Zadnji juriš za častno slovo

košarka Slovenija-Ukrajina
1/22
Saša Despot
Košarkarska reprezentanca Slovenije je kvalifikacijski ciklus za SP 2019 končala z zmago nad Ukrajino.

Košarkarji Slovenije se sicer niso uvrstili na svetovno prvenstvo, ki bo letos septembra na Kitajskem, kvalifikacije pa so končali z lepo in dramatično zmago. V Stožicah so po podaljšku premagali Ukrajino (85:84).

Zoran Dragić Zoki Šport Zoran Dragić: Deset mesecev sploh nisem gledal košarke

Slovenija je v dvanajstih tekmah dosegla tri zmage. V uvodnem krogu je premagala Belorusijo, nato je bila v tretjem nastopu v Podgorici boljša od Črne gore, niz osmih porazov, ki je trajal več kot leto dni, pa je prekinila zahvaljujoč trojki Zorana Dragića v zadnji sekundi rednega dela, predvsem pa s požrtvovalno in borbeno predstavo v zadnji četrtini ter podaljšku.

"Čeprav zmaga s tekmovalnega stališča ne pomeni veliko, pa je fino kvalifikacije končati z uspehom pred domačo publiko. To je predvsem spodbuda za vse te mlade fante v reprezentanci, ki se šele učijo in so prihodnost slovenske košarke. Čestitam jim za borbenost."
Zoran Dragić

Izbranci selektorja Rada Trifunovića so v zadnjih dvanajstih minutah nadoknadili šestnajst točk minusa. Od zaostanka 42:58 so se z delnim izidom 19:2 v 37. minuti prebili v vodstvo z 61:60. Natančno je zadeval Jan Špan, ki je vseh svojih 15 točk dosegel v zadnji četrtini oziroma podaljšku, po bledi predstavi v uvodnih 25 minutah pa so se prebudili tudi ostali slovenski igralci - Edo Murić, Gregor Hrovat, Jan Kosi, Matic Rebec, predvsem pa Zoran Dragić, ki je v ekipo vnesel energijo in željo po zmagi.

Vseeno se je Ukrajina znova prebila v vodstvo - minuto pred koncem je imela 73:67, osem sekund pred iztekom rednega časa pa 75:71. Rebec je znižal s polaganjem, isti igralec pa je imel štiri sekunde pred koncem pri zaostanku treh točk dva prosta meta. Ker je Rebec prvega zgrešil, je drugega namerno vrgel mimo, žoga pa se je na srečo Slovenije od enega ukrajinskega igralca odbila izven igrišča. Na semaforju je ostalo še 1,9 sekunde, žoga je dobil Zoran Dragić in na veselje vseh v dvorani zadel trojko za podaljšek.

Tudi v dodatnih minutah so bili gostje bližje zmagi, vendar je Slovenija s fanatično borbenostjo znova nadoknadila zaostanek 80:84 in se po koših Murića in Špana veselila težko prigarane zmage.

Šest igralcev Slovenije je imelo dvomestno število točk. Kapetan Edo Murić je končal z dvojnim dvojčkom - 16 točk, 10 skokov (5 + 5), Jan Špan, ki je šele drugič nastopil v reprezentanci, je zbral 15 točk (trojke 3:7), Zoran Dragić je zadel le eno trojko iz devetih poskusov in dosegel 14 točk (6 skokov, 5 podaj), dvanajst jih je prispeval Jan Kosi (7 skokov), enajst Gregor Hrovat, deset pa Matic Rebec (9 skokov, 6 podaj).

luka dončić Zanimiva izbira Šport "Luko vsi primerjajo s Hardnom, a jaz vidim še nekoga."

"Vesel sem zaradi fantov, ki so dobili potrditev, da lahko zmagajo. Razen na tekmi v Ukrajini so na vseh pokazali podobno energijo in voljo kot danes, toda danes se jim je izšlo, prej pa ne. Znova smo imeli veliko težav s centimetri, vendar fantje so dali vse od sebe in verjemite mi, da so zdaj trikrat bolj utrujeni kot Ukrajinci."