Zdravnica je ocenila, da ni nič hujšega, in ji svetovala, naj se v primeru bolečin v roku enega do dveh tednov oglasi pri osebnem zdravniku. Ker jo je bolelo in ker ni mogla iztegniti kolen, je šla naslednji dan na urgenco, kjer so opravili rentgen ter ocenili, da gre za zvin desnega kolesa, levo pa je normalno pregibno. Če bo po enem ali dveh tednih bolečina vztrajala, pa so ji svetovali, naj gre po napotnico za travmatologa.
Anja je tako čakala dva tedna, da bo zvin izzvenel, ampak ni. "Še vedno nisem mogla normalno iztegniti kolen, zato sem pisala osebni zdravnici, ki me je poslala na magnetno resonanco," pravi. "V Ljubljani bi čakala nekaj tednov, zato sem se odločila, da me raje nekdo zapelje do Ptuja, kjer bi bilo slikanje možno v roku enega tedna. Takrat že tri tedne nisem mogla hoditi z normalno iztegnjenimi nogami, temveč le s pokrčenimi, poleg tega pa nisem vedela, ali smem sploh hoditi, da kolen ne poškodujem še bolj," je povedala.
Ker v službi plačujejo dodatno zdravstveno zavarovanje, so ji prek tega termin za magnetno resonanco uredili v nekaj dneh v Ljubljani. Izkazalo se je, da ima na levi nogi strgano križno vez in delno rupturo meniskusa, na desni pa poškodbo notranje križne vezi (MCL) druge stopnje.
Osebno zdravnico je prosila za delovni nalog za fizioterapijo. V Ljubljani je bil prvi prosti termin 14. aprila, v Idrijo ali Logatec, kjer so bili termini malo prej, pa bi jo moral nekdo voziti, zato se za to ni odločila. Hkrati je dobila tudi napotnico za ortopeda. Termin v UKC Ljubljana bi dobila 14. februarja, prek dodatnega zavarovanja ga je dobila štirinajst dni prej. "Dva tedna sta se mi zdela ogromna razlika, ker že dva meseca nisem mogla iztegniti kolen in še vedno nisem vedela, koliko sploh smem obremenjevati kolena," pravi.
"Ortoped, do katerega sem prišla prek dodatnega zavarovanja, mi je povedal, da bo treba križno vez na levi nogi operirati, hkrati pa me je takoj napotil na fizioterapijo, s katero sem začela 10. februarja. V tem času torej prek klasičnega zdravstva ne bi prišla niti še do prve ortopedske obravnave," opozarja.
Operirali bi jo šele leta 2027

14. februarja je imela nato pregled pri ortopedu v UKC Ljubljana, kjer je prav tako dobila delovni nalog za fizioterapijo. "Dali so mi delovni nalog redno, prvi termin v kraju, kjer živi moja mama, bi bil julija. Da bi sploh začela z rehabilitacijo kolen, bi tako trajalo pol leta. Hkrati so me vpisali v vrsto za operacijo. Po pošti sem kasneje dobila obvestilo, da bo termin predvidoma od januarja do julija 2027," je ogorčena bralka.
Kot smo poročali, je drugod po Sloveniji čakalna doba krajša, saj je to eden od posegov, ki jih zdravstvena zavarovalnica plačuje neomejeno, a bralki niso izdali napotnice in ji predlagali, naj poišče izvajalca s krajšo čakalno dobo, ampak so jo kar vpisali v čakalno vrsto.
Po koncu terapij na dodatno zavarovanje je bila 8. marca na kontrolnem pregledu pri ortopedu prek dodatnega zavarovanja. Odločil se je za rekonstrukcijo vezi levega kolena, termin posega je bil 17. marec. Po operaciji je osebno zdravnico prosila za delovni nalog za fizioterapijo, saj poudarjajo, da je treba z vajami začeti že takoj po operaciji, zato naj bi imeli pacienti, ki so po operaciji, prednost pri terminih. "Jaz bi termin dobila šele tri tedne po operaciji, tudi v kraju, kjer prebiva mama, v Ljubljani pa šele enkrat konec aprila," pravi.

Omejitev za fizioterapije je precej nizka
Ob dobri izkušnji s storitvami dodatnega zavarovanja opozarja na omejitve. "V enem letu ti po zavarovanju, ki sem ga imela, pripada 400 evrov za fizioterapijo. Ker je ura kakšnih 80 evrov, to kar hitro porabiš, jaz sem ga porabila že za fizioterapije pred operacijo, po operaciji pa sem hodila na samoplačniške, saj mi je res v interesu, da koleno čim prej in čim bolje rehabilitiram. Samo po operaciji sem bila že osemkrat in veliko delam tudi sama doma, ampak je še daleč od tega, da bi bilo koleno normalno gibljivo. Tukaj imajo tudi zavarovalnice svojo računico," pravi.
Dodatno zdravstveno zavarovanje je eno od najhitreje rastočih področij zavarovanja, letos je po podatkih zavarovalnega združenja vsak mesec vplačanih za več kot šest milijonov evrov premij, rast v primerjavi z letom prej pa je več kot 20-odstotna. Kaj je vključeno in do kakšne višine, je pri vsaki zavarovalnici nekoliko drugače, zato je pred sklenitvijo pametno dobro preveriti različne ponudbe in razmisliti o svojih potrebah.
janez.zalaznik@styria-media.si
GLAS LJUDSTVA predlaga ...pri upokojencih bi se prispevna stopnja glede na predlog iniciative povišala za odstotek in pol, a bi bilo, ker gre v tem primeru za delež neto pokojnine, povišanje v vseh primerih enako. Ob pokojnini v višini 500… ...prikaži več0 evrov bi prebivalce to mesečno stalo 7,5 evra namesto 37,17 evra, kolikor trenutno znaša obvezni prispevek, Kaj pa GLAS UPOKOJENCEV ? Oni so PROTI temu ,ker jim je nekdo tako naročil naj delajo proti upokojencem ?
Ali želite najti žensko za eno noč? Daj no -- Sexy24.mom
Upam da berejo članek tudi tisti, po službeni dolžnosti. Kar nekaj navedb kaže na kazniva dejanja, ki se preganjajo po uradni dolžnosti...... Razen če ni v ''špilu'' visoki policijski funkcionar, ki ''zrihta'' helihopterski prevoz namesto kuverte...