Slovenija
21 ogledov

Širca: Brez kvot očitno ne gre

(Foto: Ksenija Koren) Žurnal24 main
Včerajšnja burna razprava o glasbenih kvotah je pokazala, da očitno brez njih še nismo sposobni živeti, kar je ministrica za kulturo Majda Širca uvedla v današnjo javno razpravo o medijskem zakonu.

Vsi za omejitev lastnikov?
Mladi novinarji so soglasni, zahtevajo soglasje aktiva ob imenovanju lastnika, je dosedanjo razpravo povzel Vojko Stopar s kulturnega ministrstva. Temu doslej ni še nihče nasprotoval, saj "pisnih pripomb druge strani, ki bi temu oporekala, nismo dobili". Časa je do 20. septembra.

K današnji razpravi je ministrstvo pozvalo tudi bivšega ustavnega sodnika Matevža Krivica, ki je sicer priznal, da področja že deset let ne spremlja. Ob tem pa opozoril, da je napaka od medija zahtevati, naj se izjasni, kako je opredeljen. Opozoril je tudi, da je treba biti pri zahtevi po soglasju (65- ali celo 75-odstotnem) previden, saj je na eni strani te pravice lastnikova pravica, na drugi pa pravica novinarjev, zaradi katere bi bilo treba pravico lastnika omejiti.

Pravnik Pro Plusa Cene Grčar pa je ob tem vprašal, kakšna pravica se s soglasjem brani. Predsednik DNS Gregor Repovž pa je odgovoril, da mora obstajati pravica veta, saj so nekateri lastniki v preteklosti ignorirali socialni sporazum.

Repovž je prepričan, da imajo, kot denimo bančniki, "novinarji posebne dolžnosti" in prizadeta bi bila pravica do svobode izražanja. Grčar se z njim ne strinja. Cvetka Žirovnik s TV Slovenija je podprla Grčarja, Širca pa je ob tem opozorila, da ne gre zgolj za soglasje ob imenovanju urednikov, ampak tudi spremembe programskih vsebin. Generalni direktor TV Slovenija Marko Fili je soglasje ocenil za zlorabo, saj "lahko člani uredništva sestavijo koalicijo in rušijo lastnika".

Med lastnikom in novinarji
Pobudnik peticije za soglasje Samo Trtnik je orisal konkretni primer, ko novinar uredniku predlaga zgodbo, v katero je sicer vpleten poslovni partner lastnika. In zato zgodba ni objavljena. Z ukinitvijo soglasja bi se to dogajalo. Krivic se z njim ni strinjal in dejal, da so taki novinarji očitno dali soglasje napačnemu uredniku: "Moralno smo vsi ves čas na prepihu. Tako je življenje. Urednik se v taki zgodbi ne sme umakniti."

Aleš Žišt z Radia Center pa meni, da so razmere v številnih medijskih podjetjih pri nas zelo dobre. Ob tem dodaja: "Težko je pričakovati, da bodo lastniki vlagali v podjetje, pa ne bodo mogli nadzorovati, kam ta barka pluje."

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.