14 ogledov

Hrvati brez revanše: bron Španiji

(Španija - Hrvaška)
1/27
Španska košarkarska reprezentanca je v malem finalu premagala izbrano vrsto Hrvaške (92:66) in si priigrala bronasto medaljo na EuroBasketu 2013.

Košarkarji Španije so v tekmi za bronasto medaljo na 38. evropskem prvenstvu v Ljubljani premagali Hrvaško z 92:66 (23:18, 47:36, 63:48).

Košarkarji Španije so po dveh zlatih medaljah na zadnjih dveh prvenstvih na Poljskem in v Litvi 38. eurobasket v Sloveniji končali na tretjem mestu.  Španija tako nadaljuje zbiranje kolajn na evropskih prvenstvih. Od leta 1999 je le enkrat ostala brez nje - v Beogradu 2005, ko je bila četrta, v tem času pa je ob dveh zlatih osvojila še dve srebrni in eno bronasto. Skupno ima Španija z evropskih prvenstev enajst medalj.

Hrvaška na drugi strani ostaja pri dveh bronih iz leta 1993 in 1995. Tedaj je tudi nazadnje igrala v polfinalu kakšnega večjega tekmovanja.

"Bili smo osredotočeni na zmago, saj smo bili razočarani po porazu proti Franciji. Cilj je bil medalja. Videli smo, da smo prava ekipa. Morali smo zmagati ne glede na vse. Dosegali smo lahke točke," je po tekmi povedal španski košarkar Victor Claver, Ruby Fernandez pa je dodal: "Na koncu lahko rečem, da smo zadovoljni z doseženim na tem evropskem prvenstvu. Bilo je težko, še posebej pa nas je prizadel polfinalni poraz proti Franciji. Težko se je bilo pripraviti na tekmo za bronasto medaljo, a smo se uspeli zbrati in zmagati. Naslednje leto nas čaka svetovno prvnestvo pred domačimi navijači. To bo pravi košarkarski praznik, ki se ga že zdaj zelo veselim."

Hrvati povedli za nekaj sekund

(Španija - Hrvaška) Eurobasket | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Naši južni sosedi so bili enakovreden tekmec Špancem le v prvem polčasu, pa še to le v enem delu. Po zaslugi izjemne predstave Bojana Bogdanovića (19 točk v prvem polčasu ob metu 7:10 iz igre) so v 16. minuti vodili z 28:27.

Španci odgovorili silovito

A nato so hitro popustili v obrambi, razigral se je Sergio Llull in po njegovi trojki v zadnji sekundi prvega polčasa so Španci odšli na odmor z devetimi točkami prednosti.

Razliko so v nadaljevanju hitro povišali na 54:40 in prednost brez večjih težav zadržali do konca. Zmagovalec je bil dokončno znan na začetku zadnje četrtine, ko je Španija prvič prišla do naskoka preko dvajsetih točk (76:53).

"Čestitke Španiji za zmago. Zaslužili so si. Hvala navijačem, ki so nas spremljali in nam pomagali, da smo dosegli cilj in se uvrstili na svetovno prvenstvo. Z zadnjima tekmama nisem zadovoljen, predvsem z današnjo ne. Takšno je življenje. Pomembno je, da smo se uvrstili na svetovno prvenstvo,'' je dejal hrvaški selektor Jasmin Repeša.

V finalu ob 21. uri bosta igrali Francija in Litva.