11547 ogledov

Luka nanizal 12 točk in vrnil Dallas v igro, ob tem je padel rekord

Luka Dončić Profimedia
Košarkarji Dallasa so celotno tekmo gledali v hrbet Clevelandu. Končalo se je z 90:105.

Na Zahodu devetouvrščeni Dallas se je tokrat pomeril s tretjo ekipo vzhodne konference, Cleveland Cavaliers so se v dvoboj v Teksasu podali z razmerjem 17-11 v zmagah in porazih. Mavericks so do tokratnega obračuna zbrali 14 zmag in 13 porazov.

In začelo se je izjemno slabo za domače košarkarje, že po dveh minutah in 42 sekundah je Jason Kidd tako posegel po minuti odmora. Zasedba iz 'najbolj slovenskega ameriškega mesta', v Clevelandu živi namreč največ potomcev Slovencev, je dvoboj odprla z metom 5/6 in povedla z 11:2. Edini koš za gostitelje je dosegel Luka Dončić. Dallas je v tekmo sicer vstopil z metom 1/9 iz igre.

Po posvetu na klopi se sprva ni veliko spremenilo, Cavaliers so povedli celo s 16:2. Razmerje moči se je nekoliko spremenilo, ko sta Christian Wood in Reggie Bullock v peterki Dallasa zamenjala Dwighta Powella in Doriana Finney-Smitha. Wood je dosegel naslednja koša gostiteljev, po trojki Bullocka pa so se Mavs približali na 13:21.

Prvo četrtino so gostje na koncu dobili z razliko sedmih točk, glede na dotedanjo predstavo igralcev iz Teksasa je bilo to zelo sprejemljivo. Za -7 je sicer dve sekundi pred zaključkom prvih 12 minut poskrbel Dončić. Ta je nakazal met, Kevin Love je nasedel in skočil v zrak, ob padcu pa trčil v Slovenca, ki je ob prekršku vseeno zadel. Nato je Luka uspešno izvedel še dodaten prosti met za 19:26.

Začetek druge četrtine, ki ga je Dončić presedel na klopi, se je odvil bolj po željah navijačev v dvorani American Airlines Center. V dobri minuti in pol sta trojki zadela Finney-Smith in Wood, pri izidu 25:28 pa so domači imeli celo napad za še manjšo razliko, ki pa ga niso izkoristili.

Na polovici četrtine se je Luka na parket vrnil pri zaostanku petih točk, a je Donovan Mitchell najprej zadel trojko, v naslednjem napadu pa je bil natančen še pri metu za dve točki za 40:30. Vmes si je Dončić lepo izboril met, a zgrešil od 'table'. Njegov met iz igre je bil pri 3/9.

Po minuti odmora je slovenski zvezdnik zgrešil še en met povsem blizu obroča, se nato pod košem Clevelanda jezil nase, pri tem pa se 'pozabil' vrniti v obrambo. V naslednjem napadu je s podajo za hrbtom še izgubil žogo. Na drugi strani je Mitchell zadel prav vse, Cleveland pa je po seriji 17:0 povedel z 51:30.

Razlika je pred zadnjo minuto prvega polčasa že bila pri 23 točkah, a je Luka nato zadel svojo prvo trojko, v naslednjem napadu pa je s fenomenalno podajo v kotu našel Tima Hardawayja Jr, ki je bil prav tako natančen izza črte.

A izjemni Mitchell je z dvema prostima metoma Cleveland popeljal do 60:41 ob polčasu.

Košarkar, ki so ga Dallas Mavericks v minuli sezoni kot člana Utaha zaustavili v prvem krogu končnice, je imel po dveh četrtinah v svoji statistiki že 27 točk ob metu 10/12 iz igre. Na drugi strani je Dončić zbral 11 točk (4/14), k temu je dodal še dva skoka, tri asistence in blokado.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Kidd je na začetku tretje četrtine v peterko uvrstil Wooda, ta pa je hitro zadel dve trojki za 47:62. A nadaljevanje je bilo z vidika Dallasa znova slabše. Dončić je v prvi polovici četrtine ostal brez dosežene točke, ob eni izgubljeni žogi je vpisal le dve asistenci za trojki Bullocka.

