27 ogledov

Grki na derbiju zadali še tretji udarec Turkom

(Španija - Češka)
1/45
Španska reprezentanca je brez težav ugnala izbrano vrsto Češke (60:39). Hrvati so po visokem vodstvu trpeli proti Poljski (74:70), Italijani pa kot prvi premagali Fince (62:44). Večerni derbi proti Turčiji premočno dobila Grčija (84:61).

Španija je po uvodni zmagi proti Hrvaški in porazu v drugem krogu proti Sloveniji tokrat brez težav na kolena položila Češko, ki je v zadnji četrtini dosegla le dve točki in tako prevzela neslavni rekord evropskih prvenstev iz rok "kockastih".

Branilci naslova so visoko vodili že po prvi četrtini, zmage pa do konca tekme niso več ogrozili. Prvi strelec obračuna je bil Rudy Fernández s 14 točkami in osmimi skoki, deset jih je v dresu Španije prispeval Ricky Rubio.

Na odmor s +8

Branilci naslova evropskega prvaka so tekmo odprli s petimi točkami Fernándeza, nato pa kljub nekaj zgrešenim metom vseeno brez težav držali prednost. Ta je štiri minute pred koncem prve četrtine narasla na +9 (15:6), do konca prvih desetih minut pa na 18:7. Naslednje dobre štiri minute so bile povsem v domeni češke ekipe. Z disciplinirano igro v obrambi so Čehi napravili delni izid 11:2 in se povsem približali tekmecem. A igralci s Pirenejskega polotoka so se znova zbrali in na odmor odšli s prednostjo osmih točk (33:25).

Španija je slabe tri minute pred koncem tretje četrtine povedla za 12 točk (42:30), nato pa Čehom spet dopustila, da se nekoliko približajo (42:37). V zadnjih sekundah so Španci dosegli pet točk in na odmor pred zadnjo četrtino odšli s 47:37. V zadnji četrtini Čehom nikakor ni uspelo spraviti žoge v koš, dosegli so le dve točki, Španija pa je s 13 prišla do novih dveh točk na eurobasketu.

Lee Cusin Finska Italija EuroBasket Koper Bonifika | Avtor: EPA EPA

Švedska pahnila Rusijo na rob izpada

Rusija je doživela že tretji poraz na sklepnem turnirju v Sloveniji. Po uvodnem porazu z Italijo z 69:76 in nato še z Grčijo z 71:80, jo je danes dobesedno osramotila košarkarsko ne preveč potentna Švedska, ki je po dveh hudih porazih - z Grčijo je izgubila 51:79, s Finsko pa 60:81 - na svoj račun vpisala prvi par točk.

V razigrani skandinavski izbrani vrsti sta bila najbolj razpoložena Jeffery Taylor in Jonas Jerebko. Prvi je tekmo končal s 25 točkami, šestimi skoki in štirimi podajami, drugi pa je v svojo statistiko vpisal 22 točk in 13 skokov. Za povsem razglašeno rusko reprezentanco je Aleksej Šved prispeval 15 točk.

Hrvati nepotrebno trpeli proti Poljakom

Hrvati so že v prvi četrtini proti povsem nezbranim Poljakom povedli že za neverjetnih 20 točk in na noge dvignili številne navijače, obarvane v kockaste drese. Toda belo-rdeči so uspeli znižati in na odmor odšli z znosnimi devetimi točkami minusa.

Kljub temu, da je njihov zvezdnik Marcin Gortat pred prvenstvom trdil, da ga bo težko kdo ustavil, je bil poljski orjak bolj kot obroču nasprotnika nevaren za svoje soigralce. Ti so se predvsem po zaslugi praktično nezgrešljivega Michała Ignerskega dobrih šest minut pred koncem vseeno uspeli močno približati (66:61). Tri minute pred koncem so bili Poljaki oddaljeni le še za točko.

Napeto je bilo prav do konca, Ignerski je imel 20 sekund pred koncem odprt met za tri, s katerim bi lahko izenačil, a se je žoga zapeljala iz obroča, Bojan Bogdanović pa je v protinapadu mirno položil in odločil tekmo.

Italijani s 3-0 na pragu drugega kroga

Reprezentanca Italije ostaja stoodstotna, v znova razprodani Bonifiki pa je na obračunu nepremaganih ugnala Finsko (62:44). Azzurri se matematično sicer še niso uvrstili v drugi krog, to jim lahko prepreči večerna zmaga Grčije nad Turčijo.

Italijane je proti skandinavskemu presenečenju turnirja precej mučil met, Sasu Salin pa je takoj naravnal merilne naprave za hitro vodstvo 6:0. Na odmor so s prednostjo petih točk kljub vsemu odšli košarkarji z Apeninskega polotoka, v nadaljevanju pa sta začela zadevati tudi Andrea Cinciarini in Pietro Aradori, medtem ko so Finci v tretji četrtini zmogli vsega osem točk. Italijani so tekmo mirno pripeljali do konca in že pogledujejo proti Ljubljani.

Grki dobili derbi s Turki, ki še niso zmagali

Turčija je še tretjič v nizu ostala praznih rok, po Finski in Italiji ji je košarkarsko mero vzela še Grčija, skupaj z Italijo vodilna ekipa v skupini C. Izbranci italijanskega strokovnjaka na grški klopi Andree Trinchierija so v današnji zadnji tekmi v dvorani Bonifika vseskozi nadzorovali svoje tekmece, ki so se na vse kriplje trudili osvojiti prvi par točk na turnirju.

A Grki so na tej tekmi prikazali izjemno kakovostno igro, v svojih vrstah pa so imeli tudi razpoloženega 213 cm visokega centra Janisa Bourousisa, ki jim je nasul 21 točk. Blestel je tudi njegov soigralec Nikos Zisis z enajstimi podajami, pri poražencih pa je Ersan Ilyasova dosegel 13 točk.