Slovenija
15 ogledov

Proti cenzuri in pritiskom na novinarje

So mediji v Sloveniji neodvisni? Žurnal24 main
Blaž Zgaga in Matej Šurc sta v 12 dneh zbrala 438 podpisov novinarjev za peticijo proti cenzuri in pritiskom na novinarje.

Želja politike po obvladovanju medijev v Sloveniji ni nova, razmere v številnih medijih pa kažejo, da se v zadnjih nekaj letih pritiski na novinarsko svobodo krepijo, sta v sporočilu za javnost zapisala pobudnika peticije zoper cenzuro in politične pritiske na novinarje v Sloveniji Blaž Zgaga in Matej Šurc. Opozorilo peticije po njunih besedah velja vsem političnim silam in lastnikom medijev v državi.

Peticijo podpisalo 438 novinarjev

Pobudo za podpis peticije sta podala Matej Šurc (na sliki) in Blaž Zgaga. © BOBO

 
Od 10. do 22. septembra je peticijo sicer podpisalo 438 slovenskih novinark in novinarjev. Peticijo pa sta njuna pobudnika v vednost poslala na več kot 320 naslovov v tujini, med drugim voditeljem držav članic Evropske unije, mednarodnim organizacijam in številnim tujim medijem. Poglavitni vzrok za podpisovanje peticije je dejstvo, da je sedanja slovenska vlada zlorabila pomanjkljivosti medijske zakonodaje, ki je bila sprejeta v času prejšnjih vlad in je hkrati že na začetku mandata spremenila oba medijska zakona, navajata pobudnika.

S peticijo seznanjen tudi Drnovšek
Pobudnika sta vsebino peticije in seznamo podpisnikov seznanila tudi predsednika države Janeza Drnovška . Ta je dejal je, kot so sporočili z urada predsednika republike, da je tudi sam že večkrat opozoril, da kakršnokoli omejevanje svobode izražanja in poseganja v avtonomnost dela novinarjev pomeni poseganje v temeljna načela demokracije. Sicer pa je v peticiji med drugim navedeno, da novi direktorji in uredniki ne spoštujejo novinarske avtonomije in cenzurirajo novinarske vsebine, ki so kritične do oblasti. Cenzura se v slovenskih medijih nanaša na vsebinske popravke člankov brez avtorjevega soglasja, neobjavo naročenih člankov brez pojasnila, omejevanje poročanja o nekaterih politično občutljivih temah in prepoved dostopa vladi nevšečnim mnenjskim voditeljem do določenih medijev. Opozorjeno je tudi, da prihaja do odpovedi delovnih razmerij novinarjem, degradacij, odvzemov delovnih področji, premeščanj, diskriminacij in šikaniranj.

Ministrstvo za kulturo: Vlada ne vpliva na neodvisnost medijev
 

Na ministrstvu za kulturo zavračajo obtožbe, da vlada omejuje novinarsko svobodo. © BOBO

 
Na očitke o omejevanju novinarske svobode so se že odzvali na ministrstvu za kulturo , kjer so zatrdili, da vlada ne vpliva na neodvisnost medijev. Kot so v odzivu zapisali na ministrstvu, v nadzornih svetih dveh delniških družb, ki izdajata tri najbolj brane dnevne časopise v Sloveniji država preko podjetij v njeni lasti niti nima večinskega vpliva, ne pri Delu, še manj pa pri Dnevniku. Slednji, navajajo na ministrstvu, je v večinski lasti družbe, ki jo vodi vpliven član opozicijske stranke, ki je v preteklem mandatu vodila slovensko vlado, kar pa očitno ni bilo sporno, saj neodvisni slovenski novinarji o tem niso pisali v tujino. Glede same svobode medijev, pa so na ministrstvu mnenja, da če odgovorni urednik oceni, da določen izdelek zaradi nedoseganja profesionalnih standardov ali preverjenosti informacij ni primeren za objavo, nekateri novinarji v Sloveniji preprosto sklenejo, da je za to odgovorna vlada ali pa kar njen predsednik.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.