Slovenija
4956 ogledov

Ustavno sodišče: istospolni pari lahko posvojijo otroke

Otroci v gozdu Profimedia
Ustavno sodišče je presodilo, da imajo istospolni pari pravico do poroke in da se pri posvojitvah ne sme avtomatično izločati.

"Presojani ureditvi zakonske zveze in skupne posvojitve pomenita nedopustno diskriminacijo istospolnih parov," je razsodilo ustavno sodišče.

"Ustavno sodišče je v dveh odločbah z dne 16. 6. 2022 ugotovilo, da je v neskladju z ustavno prepovedjo diskriminacije zakonska ureditev, ki določa, da (i) lahko zakonsko zvezo skleneta le dve osebi različnega spola in da (ii) istospolna partnerja, ki živita v formalni partnerski zvezi, ne moreta skupaj posvojiti otroka," so zapisali v sporočilu za medije, ki so ga objavili danes.

Parlament ima šest mesecev časa, da neustavnost odpravi, a je ustavno sodišče določilo, da do takrat velja, da je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb ne glede na spol in da lahko istospolna partnerja, ki živita v partnerski zvezi, skupaj posvojita otroka pod enakimi pogoji kot zakonca.

Postopek so začeli na podlagi ustavnih pritožb dveh istospolnih parov, ki v upravnih postopkih in pred sodišči nista uspela z zahtevo za sklenitev zakonske zveze oziroma za uvrstitev na seznam potencialnih kandidatov za skupno posvojitev.

Od leta 2006 je pri nas mogoča registracija istospolne skupnosti, ki prinaša nekatere pravice iz tega razmerja, od leta 2016 pa je v veljavi ureditev, po kateri se formalna skupnost istospolnih partnerjev imenuje partnerska zveza.

To ni pravica do posvojitve, ampak pravica, da se postavijo v vrsto

"Z odločbo št. U-I-486/20, Up-572/18 je Ustavno sodišče odločilo, da je ureditev, ki istospolnim partnerjem ne omogoča sklenitve zakonske zveze, diskriminatorna. Takšne diskriminacije ni mogoče upravičiti s tradicionalnim pomenom zakonske zveze kot skupnosti moža in žene in tudi ne s posebnim varstvom družin. Odločitev Ustavnega sodišča ne zmanjšuje pomena instituta tradicionalne zakonske zveze kot življenjske skupnosti moža in žene in ne spreminja pogojev ali posledic sklepanja zakonske zveze med osebama različnega spola. Pomeni zgolj to, da lahko odslej poleg raznospolnih partnerjev zakonsko zvezo sklepajo tudi istospolni partnerji," so zapisali v sporočilu za medije.

Enaka obravnava pa terja izenačitev njihovega pravnega položaja tudi na področju skupne posvojitve. "V Sloveniji je bila istospolnim partnerjem že do sedaj omogočena vzpostavitev skupnega starševstva na način, da je eden od partnerjev posvojil otroka drugega partnerja (t. i. enostranska posvojitev). V skladu z odločitvijo Ustavnega sodišča v zadevi št. U-I-91/21, Up-675/19 pa lahko odslej istospolna partnerja, ki živita v formalni življenjski skupnosti, skupaj posvojita otroka pod enakimi pogoji, kot veljajo za raznospolna zakonca," so presodili ustavni sodniki.

Absolutna prepoved uvrstitve istospolnih partnerjev na seznam kandidatov za skupno posvojitev ni primeren ukrep, da se doseže maksimalne koristi, menijo ustavni sodniki. "Presoja največje koristi otroka je namreč mogoča le v okviru posamičnega postopka posvojitve, v katerem se otroku izmed vseh možnih kandidatov za skupno posvojitev izbereta najprimernejša posvojitelja. Splošna vnaprejšnja (apriorna) izključitev istospolnih partnerjev od možnosti za uvrstitev na seznam kandidatov za skupno posvojitev vodi zgolj v krčenje možnih kandidatov in tako ne more pomeniti ukrepa, ki bi povečeval možnosti za sprejem odločitve v največjo korist otroka," so zapisali.

"Takšna odločitev Ustavnega sodišča ne uvaja pravice do posvojitve, ne zmanjšuje pomena tradicionalne in še zlasti ne biološke družine za korist otroka ter ne vpliva na položaj takih družin. Pomeni pa, da mora zakonodajalec pri urejanju posebnega varstva otrok, za katere biološki starši ne skrbijo (več) in ki zato nimajo možnosti živeti v svoji primarni družini, upoštevati ustavno prepoved diskriminacije in istospolnim partnerjem omogočiti, da se uvrstijo na seznam kandidatov za skupno posvojitev. V vsakem primeru pa izbiro najprimernejših posvojiteljev za konkretnega otroka opravi center za socialno delo, na predlog katerega sodišče ob upoštevanju največje koristi otroka odloči o njegovi posvojitvi," so še dodali.

"Zagovornik načela enakosti pozdravlja odločitev ustavnega sodišča glede enakih možnosti za sklenitev zakonske zveze in skupne posvojitve za istospolne pare. Sodba ustavnega sodišča v celoti pritrjuje argumentaciji iz Zagovornikove zahteve za oceno ustavnosti delov Družinskega zakonika in zakona o partnerski zvezi iz decembra 2020. Zagovornik pozdravlja tudi odločitev sodišča, da se do odprave ugotovljene protiustavnosti šteje, da je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb ne glede na spol in da lahko istospolna partnerja, ki živita v partnerski zvezi, skupaj posvojita otroka pod enakimi pogoji kot zakonca," so sporočili iz urada zagovornika načela enakosti. 

"Evropske države, ki so zakonsko zvezo istospolnih parov že omogočile in v celoti izenačile pravice istospolnih parov s heterospolnimi pari, so Avstrija, Belgija, Danska, Finska, Francija, Nemčija, Islandija, Irska, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Norveška, Portugalska, Španija, Švedska, Švica in Združeno Kraljestvo. Z današnjo odločitvijo Slovenija stopa ob bok državam, v katerih spolna usmerjenost ni več razlog za zakonsko neenakopravnost," so še zapisali. 

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 77
  • ico8 16:05 09.julij 2022.

    Ko sem se rodil, je bilo nezakonito biti ped…r. Kasneje je bilo dovoljeno, a na skrivaj. Potem dovoljeno v javnosti. Danes je ponos. Upam, da bom umrl prej, preden postane obvezno.

  • vzev 17:35 08.julij 2022.

    Zakaj pa ostati pri dveh osebah. Zakaj pa nebi moglo 5 žensk skupaj posvojiti otroka? Zakaj nebi smelo biti 5 žensk skupaj v zvezi? Zakaj se dela takšna diskriminacija?

  • ec568744f0d537874fe9d825c81b6f688d633008 17:09 08.julij 2022.

    Otroke naj imajo tisti ,ki jih bodo imeli radi in to je vse .V veliko primerih nista ata in mama vredna da jih pes poščije .Na svetu je toliko ljudi da pa res ni homoseksualnost ovira.