35 ogledov

Neporaženi Američani povozili Argentino

carmelo anthony london 2012 argentina zda
1/15
Na moškem košarkarskem olimpijskem turnirju se je Litva kot zadnja uvrstila v četrtfinale, potem ko je premagala Tunizijo s 76:63. Španci so doživeli drugi poraz, z 82:88 so klonili proti Braziliji. V večerni tekmi pa so ZDA s 126:97 povozile Argentino in predtekmovanje končale kot edina neporažena ekipa.

Iz skupine A so se tako v četrtfinale uvrstile ZDA, Francija, Argentina in Litva, iz skupine B pa Rusija, Brazilija, Španija in Avstralija.

tony parker nigerija francija | Avtor: EPA EPA
V skupini A si je zadnje mesto med najboljših osem zagotovila Litva, ki je s 76:63 premagala Tunizijo. Ob zmagi Litve sta Darius Songaila in Sarunas Jasikevičius dosegla 13 točk. Ključni mož ob zmagi je bil Renaldas Seibutis, ki je v zadnji četrtini zadel dve zaporedni trojki in svojo ekipo popeljal v vodstvo s 63:56. Litva je sicer ob koncu tretje tretjine zaostajala s 54:50, v zadnjem delu tekme pa so Litovci Tunizijce nadigrali s 26:9. Francija je z 79:73 premagala Nigerijo, prvi strelec francoske ekipe je bil Nicolas Batum s 23 točkami, kar 35 pa jih je za Nigerijo dosegel Chamberlain Oguchi.

raul neto serge ibaka španija brazilija | Avtor: EPA EPA
V skupini B je zmago v 5. krogu dosegla Avstralija, ki je z 82:80 premagala Rusijo. Ob zvoku sirene pred koncem tekme je Patrick Mills dosegel odločilno trojko in Rusom prizadejal prvi poraz na letošnjih OI. Prvi strelec tekme je bil sicer Joe Ingles z 20 točkami, pri Rusih pa je bil najbolj razpoložen Saša Kaun z 18 točkami. Britanski košarkarji so proti Kitajski (90:58) zabeležili prvo zmago na domačih igrah in prvo zmago na OI nasploh. Kieron Achara je ob presenetljivi zmagi dosegel 16 točk, Wang Zhizhi pa je na zadnji tekmi skupinskega dela dal 11 točk.

Namerni poraz Španije?

drew sullivan velika britanija kitajska london 2012 | Avtor: EPA EPA
Brazilija je z 88:82 premagala Španijo in si zagotovila drugo mesto v skupini B. Španski košarkarji, aktualni evropski prvaki, so ob polčasu vodili s 44:38, v drugem polčasu pa so Brazilci zaigrali precej bolje. Pau Gasol je tekmo končal pri 25 točkah, Marc Gasol jih je dal pet manj, v brazilski ekipi pa je bil najbolj razpoložen Leandrinho Barbosa s 23. Po španskem porazu so se pojavila ugibanja, da so morda tekmo namenoma izgubili, da bi se izognili favorizirani ZDA v polfinalu.

Na obtožbe so se že odzvali v španskem taboru, kjer namigovanja ostro zanikajo. "Prosim vas. Ne želim biti nespoštljiv, ampak ni se najbolj inteligentno pogovarjati o tem. Predvsem če veste, kdo sem jaz in kdo so moji igralci," je povedal selektor Sergio Scariolo.

Eden največjih zvezdnikov španske ekipe, Pau Gasol, se je pridružil mnenju trenerja. "Ni pomembno, s kom igramo. Četrtfinale je samo po sebi dovolj težko. Argentina ali Francija. Spoštovanje čutimo do obeh," je povedal zvezdnik Los Angeles Lakersov.

Uničujoča tretja četrtina

carmelo anthony london 2012 argentina zda | Avtor: EPA EPA
Američani so predtekmovanje končali s petimi zmagami, nazadnje so visoko odpravili še Argentino. A slednja je bila v igri za zmago ves prvi polčas, saj je bil izid na polovici le 60:59 za ZDA. Toda v drugem delu so Američani stopili na plin, dobili tretjo četrtino z 42:17 in argentinskih upov je bilo konec. Neustavljiv je bil Kevin Durant z 28 točkami, LeBron James jih je dodal 18, pri poražencih pa je dal Manu Ginobili 16 točk. V sredinem četrtfinalu se bodo tako pomerili Brazilija in Argentina, ZDA in Avstralija, Francija in Španija ter Rusija in Litva.