143 ogledov

Olimpija z rekordom lige do pomembne zmage

Jaka Blažič Cedevita Olimpija/Aleš Fevžer
Košarkarji Cedevite Olimpije so v 24. krogu lige Aba premagali Mornar s 105:89 (30:28, 47:46, 75:61).

Košarkarji Cedevite Olimpije so prekinili niz treh porazov v ligi Aba in se s petnajsto zmago vrnili na četrto mesto. Do konca rednega dela sta še dva kroga; Ljubljančani bodo prihodnjo soboto gostovali v Novem mestu, v zadnjem krogu pa pri Ciboni.

Cedevita Olimpija, ki je z zmago proti Mornarju naredila uslugo tudi drugemu slovenskemu predstavniku v regionalnem tekmovanju Krki - ta se namreč za obstanek bori prav s črnogorskim klubom -, ima zmago prednosti pred Zadrom na petem mestu ter dve pred Mego, ki bo tekmo 24. kroga igrala v ponedeljek proti Crveni zvezdi.

Cedevita Olimpija ima tako z Zadrom kot Mego slabše medsebojno razmerje. Četrtouvrščena ekipa bo v četrtfinalu na dve zmagi igrala proti peti ekipi na lestvici in imela prednost dvorane na morebitni tretji tekmi.

Varovanci trenerja Zorana Martića so tekmeca pričeli treti v drugi polovici tretje četrtine (68:57) in ga dokončno zlomili na začetku zadnje, ko se je razlika povzpela na 83:64.

Ljubljančani so se izkazali s kolektivno igro - zbrali so 37 podaj, kar je nov rekord lige Aba, najbolj razpoloženi v napadu pa so bili Jaka Blažič z 18 točkami (trojke 3:4), 9 podajami in 8 skoki (indeks 37), Alen Omić, ki je dosegel 20 točk (met 10:12) in DJ Stewart (17 točk, 6 skokov).

Prejšnji rekord lige Aba po podajah (34) sta si delili Crvena zvezda iz leta 2003 in Mega iz 2021.

Nov poraz Krke

Košarkarji Krke so na gostovanju pri Igokei doživeli šesti zaporedni poraz, desetega na zadnjih enajstih tekmah in skupno dvajsetega v štiriindvajsetih nastopih. Proti Igokei so izgubili s 84:90 (21:27, 45:39, 61:67). Dva kroga pred koncem rednega dela ostajajo na zadnjem mestu, za Mornarjem, s katerim imajo sicer boljše medsebojno razmerje, pa zaostajajo eno zmago.

Jan Špan | Avtor: Igokea m:tel/Marija Vuruna Igokea m:tel/Marija Vuruna

Prav v času tekme v Laktaših je v Srbiji zaokrožila informacija, ki jo je prvi objavil Sportklub, da so se klubi, sicer tudi lastniki tekmovanja, danes poenotili glede bodoče strukture lige Aba po vstopu nove ekipe iz Dubaja.

Tekmovanje bo štelo 16 klubov, kar je ključno za zadnji dve moštvi, ki se borita za obstanek. Po novem naj bi predzadnja ekipa zadržala status v elitni ligi Aba, zadnja, ki bi morala po zdajšnjih pravilih neposredno izpasti iz tekmovanja, pa bo igrala kvalifikacije s finalistom lige Aba 2.

Prvak lige Aba 2 bo napredoval v vsakem primeru, nobena država pa ne bo smela imeti več kot šest udeležencev v elitni ligi Aba, kar pomeni, da če bosta oba finalista Aba 2 iz Srbije, bo zadnja ekipa iz elitne lige Aba igrala kvalifikacije z naslednjo ekipo, ki ni iz Srbije.

Krka bo naslednji konec tedna gostila Cedevito Olimpijo, v zadnjem krogu pa bo gostovala pri Borcu.

Tekmo z Igokeo so Novomeščani izgubili v drugem polčasu. V tretjem delu igre so zaostali s 16:28, drugih dvajset minut pa so izgubili za dvanajst točk. Dobro predstavo je prikazal Jan Špan, ki je dosegel 23 točk (trojke 4:8) in imel 10 podaj.

1. Crvena zvezda      23  20   3  2041:1639  43
 2. Budućnost          24  18   6  2030:1833  42
 3. Partizan           23  17   6  2137:1731  40
 4. Cedevita Olimpija  24  15   9  2060:2020  39
 5. Zadar              24  14  10  1904:1820  38
 6. Mega               23  13  10  1973:1901  36
 7. Igokea             24  12  12  1885:1952  36
 8. Split              24  11  13  1835:1907  35