Akcijo zbiranja podpisov je Sviz začel 22. aprila, zaključil pa 16. maja. Strokovni sodelavci v vrtcih, torej vzgojitelji in pomočniki vzgojiteljev so prispevali 11.260 podpisov, 24.642 podpisa pa so prispevali starši. To je po navedbah glavnega tajnika Sviza Branimirja Štruklja 89 odstotkov vseh strokovnih sodelavcev v predšolski vzgoji in četrtina staršev vrtčevskih otrok, kar kaže na potrebo po ukinitvi tega normativa.
Veljavni zakon o vrtcih kot normativ namreč določa, da število otrok v oddelku prvega starostnega obdobja ne sme presegati 12 otrok, v oddelku drugega starostnega obdobja pa 22 otrok. Z novelo zakona o vrtcih iz leta 2003 so v zakon vnesli možnost, da lahko pristojni organ lokalne skupnosti ustanoviteljice vrtca glede na razmere in položaj dejavnosti predšolske vzgoje v lokalni skupnosti odloči, da število otrok v oddelku presega določeno število za največ dva otroka v oddelku.
Fleksibilni normativ se je zaradi povišanega števila predšolskih otrok uveljavilo leta 2003, kljub temu, da naj bi veljal le začasno in kot izjema, že vrsto let velja kot pravilo, je na današnji novinarski konferenci izpostavila predsednica glavnega odbora Sviza Marjana Kolar. Po Štrukljevih navedbah je takšnih 70 odstotkov vseh predšolskih oddelkov.
Tudi predlog novele zakona o vrtcih, obravnavo katerega je vlada v četrtek prekinila, te možnosti ne odpravlja. Določa celo, da se s podzakonskim aktom normativ lahko omeji le izjemoma. "Zahtevamo ukinitev fleksibilnega normativa, hkrati pa pričakujemo, da stroške ukinitve prevzame država in se teh stroškov ne da na ramena staršem," je dejala Kolar.
Zbrani na novinarski konferenci so opozorili, da zaradi družbenih sprememb delo v oddelkih vrtca s povečanim normativom postaja čedalje težje za strokovne delavce. Potrebe otrok so drugačne kot pred leti, vključeni so otroci priseljencev, katerih materni jezik ni slovenščina, povečuje se delež otrok s posebnimi potrebami in rizičnimi dejavniki.
Bojijo se, da bi vzgojitelji izgubili službe
Če se vsakemu vrtčevskemu oddelku doda po dva otroka, to vrtec zmanjša za en oddelek, s tem pa zaposlitev izgubita dva zaposlena, so ponazorili. Ob tem pa so izrazili zaskrbljenost, da občine na vse gledajo le skozi denar, namesto da bi skrbeli za dobrobit otrok.
Štrukelj je opozoril, da so tudi občine s svojimi plakati zagnale kampanjo proti, ob čemer so staršem "grozile, da bodo za vrtec plačevali več". "Kljub tem grožnjam občin so starši zelo dobro prepoznali, da je bistveno za njihove otroke to, da imajo kakovostno predšolsko vzgojo, ki je temelj nadaljnjega izobraževanja in sploh njihove življenjske poti," je dodal. Zbiranje podpisov je potekalo fizično, in ne elektronsko, je poudaril. Ob tem je izpostavil še, da so v ljubljanskih vrtcih ravnatelji zbiranje podpisov staršev dovolili le v treh od 20 vrtcev.
V Svizu so tako pripravili dopolnilo k predlogu novele zakona o vrtcih, ki ga je pripravilo ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, z njim pa bi fleksibilni normativ ukinili postopoma do leta 2028. Če vlada za to ne bo našla razumevanja, bodo to dopolnilo naslovili na vse poslanske skupine v DZ.
Kot zadnjo pa je Štrukelj napovedal tudi možnost zakonodajnega referenduma. Število zbranih podpisov Svizu namreč "omogoča sklepati, da bi dosegli dovolj veliko podporo za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma", je sklenil Štrukelj.
dezurni@styria-media.si
🍓 Vroča dekleta čakajo na vas na 👉 𝗦𝗲𝘅𝘁𝗼.𝗹𝗶𝗳𝗲
Koliko se spomnim je SVIZEC zahteval višje plače zaposlenih ,ker opravljajo dodatna opravila prav zaradi fleksibilnosti zakonodaje v vrtcih . Ali bodo jim plače znižali ?