Slovenija
4 ogledov

Rezervoar napolnite pri Hrvatih

Žurnal24 main
Namesto na slovensko obmejno črpalko raje skočimo prek meje. Pri Hrvatih denimo pri polnjenju 50-litrskega rezervoarja dizelskega vozila privarčujete pet evrov.
 

13 odstotkov cenejši

95-oktanski bencin je danes glede na 17. julij lani cenejši za dobrih devet odstotkov, 98-oktanski za več kot 10 odstotkov, dizelsko gorivo pa skoraj za 20 odstotkov. Če izračunamo statistično povprečje, so omenjena tri goriva danes v primerjavi s 17. julijem v povprečju za 13 odstotkov cenejša. 

Petrolu je prodaja na obmejnih črpalkah upadla tudi do 40 odstotkov, smo izvedeli neuradno. Pri največjem slovenskem naftarju so nam potrdili, da beležijo upad prodaje goriv, a o konkretnih številkah Sandi Salkič, ki je zadolžen za odnose z javnostmi, ni želel govoriti. Za nastalo situacijo naj bi bil kriv predvsem tovorni promet – vozniki namreč rezervoarje tovornjakov napolnijo pred mejo in Slovenijo prevozijo brez dodatnega točenja.
Uradne podatke za drugo četrtletje bo Petrol objavil v četrtek.

Sicer pa smo za vas pregledali, koliko stanejo goriva pri sosedih. Med njimi najbolj izstopa Hrvaška – liter kateregakoli od treh tekočih pogonskih goriv (obe vrsti bencina in dizelsko gorivo) je namreč pri njih cenejši.

Prihranek 2,5 evra

Poln 50-litrski tank 95-oktanskega bencina pri Hrvatih stane 52,5 evra, medtem ko pri nas 55 (pri dizelskem gorivu znaša razlika pet evrov). Če pa želite jeklenega konjička napojiti do vrha denimo v Italiji, bo to vašo denarnico olajšalo za 63,5 evra ali za 8,5 evra več kot pri nas. Priporočilo: če ste se odločili preživeti dopust nekje ob italijanski obali, rezervoar napolnite čim bližje italijanski meji, a še na naši strani.


Slovenci radi preračunavamo

" Pri obračunanih količinah pogonskega goriva je opazen trend zmanjševanja, še posebej je to opazno pri plinskem olju," so zapisali pri omenjenem ministrstvu. Iz zadnjih aktualnih podatkov (majski), ki nam jih je posredovalo MF, smo razbrali, da je bilo letos prodanih prek 67 milijonov litrov neosvinčenega motornega bencina (od katerega se je obračunala trošarina) ali osem milijonov manj kot lani, dizelskega goriva pa 116,7 milijona litrov ali 31 milijonov manj kot lani (21 odstotkov manj).

" Razlogov, zaradi katerih je prišlo do upada prodaje pogonskih goriv, je več, med njimi tudi zmanjšanje obsega avtoprevozniške dejavnosti v Sloveniji in širše v EU,“ so razložili na MF.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.