21 ogledov

Jetrova hitra, Farah brez rekorda

carmelita jeter Reuters
Američanka Carmelita Jeter je na atletski diamantni ligi v Birminghamu, kjer ni bilo Slovencev, zmagala v teku na 100 m in z 10,81 sekunde premagala Jamajčanko Shelly-Ann Fraser-Pryce (10,90). Tekmovalki, ki sta se edini spustili pod mejo 11 sekund, sta tako zamenjali mesti, ki sta ju osvojili na OI.

Na visokih ovirah je Američan Aries Merritt dokazal odlično formo in kljub vetru v prsi slavil z 12,95, pod 13 sekundami pa je tekel tudi svetovni prvak Jason Richardson (12,98). V odsotnosti jamajških zveznikov je na 200 m zmagal njihov 22-letni rojak Nickel Ashmeade (20,12), ki je bil na tej razdalji pred štirimi leti za Francozom Christophejam Lemaitrom mladinski svetovni podprvak. Američan Tyson Gay, nekdanji trikratni svetovni prvak iz Osake 2007, je bil drugi (20,21).

V metu diska je imel Nemec Robert Harting le en veljaven poskus, vendar je 66,64 m iz četrte serije zadostovalo za slavje, njegovo 32. zaporedno. Sledila sta Estonec Gerd Kanter (65,79 m), olimpijski prvak iz Pekinga, in Litovec Virgilijus Alekna (65,63 m), nekdanji dvakratni olimpijski in svetovni prvak. Harting je letos osvojil olimpijski in evropski naslov ter bil dvakrat zapored svetovni prvak, leta 2009 in 2011.

Na 12. mitingu diamantne serije je med 16 olimpijskimi zmagovalci največ pozornosti požel dvakratni olimpijski zmagovalec Mo Farah, v Somaliji rojeni Britanec. Potem, ko je osvojil olimpijska naslova na 5000 in 10.000 m, je v Birminghamu dva dni po rojstvu svojih dvojčic načrtoval izboljšanje britanskega rekorda na dve milji. Steve Ovett, ki je leta 1978 zmogel 8:13,51, ostaja rekorder, saj je Farah tekel le 8:27,24. Še bolj pa je bil poražen drugi domačin, Greg Rutherford, saj je olimpijski prvak v skoku v daljino ostal brez osemmetrske oznake na tretjem mestu (7,88 m), pred magične osmice pa je letel le Rus Aleksandr Menkov (8,18 m). Zato pa je domače navijače razveselil Robbie Grabarz, ki je v skoku v višino slavil z 2,32 m.

V troskoku je bila najboljša Ukrajinka Olga Saladuha (14,40 m), aktualna svetovna in evropska prvakinja, olimpijska zmagovalka Olga Ripakova iz Kazahstana pa je na tretjem mestu s 14,34 m zaostala tudi za Jamajčanko Kimberly Williams (14,37 m). Zato pa je Čehinja Barbora Špotakova vso konkurenco prepričljivo premagala v metu kopja na drugem mitingu po osvojenem olimpijskem zlatu. S 66,08 m je ugnala olimpijsko podprvakinjo Christino Obergföll iz Nemčije. Slednja je na drugo mesto s četrtega prišla prav z zadnjim metom (63,19 m).

Novozelandka Valerie Adams je v suvanju krogle tekmice premagala za skoraj meter in pol in slavila z 20,52 m. Manj prepričljiva od Adamsove in Špotakove je bila zmagovalka v skoku s palico, prav tako kot Adamsova zlata v Londonu. Američanka Jennifer Suhr je v prvem poskusu preskočila 4,65 m, kolikor je zmogla tudi drugouvrščena Kubanka Yarisley Silva, vendar slednja šele v drugem skoku.