Slovenija
24 ogledov

Sedež predsednika v Vipavi?

Pristojnosti predsednika so določene z ustavo. Žurnal24 main
Kandidaturo na predsedniških volitvah je napovedal še upokojenec Pavel Premrl. Če bo izvoljen, pravi, da bo sedež predsednikovanja prenesel v Vipavo.

Kandidaturo na jesenskih predsedniških volitvah je danes napovedal še upokojenec Pavel Premrl. Ena osnovnih idej njegovega programa je to, "da o premoženju, kar ga je še ostalo v Sloveniji, odločajo državljani Slovenije na referendumu". Najavil je tudi, da bo sedež predsednikovanja, če bo izvoljen, prenesel v Vipavo, ker je klima v Ljubljani zelo neugodna.

 
Kampanja Premrla bo izredno nizko proračunska. Pri zbiranju potrebnih 5000 podpisov volivk in volivcev si bo pomagal predvsem z "novinarji kot obveščevalci". Volilnega štaba ne bo imel.



Pavel Premrl je diplomirani inženir kemijske tehnologije, nekaj časa je deloval kot sodnik porotnik, predsedoval je Sindikatu nezaposlenih in socialno ogroženih in je absolvent druge stopnje ekonomije, ki jo je študiral ob delu. Delal je kot programer in sistemski analitik na področju poslovnih sistemov. Politično je deloval v Zvezi komunistov, kasneje pa v Stranki krščanskih socialistov. Je ustanovitelj Modrega gibanja, gibanja za rešitev družbene lastnine in naravnih dobrin. "Gospodarstvo in lastnina naj ostaneta v rokah Slovencev," pravi Premrl.



Štern: Nekonvencionalnost odpira mnoga vrata


Štern se je spustil v predsedniški boj © www.arturstern.com

 
Gola resnica, z resnico do pravice je volilni slogan, ki ga je predstavil Artur Štern , ki namerava kandidirati za predsednika republike. Svoje predvolilne teze želi uresničiti s spremembo parlamentarnega sistema, v volilni kampaniji obljublja "še veliko atrakcij", je povedal.

Na vprašanje, kako se kot nekonvencionalna osebnost vidi v vlogi predsednika republike, odgovarja, da je njegovo poslanstvo ravno v tem, da ljudem pokaže, da funkcija predsednika ni nujno "neka rigidna stvar". Vsakomur želi pokazati, da je lahko individualist, da je lahko svojski.

Parlamentarne volitve vsako leto

Svoje ideje želi uresničiti s spremembo parlamentarnega sistema, ki jo bo dosegel s svojo karizmo in poslušnostjo ljudem, je pojasnil. Njegova ideja je v tem, da bi bile parlamentarne volitve vsako leto, s čimer bi dosegli večjo poslušnost poslancev ljudem, ki so jih volili, in predsedniku republike, v skrajni meji pa predlaga takojšni odvzem mandata poslancem, ki ne zagovarjajo načel na podlagi katerih so bili izvoljeni.

Kampanja bo dvignila veliko prahu

Kandidirati namerava s podporo volivcev, potrebnih 5000 podpisov pa namerava zbirati s promocijo od ust do ust in nizkoproračunsko kampanijo, za katero obljublja, "da bo dvignila še veliko prahu". Financiral jo bo s prispevki sponzorjev, članov volilnega štaba pa za enkrat še ni želel razkriti, čeprav je dodal, da so v njem "pomembni ljudje, ki se bodo sami predstavili ali pa jih bo predstavil, če ne prej, po volitvah".

Kdo Šterna podpira?

" Štern je šokanten, nekonvencionalen, a pošteno odkrit ," ga je opisala njegova prijateljica, direktorica nacionalnega inštituta za biologijo Tamara Lah Turnšek . Za podporo predsedniškemu kandidatu se je odločila, ker meni, da njegove teze predstavljajo vodila, principe in težnje, ki naj bi našo družbo vodile k trajnostnemu razvoju.

Kot glavne teze predsedniške kampanije, ki jih podpira tudi sama, je Lah Turšnkova med drugim izpostavila večjo uveljavitev znanstvene misli v nasprotju s para-znanostjo, ločitev Cerkve od države, ukinitev plačevanja vrtca, ukinitev kajenja zaradi karcinogenosti tobaka ter legalizacijo marihuane, ki se v medicinske namene uporablja že vrsto let, pa tudi za legalizacijo ter socialno in zdravstveno kontrolo nad prostitucijo.
 
Distancirala pa se je od tez, kot so ločevanje pedagoškega od raziskovalnega dela in, kot pravi sama, "mučenju slovenščine - ki naj ostaja živ a kulturni jezik!"



Kot je znano, so svojo kandidaturo na predsedniških volitvah doslej napovedali še poslanec v Evropskem parlamentu Alojz Peterle, nekdanji slovenski veleposlanik pri ZN Danilo Tuerk, nekdanji guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari, predsednik SNS Zmago Jelinčič, predsednica zunajparlamentarne stranke Glas žensk Slovenije Monika Piberl, Predsednica YHD - Društva za teorijo in kulturo hendikepa Elena Pečarič, predsednik zunajparlamentarne Stranke mladih Slovenije Darko Krajnc, podjetnika Marjan Beranič in Jože Andrejaš in samostojni kulturni delavec Artur Štern.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.