Učenec ugnal učitelja

Woodside Filipovski Union Olimpija
1/12
ABA
V slovenskem derbiju med Heliosom in Union Olimpijo v Domžalah v 5. kolu lige ABA je učenec (Sašo Filipovski) ugnal učitelja (Zmaga Sagadina) in zmaje po zaslugi odlične zadnje četrtine popeljal do zmage s 77:63. Košarkarji Krke so na svojem parketu dosegli prvo zmago: z 81:74 je padel Hemofarm iz Vršca, nekdanji jadranski prvak. Zlatorog je Crvena zvezda zamrznila na minus 40.

Košarkarji Uniona Olimpije nadaljujejo svoj zmagoviti niz v ligi ABA. V peti tekmi so zabeležili peto zmago, tokrat so v Domžalah ugnali Helios, ki tako v ligi ostaja brez zmage. Čeprav izid kaže na zanesljivo zmago Ljubljančanov, pa so se ti morali za novi točki močno potruditi. Tekmeca so strli šele v zadnji četrtini, po treh so jim gostitelji še dihali za ovratnik, po polčasu pa so zmaji celo zaostajali.

V prvih 20 minutah so varovanci Saša Filipovskega nihali v igri. Po slabem začetku - Domžalčani so vodili s 13:6 - so po trojki in zabijanju Damirja Markote ujeli ritem, povedli z 29:19, a se po nekaterih začetniških napakah nato spet zaustavili. Po nekaj zaporednih točkah domačih se je v njihovi igri začela kazati živčnost, kar je potrdila tehnična napaka Ratka Varde. Nespametno ugovarjanje so Domžalčani izkoristili, izenačili na 34:34, po trojki Sandija Čebularja pa celo povedli z 39:34.

Toda v nadaljevanju so gostje začeli izpolnjevati trenerjeva navodila. V obrambi so zaigrali mnogo bolje, zagospodarili v skoku pod obročema, v napadu pa so bili bolj potrpežljivi. Do začetka zadnje četrtine so jim Domžalčani še nekako sledili, odločilno prednost pa so si Ljubljančani po dobri igri Deona Thompsona priigrali po rezultatu 50:54, ko ko so naredili delni izid 11:0.

Prva zmaga: Krka zalila Hemofarm

Košarkarji Krke so prišli do prve zmage v ligi ABA. Po dveh porazih pred domačimi gledalci (Maccabi, Široki Brijeg) in zahtevnih gostovanjih pri Ciboni ter Partizanu so v dvorani Leona Štuklja premagali srbskega podprvaka Hemofarm iz Vršca.

Novomeščani so odločilni korak k zmagi naredili na začetku zadnje četrtine, ko so z nizom košev najboljšega strelca tekme in kandidata za naziv MVP tega kroga Smiljana Pavića odbili poskus preobrata Hemofarma in si zagotovili dovolj visoko prednost za mirno končnico. Pavić je dosegel 21 točk, zbral 14 skokov, imel po dve blokadi in podaji, kar mu je skupaj naneslo statistični indeks 34.

Tekma je bila prvih petnajst minut povsem izenačena, nato pa je Krki uspel prvi omembe vreden delni izid in vodstvo 37:31. Razliko so domači v uvodnih minutah nadaljevanja povišali na 49:36, nato pa nerazumljivo popustili in gostom dovolili, da so se pred zadnjo četrtino približali na vsega točko zaostanka. Vsi dvomi o zmagovalcu so bili rešeni do 34. minute, ko je prednost Krke znova narasla na 69:55. V šestem kolu bodo Novomeščani gostovali v Podgorici, naslednjo domačo tekmo pa bodo igrali 12. novembra proti Unionu Olimpiji.