Slovenija
16 ogledov

Zasebno šolstvo ne sme nadomestiti javnega

DuÅ¡an Semolič Žurnal24 main
Če akcija zbiranja podpisov proti noveli šolskega zakona ne bo uspela, Sviz razmišlja o naknadnem zakonodajnem referendumu.

Namen zbiranja podpisov proti sprejemu novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje ter izobraževanja (ZOFVI) je prepričati poslance, naj ne podprejo predlaganih sprememb, je na današnji novinarski konferenci dejal sekretar Sindikata delavcev v vzgoji, izobraževanju in raziskovalni dejavnosti Bojan Hribar. Spomnil je, da je vlada v prvi vrsti odgovorna za kakovost javnih vrtcev in šol. Če akcija ne bo obrodila sadov, bodo razmislili tudi o naknadnem zakonodajnem referendumu, napoveduje Hribar.

Hribar je poudaril, da sindikati ne nasprotujejo razvoju zasebnega šolstva, vendar ne na račun javnega šolstva. "Dejstvo je, da vlada teh sprememb ni predhodno uskladila niti s socialnimi partnerji niti s strokovno javnostjo," je dejal ter dodal, da je med drugim predlagana sprememba financiranja celotne dejavnosti oblikovana glede na število otrok, kar bo po njegovih besedah povzročilo povečanje števila otrok v šolah in vrtcih ter posledično zmanjšanje kakovosti.

Izmed predlaganih sprememb je izpostavil tudi zmanjševanje dostopnosti do javnega šolstva. To bo namreč lahko povzročila sprememba določbe, ki sedaj edino javno šolo v nekem okolišu varuje pred konkurenco zasebne šole. Sindikati obenem ne soglašajo z ustanavljanjem vzgojno-izobraževalnih središč, kjer bi se združevali vrtci in šole. Vlada pa meni, da bi dosegli določene prihranke. Hribar je dodal, da niso bile opravljene nikakršne predhodne analize, koliko bo dejansko prihranjeno. Sporno je tudi zniževanje stopnje izobrazbe strokovnega kadra.

Zasebno šolstvo le kot dopolnilo
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič je poudaril, da so se socialni partnerji pri pravkar dogovorjenem socialnem sporazumu dogovorili, da razvoj zasebnega šolstva ne sme iti na račun javnega šolstva: "To je pomemben dogovor vseh partnerjev, tudi vlade. V socialnem sporazumu je zapisano, da bomo partnerji, torej tudi vlada oziroma država, spodbujali razvoj javnega šolstva."

Semolič je še dejal, da je za ZSSS zelo pomemben segment javnih storitev, torej tudi segment javnega šolstva in zdravstva, saj "prek javnega ohranjamo veliko dostopnost do teh storitev – ne glede na premoženjsko stanje posameznika". "To je pomembna vrednota," je še poudaril ter dodal, da podpirajo zasebno šolstvo, a le kot koristno dopolnilo, ki bogati javno šolstvo. "Sedanja ureditev je po našem mnenju primerna, a bi lahko sistemske ureditve, ki se ponujajo sedaj, ogrozile javno šolstvo, " je še dodal.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.