Slovenija
29 ogledov

V boju proti korupciji ne naredimo skoraj nič

Fotografija je simbolična. (Foto: Shutterstock) Žurnal24 main
Slovenija se že sedmo leto zapored uvršča med države, ki konvencijo o boju proti podkupovanju tujih javnih uslužbencev v mednarodnem poslovanju OECD izvaja "malo ali nič", kaže raziskava v Transparency International (TI).

To pomeni, da Slovenija krši mednarodne zaveze v boju proti podkupovanju, pa opozarjajo pri slovenski podružnici TI.

Države podpisnice so se s podpisom konvencije zavezale, da bodo zavzeto preiskovale in preganjale mednarodno korupcijo, a poročilo TI kaže, da je polovica sodelujočih držav kljub zvezi na tem področju storila malo ali nič.

V poročilu so države glede izvajanja konvencije razdeljene v štiri kategorije. V prvi so tiste, ki zaveze izvajajo aktivno, nato tiste, ki to počno zmerno, v tretji tiste z omejenim zavzemanjem, v zadnji pa države z malo ali nič izvajanja zavez.

Slovenija v družbi Mehike, Rusije, Čila

Slovenija je v zadnji skupini, poleg nje pa je še 19 držav: Argentina, Belgija, Bolgarija, Brazilija, Češka, Čile, Danska, Estonija, Irska, Izrael, Japonska, Luksemburg, Kolumbija, Mehika, Poljska, Rusija, Slovaška, Španija, Turčija.

V TI Slovenia ob objavi poročila poudarjajo, da je naša država konvencijo ratificirala že pred štirinajstimi leti. A kot pravijo v sporočilu za javnost, so med letošnjo raziskavo zaznali mnogo sistemskih pomanjkljivosti.

Nekatera sodišča se na vprašanja sploh niso odzvala

Nekaj sodišč je denimo med zbiranjem podatkov navedlo, da posebne evidence primerov podkupovanja z mednarodnim elementom ne vodijo, čeprav so po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije o takšnih primerih zavezani poročati Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK). Nekatera sodišče se na njihova vprašanja sploh niso odzvala, dodajajo.

V TI Slovenija sicer pozdravljajo nekatere pozitivne ukrepe, izvedene v zadnjem letu, vendar si želijo celostnega pristopa. Zato pristojne pozivajo, naj začnejo izvajati konkretne dejavnosti, ki bodo zagotovile učinkovit pravni okvir in njegovo izvajanje v praksi.

Kaj bi morala narediti vlada?

Vlada bi po njihovem morala dopolniti program ukrepov za preprečevanje korupcije, ki bi posvečal več pozornosti tujemu podkupovanju s konkretnimi cilji in zadolžitvami za posamezna ministrstva. KPK naj po predlogu TI Slovenija prevzame aktivno vlogo pri vzpostavitvi popolne statistike primerov tujega podkupovanja v digitalni obliki.

Omenjena organizacija predlaga tudi podrobno analizo zakona o integriteti in preprečevanju korupcije ter njegovo primerno dopolnitev. Obenem si želi izboljšanja določil o zaščiti prijaviteljev koruptivnih dejanj ter zagotavljanje sistematičnega in kakovostnega izobraževanja za javne uslužbence.

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 11
  • dd 13:43 21.avgust 2015.

    KPK je sam sebi namen. Poslala sem ji več deset pritožb zaradi korupcije uradnikov in inšpektorjev in zgodilo se ni popolnoma nič. NIČ.

  • Ferluci 12:40 21.avgust 2015.

    Če bi bili kakršnikoli dokazi, kot praviš, bi bil že zdavnaj zaprt. Vsako preddopustniško fantazijsko blebetanje nekaterih novinarjev in časnikov pa prav gotovo ni dovolj za sum kaznivega dejanja. Saj veš, da so nekateri so obsojeni podlagi suma neznanega kraja, ...prikaži veča, časa, načina, pri drugih pa kljub trdnim dokazom ni niti sprožen postopek na tožilstvu. Najpomembnejša je še vedno barva - na žalost!

  • kranjskias 09:23 21.avgust 2015.

    kaj ne naredimo nič, pa sej jih pustimo na mir, da pokradejo kr se še pokrast da..........