Slovenija
29 ogledov

Sanjska služba: brezposelni župan

Andrej Fabjan bo za tri mesece v DZ davkoplačevalce stal 60 tisoč evrov. Žurnal24 main
Andrej Fabjan bo za tri mesece v DZ davkoplačevalce stal 60 tisoč evrov. Gre za izigravanje, saj vsak župan lahko svojo funkcijo opravlja poklicno.
 

Ogromen strošek

316.000 evrov oziroma kar 221 povprečnih bruto plač bo davkoplačevalce v enem letu s plačami in regresom stalo šest prostovoljno nepoklicnih županov.

Andrej Fabjan je bil do julija 2008 poklicni župan Občine Črnomelj. Takrat je v parlamentu nadomestil strankarskega kolega Kristijana Janca , ki je življenje izgubil v nesreči na Blanci. Kot poslanec Slovenske ljudske stranke (SLS) se je Fabjan prekvalificiral v nepoklicnega župana. Ker na jesenskih parlamentarnih volitvah ni bil izvoljen, mu je 15. oktobra potekel mandat.

Od takrat prejema kot brezposelni bivši poslanec več kot štiri tisoč evrov bruto mesečnega nadomestila, poleg tega pa kot nepoklicni župan še polovico županske plače – okoli 1.550 evrov bruto. Za tri mesece dela v parlamentu bo Fabjan zato, ker se ni odločil postati poklicni župan, iz državne blagajne prejel skoraj 60 tisoč evrov bruto plače.

Odločitev je na županu
“Objektivnih ovir, ki bi županom preprečevale, da po preteku poslanskega mandata svojih funkcij iz nepoklicnih ne bi mogli prekvalificirati v poklicne, ni,” so za Žurnal pojasnili v službi vlade za lokalne zadeve in regionalno politiko. Ker pa zakon o poslancih, ki ureja tudi poslanska nadomestila, predvideva, da lahko nadomestilo dobi le nekdanji poslanec, ki se ne more zaposliti iz objektivnih razlogov, smo se obrnili na državni zbor. Napotili so nas na spletno stran, kjer je zapisano, da “poslancu, ki mu je prenehal mandat, pripada pravica do nadomestila plače v skladu z 38. členom Zakona o poslancih, zato to ni stvar odločitve državnega zbora oziroma katere druge institucije”. Objektivnosti razlogov brezposelnosti torej ne preverja nihče.

Župan Železnikov Mihael Prevc je pojasnil, da se je za nadomestilo odločil, ker mu zakonodaja to omogoča.

 
Občina potrebuje denar
Z vprašanjem, zakaj se niso odločili za poklicno opravljanje županske funkcije, smo se obrnili na šest županov, ki prejemajo poslanska nadomestila. Fabjan, ki smo mu poslali štiri vprašanja, se je prav temu vprašanju izognil. Župan Železnikov Mihael Prevc je pojasnil, da se je za nadomestilo odločil, ker mu zakonodaja to omogoča; s tem da na občini ni zaposlen – namesto približno 1.500 evrov bi prejel tri tisoč evrov bruto –, pa veliko prihrani pri občinskem proračunu. Janez Kramberger , župan Lenarta, meni, da mu nadomestilo po 12 letih poslanskega mandata pripada. Volilcem je obljubil, da se ne bo zaposlil na občini, se bo pa jeseni na nacionalni veterinarski upravi.

Miro Cerar, profesor na pravni fakulteti v Ljubljani

 
Situacija v posmeh pravu in demokraciji
Kako komentirate možnost, da župani službo opravljajo nepoklicno, ob tem pa dobivajo poslanska nadomestila?

Konkretno teh primerov ne poznam, lahko pa na splošno rečem, da je takšna situacija pravno popolnoma nedopustna in po mojem osebnem mnenju tudi skrajno neetična.


Zakaj bivšim poslancem ni treba dokazovati okoliščin brezposelnosti?

Poslanski privilegij je bil mišljen za poslance, ki se po daljši politični karieri iz različnih razlogov težko zaposlijo. Državni zbor pa ni z zakonom ali v praksi nikoli vzpostavil učinkovitega nadzornega mehanizma, s katerim bi preverjal te objektivne okoliščine.

Zakaj ti mehanizmi niso bili vzpostavljeni?
Kljub mnogo opozorilom mene in mojih kolegov volje za spremembe na tem področju ni. Problem pa je očiten že vrsto let.

Kakšna rešitev bi bila po vašem mnenju najprimernejša?

Sistem nadzora zlorab absolutno ne deluje in nikoli ni deloval. Teh zlorab pa je bilo do zdaj že toliko, državo pa je to toliko stalo, da sem osebno za ukinitev tega privilegija. Situacija je v posmeh pravu in demokraciji.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.