Pet minut pred koncem četrtine je s črte prostih metov dosegel prvi točki v drugem polčasu, na semaforju se je izpisal izid 55:72. Dallas je naposled zaigral v obrambi, Dončiću pa se je odprlo v napadu. V naslednjih štirih napadalnih akcijah je namreč zbral kar deset točk. Najprej je zadel met za dve točki, nato prosta meta, trojko, niz pa je dokončal s košem in dodatnim prostim metom. Po dolgem času se je razlika spustila pod mejo desetih točk pri 65:74. Razpoloženje v dvorani se je povsem spremenilo, gledalci so začeli upati na preobrat.

Skupno je Dončić dosegel 12 zadnjih točk domačih in ob tem zrušil rekord Dallasove legende Marka Aguirreja. Ljubljančan je namreč nanizal že 35. tekmo z vsaj dvajsetimi točkami.

Dallas je nato ob koncu četrtine spet nekoliko popustil, dve sekundi pred zaključkom pa so sodniki Luki dosodili še sumljivo osebno napako. Domača klop je zahtevala pregled posnetka, a delilci pravice niso spremenili odločitve. Darius Garland je zadel dva prosta meta, nato pa dodal še enega zaradi tehnične napake Dallasu, ki je ob njegovem izvajanju na parketu bil le s štirimi možmi. Pred zadnjo četrtino je bilo tako spet +15 za Cleveland pri 83:68.

Luka je tokrat ostal na parketu tudi na začetku zadnjih 12 minut. Po njegovem novem košu ob osebni napaki in dodatnem prostem metu je Dallas približal na 73:85. Takoj zatem je dobil svojo četrto osebno napako.

Sedem minut in pol pred zadnjim piskom sirene so Mavericks po njegovem novem košu znova prišli na -9, Dončič je prišel do 28 točk in le še za eno zaostajal za Mitchellom, ki je do takrat dosegel le dve točki v drugem polčasu. A omenjeni igralec je odgovoril s trojko za 94:82.

Od tu dalje je znova igral le Cleveland, Dallas pa je bil nemočen. Dve minuti in pol pred koncem je puško v koruzo po novem Mitchellovem košu (105:86) vrgel tudi Kidd. V igro je poslal rezerviste, čakalo se je le še na končni izid. Ta je bil 105:90.

Dončić je ob metu 9/23 (2/8 za tri točke, 10/11 prosti meti) zbral 30 točk, pet ulovljenih žog, 6 podaj ter po blokado in ukradeno žogo. Izgubil je pet žog. Tokrat zelo solidni Wood je vpisal 20 točk, Bullock 12. Mitchell (13/20) se je ustavil pri 34 točkah, Lamar Stevens je prišel do dosežka sezone z 18. točkami.

Brez zmage ostal tudi Dragić, uspešen le Čančar

New York Knicks pa so na gostovanju v ameriškem vetrovnem mestu po podaljšku premagali Chicago Bulls.

Najbolj sta se izkazala Julius Randle z 31 in Jalen Brunson s 30 točkami, vključno s trojko manj kot minuto pred iztekom podaljšane igre. S tem so na vzhodu prišli do pete zaporedne zmage; nobena ekipa v tem delu lige nima toliko uspehov zapovrstjo.

Pri gostiteljih je bil prvi strelec DeMar DeRozan z 32 točkami, Goran Dragić pa je v desetih minutah na parketu zbral sedem točk in eno podajo.

Zato pa se je zmage veselil Vlatko Čančar, ki je odigral le dve minuti tekme, v tem času pa je naredil eno osebno napako in izgubil eno žogo. Denver Nuggets so namreč doma po zaslugi nove izjemne predstave Srba Nikole Jokića s 141:128 premagali Washington Wizards.

Jokić je zbral 43 točk, kar je njegov strelski rekord v sezoni, iz igre je zadel 17 od 20 metov na koš, temu pa je dodal še 14 skokov in osem podaj. "Danes mi je res šlo vse od rok. Fantje so mi podajali, jaz sem zadeval," je po tekmi dejal Jokić.

Golden State Warriors pa so izgubili že na 13. od dosedanjih 15 gostovanj v ligi NBA in so zdaj v skrbeh tudi za svojega zvezdnika Stephena Curryja. Pri porazu s 119:125 proti Indiana Pacers zaradi poškodbe leve rame Curry namreč ni mogel končati tekme. Zdaj ga čaka preiskava z magnetno resonanco, ki bo razkrila, za kako resno poškodbo gre.