200 ogledov

Slovenke potujejo na Eurobasket!

slovenska ženska košarkarska reprezentanca twitter
Košarkarice Slovenije so v 5. krogu kvalifikacij za evropsko prvenstvo (skupina E) v Helsinkih premagale Finsko z 88:68 (16:18, 41:27, 61:48) ter si tako še drugič zapored zagotovile nastop na Eurobasketu.

Slovenska ženska košarkarska reprezentanca je v peti tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2019 zabeležila peto zmago in si tako že krog pred koncem zagotovila udeležbo v Srbiji 2019. Varovanke selektorja Damirja Grgića so v Helsinkih premagale Finsko z 88:68.

Evropsko prvenstvo bo potekalo od 27. junija do 7. julija v Latviji ter Srbiji. Slovenija, ki bo šele drugič po 2017 udeleženka zaključnega turnirja najboljših šestnajstih reprezentanc Evrope, bo igrala v Srbiji. Želja Košarkarske zveze Slovenije je Niš, ena od predtekmovalnih skupin bo še v Zrenjaninu, zaključni boji pa bodo potekali v Beogradu.

Slovenija bo v zadnjem krogu v sredo, 21. novembra, gostovala v Franciji, zmaga ali poraz z manj kot šestimi točkami proti evropskim podprvakinjam in srebrnim z OI 2012 pa ji bi prinesla celo prvo mesto v skupini in s tem mesto nosilke na žrebu skupin 12. decembra v Beogradu.

Čeprav so slovenska dekleta nekoliko slabše začela tekmo, tako da je moral Damir Grgić že po nekaj minutah vzeti minuto odmora, je bila razlika v kakovosti tolikšna, da vprašanja o zmagovalcu praktično ni bilo. Slovenija je lani v Celju zmagala s 40 točkami razlike, tudi v Helsinkih pa bi se lahko končalo podobno, če bi Nika Barič, Teja Oblak, Eva Lisec in ostala dekleta ves čas igrala v istem ritmu.

Po ogrevalni prvi četrtini so igro na višje obrate prestavile v drugi četrtini. Z delnim izidom 15:2 so v 17. minuti prišle do prve dvomestne prednosti (33:22), prvi polčas pa so zavoljo nizkega odstotka zadetih metov (37,8%) zaključile z 41:27.

Breme ključne zmage jih je oviralo tudi v nadaljevanju, tako da so gostiteljice sredi tretje četrtine celo prišle na 42:50, v zadnji četrtini, ko je razlika poskočila na 72:53, pa so se igralke, ki so v povprečju stare 23 let (in merijo 179 cm), končno sprostile in zasluženo prišle do visoke zmage.

Najboljše strelke pri Sloveniji so bile Shante Evans z 19 točkami (met 6:13, 4 skoki), Zala Friškovec, ki jih je dosegla 17 (trojke 4:5), in Eva Lisec, ki je imela ob 13 točkah (met 6:8) še devet skokov in tri podaje (indeks 25).

* Dvorana Kisahalli, gledalcev 600, sodniki: Sljivic (Avstrija), Miklosik (Velika Britanija), Van Slooten (Nizozemska).
* Finska: Tuukkanen 2, Kuier 9, Tulonen 3, L. Lehtoranta 3, R. Lehtoranta 2, Holopainen 8 (1:2), Aijanen 14 (2:2), Bejedi 19 (0:2), Wahlgren 5, Pirttinen 3.
* Slovenija: Oblak 7, Friškovec 17 (1:1), Prezelj 8 (2:2), Barič 9 (4:4), Jakovina 8, Rupnik 2, Lisec 13, Ocvirk 3, Debeljak 2, Evans 19 (7:8).
* Prosti meti: Finska 3:6, Slovenija 14:15.
* Met za tri točke: Finska 9:30 (Bejedi 3, L. Lehtoranta, Tulonen, Wahlgren, Pirttinen, R. Lehtoranta, Kuier, Holopainen), Slovenija 8:22 (Friškovec 4, Oblak, Ocvirk, Lisec, Barič).
* Osebne napake: Finska 14, Slovenija 15.