Slovenija
12 ogledov

Potrč: Resnico je treba ohraniti

miran potrč bobo Žurnal24 main
Naša dolžnost je, da ohranimo objektivno zgodovinsko resnico in jo prenesemo našim zanamcem, je poslanec SD Miran Potrč poudaril na srečanju nekdanjih internirank.

V Portorožu so se na tradicionalnem srečanju zbrale nekdanje interniranke taborišča Auschwitz in Ravensbrück, nekdanje zapornice ter ukradeni otroci. Slavnostni govornik je bil poslanec in vodja poslanske skupine Socialnih demokratov Miran Potrč. V svojem nagovoru je poudaril, da je " naša skupna dolžnost, da do časa druge svetovne vojne in nacifašističnega terorja ohranimo objektivno zgodovinsko resnico in jo prenesemo našim zanamcem, posebej mladim rodovom".

 
 

Take okoliščine so žal med vojno in posebej po njej terjale tudi mnogo nepotrebnih žrtev. Posebej za tiste po koncu vojne, usmrčene brez sojenja, ne glede na morebitno krivdo, za povojno oblast ni nobenega opravičila

Miran Potrč

 
Med drugo svetovno vojno so nemški in italijanski okupatorji v koncentracijska taborišča in zapore poslali približno 22.000 Slovenk, največ v koncentracijsko taborišče Ravensbrück in njegove podružnice ter v Auschwitz, številne pa so internirali tudi na Rab in v Gonars. Iz taborišč in zaporov se po osvoboditvi ni vrnilo približno 9000 internirank.

Potrč je v govoru izpostavil, da so prav številne civilne žrtve okupatorja in delovanje sodelavcev okupatorja poleg oboroženega partizanskega narodno osvobodilnega boja sprožile tudi državljanski spopad.

Prepričan pa je, da ni opravičila za to, da se ta dejanja danes poskušajo zlorabljati za aktualne politične interese strank ali za politično in pravno rehabilitacijo sodelavcev okupatorja. " Takšni so v zadnjih mesecih in tudi v teh dneh vnovični poskusi treh največjih koalicijskih strank," meni poslanec.

Status žrtve je treba priznati vsem
V svojem govoru se je dotaknil novele zakona o žrtvah vojnega nasilja in dejal, da večina strank soglaša, da je treba zakon popraviti v skladu z odločbo ustavnega sodišča in priznati status in pravice žrtve vojnega nasilja vsem otrokom, ne glede na pripadnost in politično opredelitev njihovih staršev in da so žrtve vojnega nasilja tudi družine, ki so morale zapustiti svoj dom zaradi razrušenja ali poškodovanja, četudi so njegov povzročitelj bili zavezniki ali partizani.

"Tri koalicijske stranke pa v besedilo zakona vnašajo predloge, ki politično pomenijo enačenje odpora in kolaboracije, pravno pa omogočajo priznanje statusa in pravic tudi posameznikom, ki so prostovoljno in zavestno sodelovali z okupatorjem, na kar ne smemo pristati," je poudaril Potrč. Ocenil je še, da se slovenska politika "preveč ukvarja z vprašanji, ki razdvajajo".
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.