti konsolidacije javnih financ, saj bremen zadolževanja ne moremo prenesti na naslednje generacije. Poleg tega so potrebne spremembe na trgu dela (predvsem je treba omogočiti delodajalcem, da hitreje zaposlujejo) in na finančnem trgu. Tako je treba preveriti, zakaj slovenske banke posojajo dražji denar, je še dejal.
Glede včerajšnjega sestanka s hrvaško premierko Jadranko Kosor pa je dejal, da sta v dveh urah našla več rešitev, kot sta jih pred sestankom pričakovala.
Vlada s svojimi predlogi
Socialni partnerji naj do konca marca sklenejo nov socialni sporazum, sicer bo vlada aprila sama predlagala spremembe na področju trga dela. Do konca januarja bo določila besedili zakonov o minimalni plači in dohodnini, ki bosta omogočila dvig minimalne plače, ter se opredelila do stališč sindikatov in delodajalcev glede trga dela, je dejal minister za delo Ivan Svetlik.
Postopno zviševanje trošarin za cigarete
Vlada je sprejela predlog novele zakona o trošarinah, ki prinaša postopno zviševanje trošarine za cigarete v treh letih, prvič že z letošnjim aprilom.
Kot je pojasnil minister za finance Franci Križanič, se trošarine za različne energente, to je tekoča goriva in elektriko, kljub temu da tako piše v osnutku novele zakona, ne bodo zvišale. "Daje pa vladi neposredno možnost, da jih zviša ali zniža, odvisno od ekonomskih ciljev," je dejal.