Ste si ravno naredili novo tetovažo in bi radi darovali kri? Ne bo šlo. Po tetoviranju – tudi v primeru začasnih ali trajnih make-up korektur – velja obvezna, časovno omejena prepoved darovanja krvi. In to z zelo tehtnim razlogom.
Po tetoviranju z darovanjem krvi počakajte vsaj štiri mesece

Prav tako ni pomembna velikost ali lokacija tetovaže – odlog velja enotno za vse primere. Odlog štirih mesecev velja ne glede na to, na katerem delu telesa je bila tetovaža narejena, in ne glede na to, ali je bila izvedena v registriranem studiu ali pri nepooblaščenem izvajalcu. Prav tako ni pomembno, ali gre za majhen simbol na gležnju ali velik hrbtni motiv.
Razlog? "Diagnostično okno"
"S tem pravilom izbora krvodajalca zagotavljamo varno kri, saj je zaradi tako imenovanega diagnostičnega okna – obdobja od trenutka okužbe do pojava označevalcev okužbe – lahko okužba pri krvodajalcu že prisotna, pa jo s presejalnim testiranjem enote krvi še ne moremo dokazati," za Žurnal24 pojasnjujejo na zavodu. To pomeni, da je lahko posameznik že okužen z virusom (npr. HIV, hepatitis B ali C), a krvni testi tega še ne zaznajo.
Vsaka enota krvi, odvzeta v Sloveniji, se sicer testira na HIV, hepatitis B in C ter sifilis: "Metode testiranja, ki jih uporabljamo, so najsodobnejše, licencirane po najstrožjih mednarodnih kriterijih ter popolnoma avtomatizirane." Poleg običajnega testiranja v Sloveniji uporabljajo tudi metodo NAT (Nucleic Acid Techniques), ki omogoča odkrivanje virusov že na ravni njihovega genetskega materiala, torej še preden telo razvije protitelesa. Gre za izjemno občutljivo metodo, ki dodatno poveča varnost krvi: "Tako testirana kri je varnejša tudi zato, ker je metoda NAT izjemno občutljiva, saj omogoča zaznavanje tudi takšnih okužb, pri katerih gre za nizko virusno breme."
Kljub temu pa previdnost ostaja ključna. Na zavodu poudarjajo, da varno kri v Sloveniji zagotavljajo z ozaveščanjem krvodajalcev in najnaprednejšimi metodami testiranja, vendar pa je prav odgovornost posameznika tista, ki lahko najbolj zaščiti prejemnike.
Odlog po tetoviranju je na primer pomemben del tega varnostnega mehanizma. Če torej razmišljate o novi tetovaži, a ste tudi redni krvodajalec – imejte v mislih, da boste darovanje krvi za nekaj mesecev dali na odmor.
Darovanje krvi morate odložiti tudi v nekaterih drugih primerih:
- v primeru tveganega spolnega vedenja za prenos okužbe s krvjo – 4 do 12 mesecev,
- ste bili v stiku z obolelo osebo – do 1 meseca oziroma posvet z zdravnikom,
- ste v zadnjih 28 dneh preboleli nalezljivo bolezen – 1 mesec po ozdravitvi oziroma posvet z zdravnikom,
- če imate nov piercing (prebadanje kože), tetovažo – za vsaj 4 mesece,
- če ste dobili transfuzijo krvi – za 1 leto,
- če ste prestali operacijo – 1 do 6 mesecev (odvisno od vrste operacije),
- če ste imeli endoskopske preiskave (gastroskopija, kolonoskopija, rektoskopija ...) – 4 mesece oziroma posvet z zdravnikom,
- če ste bili v stiku s tujo krvjo ali se zbodli z medicinsko iglo – do 6 mesecev,
- če jemljete nekatera zdravila – po posvetu z zdravnikom,
- če ste potovali po tropskih krajih – do 1 leta,
- če ste v zadnjem mesecu potovali izven Slovenije zaradi možnosti okužbe z virusom opičjih koz, virusom Zahodnega Nila – 1 mesec po vrnitvi,
- če ste preboleli covid, lahko darujete kri 14 dni od konca izolacije in prebolele bolezni, če ste popolnoma zdravi, brez simptomov okužbe,
- če ste bili cepljeni oziroma posvet z zdravnikom,
- če ste bili ali ste noseči oziroma ste rodili in dojite – za 1 leto.
Krvi ne smejo darovati:
- Osebe, okužene z virusom HIV, in njihovi spolni partnerji.
- Osebe, ki so si kadarkoli vbrizgavale droge.
- Osebe, okužene z virusom zlatenice (hepatitis B in C).
- Osebe, ki so bivale, imele operacijo, prejele transfuzijo krvi v Veliki Britaniji ali Irski v obdobju od 1980 - 1996 (skupno 12 mesecev) zaradi Creutzfeld - Jakobove bolezni ("bolezen norih krav").
- Osebe, ki so imele presajeno možgansko ovojnico, očesno roženico oziroma so bile zdravljene z rastnimi hormoni človeškega izvora.
Darovanje krvi
Kri lahko daruje vsaka oseba:
- ki je dobrega zdravja in počutja (tudi brez znakov prehladnih obolenj),
- med 18. in 65. letom starosti,
- ki tehta več kot 50 kilogramov oziroma je njen volumen krvi – izračunan na podlagi telesne višine in telesne mase – več kot 3500 mililitrov,
- ki ima vrednosti hemoglobina 135 gramov na liter (moški) in 125 gramov na liter (ženske).

Moški lahko kri darujejo na vsake 3 mesece, ženske na vsake 4 mesece. Če ustrezate merilom, se lahko za darovanje dogovorite po telefonu (051 389 270, 051 671 147 ali 030 716 796) in se dogovorite o dnevu in uri prihoda. Več informacij pa lahko najdete na spletni strani Zavoda Republike Slovenije za transfuzijo.
Manjka: Krvi ne smete darovati, če ste bili cepljeni z mRNA cepivom.
Včasih smo darovali kri,ko pa smo zvedeli da jo prodajajo v druge države smo s tem prenehali
Preverite...Bogataši za svoja privat letala nočejo pilotov, ki so bili cepljeni proti Covidu...Sedaj pa ovce ugibajte zakaj je temu tako...