101 ogledov

Černjulova deveta, še trije v finalu

Ruth Beitia Skok v višino EPA
Maruša Černjul je v skoku v višino prišla do končnega devetega mesta, medtem ko so se Luka Janežič, Martina Ratej in Tina Šutej uvrstili v finale.

Maruša Černjul je drugi dan evropskega prvenstva v atletiki v Amsterdamu v finalu skoka v višino delila deveto mesto z 1,89 metra. Tretji zaporedni evropski naslov po letih 2012 in 2014 je osvojila sedemintridesetletna španska veteranka Ruth Beitia (1,98 m), srebro pa sta si razdelili Bolgarka Mirela Demireva in Airine Palšyte iz Litve.

Slovenski rekorder Luka Janežič je v polfinalu na 400 m zmagal v svoji skupini in se neposredno po mestih uvrstil v petkov finalni nastop. Skupno je bil s 45,63 sekunde osmi. V polfinalu na 100 m ovire je končala nastope Marina Tomič, ki je bila s 13,32 skupno 20.

Tina Šutej je v kvalifikacijah skoka s palico delila deveto mesto (4,45 m) in se uvrstila v finale, kar je pozneje uspelo tudi drugi slovenski rekorderki Martini Ratej v metu kopja. V kvalifikacijah je v drugi seriji s 60,38 metra presegla kvalifikacijsko normo in bila skupno četrta. Šutejeva bo tekmovala v finalu v soboto ob 19.30, Ratejeva pa prav tako v soboto ob 18. uri.

Najboljša slovenska atletinja lanskega leta Maja Mihalinec je v kvalifikacijah teka na 100 m v drugi skupini zasedla drugo mesto (11,41) in se zanesljivo po mestih uvrstila v polfinale, ki bo v petek ob 19.15. Dosegla skupno sedmi čas, na tem EP pa je že tekla v polfinalu na 200 m in dosegla deseti izid.

V petek bo v polfinalu na 800 m tekel tudi Žan Rudolf, ki je v kvalifikacijah dosegel 10. izid (1:48,72); v prvi skupni je bil četrti in se je kot zadnji po času uvrstil v naslednji krog. Drugi slovenski predstavnik na 800 m, Jan Petrač, je izpadel z 28. izidom (1:52,21); tekel je v daleč najpočasnejši skupini.

Ni šlo čez osebni rekord

Štiriindvajsetletna Černjulova je na svoji prvi veliki članski tekmi v prvem poskusu preskočila 1,84 m, v drugem pa 1,89 in tedaj napredovala na osmo mesto. Na 1,93 metra, kar je njen osebni rekord, pa je letvico trikrat podrla.

"Tremo sem imela v ogrevalnih skokih in nisem čutila, da imam danes skoke v nogah. Vesela pa sem, da mi jih je na koncu uspelo sestaviti in da sem dva dni zapored skakala na višini svojega osebnega rekorda, tudi dan prej v kvalifikacijah. Te možnosti v preteklosti pravzaprav sploh nisem imela. Nad uvrstitvijo sem malo razočarana. Bila sem ena zadnjih na vrsti na 1,93 m in sem s tem dobila priložnost, da jo preskočim, kar bi me popeljalo na peto mesto, ampak mi je za malo zmanjkalo," je finale strnila Celjanka Černjulova.

Osebni rekord je dosegla pred EP 18. junija na slovenskem prvenstvu v Celju, ko je z 1,93 metra izpolnila tudi normo za olimpijske igre v Riu de Janeiru. "Pred OI se bom skušala spočiti in narediti zaključne priprave, da bom v Riu še bolje skakala. Na OI grem neobremenjena, uživat, zaslužila sem si nastop, rada pa bi skočila osebni rekord in če mi bo to uspelo, bo uvrstitev prišla sama od sebe."

Podelili osem kompletov medalj

Podelili so še edem kompletov medalj, prvaki pa so postali domačin Churandy Martina na 100 m (10,07), favorizirani Francoz Jimmy Vicaut (10,08) je bil šele tretji, Belgijec Thomas van der Plaetsen v deseteroboju (8218 točk), v skoku v daljino je naslov ubranil Britanec Greg Rutherford (8,25 m), aktualni olimpijski in svetovni prvak, v metu kopja prepričljivo Latvijec Zigismunds Sirmais (86,66 m), na 200 m Britanka Dina Asher-Smith (22,37) ter Nemki Cindy Roleder na 100 m ovire (12,62) in v suvanju krogla Christina Schwanitz (20,17 m).