16 ogledov

Nibali z etapno zmago potrdil skupno slavje

Vincenzo Nibali Giro d'Italia Astana EPA
Vincenzo Nibali je zmagovalec dvajsete, predzadnje etape Gira. Italijan je tako potrdil skupno vodstvo, končno zmagoslavje na letošnji italijanski pentlji pa je le še formalnost na nedeljski zadnji etapi s ciljem v Brescii.

Etapo so znova spremljale težke vremenske razmere. Na gorskem cilju Tre Cime di Lavaredo, na višini 2304 metrov nad morjem, je snežilo.

Sobota je bila povsem v znamenju kolesarja kazahstanskega moštva Astana Vincenza Nibalija, ki je le še utrdil vodstvo v skupnem seštevku. Sicilijanec je etapo dobil v slogu velikih zmagovalcev, v cilj je prišel povsem sam. Drugo, tretje in četrto mesto zavzeli kolumbijski kolesarji Fabio Andres Duarte Arevalo, ki je zaostal 17 sekund, Rigoberto Uran z 19 sekundami zaostanka in Carlos Betancur, ki je zaostal 21 sekund za zmagovalcem.

Pred sklepno etapo Gira je prišlo do spremembe na drugem mestu v skupnem seštevku. Kolumbijec Uran je na drugem mestu prehitel Avstralca Cadela Evansa, ki je etapo končal na 14. mestu z minuto in 30 sekundami zaostanka. Prvi zasledovalec Uran za Nibalijem zaostaja 4 minute in 43 sekund.

Bole odstopil zaradi zdravja

Od Slovencev sta zadnjo gorsko etapo na letošnjem Giru končala le Robert Vrečer in Luka Mezgec, Grega Bole pa je zaradi slabšega zdravstvenega stanja odstopil. Oba Slovenca, ki sta prišla v cilj, sta končala pri repu razpredelnice, Vrečer na 155. mestu, Mezgec pa na 159 mestu, v skupnem seštevku pa je Vrečer 90., Mezgec pa 123.

Nibali brez konkurence

"Želim pustiti pečat, boril se bom do konca," je po prihodu v cilj Nibali napovedal, da ga prav nič več ne more ločiti od končnega cilja. Po 18. etapi, gorskem kronometru, 19. etapo so odpovedali zaradi slabega vremena, je osvojil še 20. etapo ter je le še korak oddaljen od druge skupne zmage na tritedenskih dirkah. Prvo veliko skupno zmago je osvojil leta 2010 na dirki po Španiji.

Osemindvajsetletnik iz Messine je dokazal, da mu na letošnji dirki po Italiji ni para. Nibali se je vseh tekmecev otresel nekaj manj kot tri kilometre do cilja ter v snežnem metežu s temperaturami tri stopinje pod ničlo kot prvi prikolesaril v cilj. Ob prihodu v cilj je najprej dvignil v zrak desnico, nato še levico ob tem pa je poljubil še poročni prstan. Italijan Stefano Pirazzi (Bardiani Valvole-CSF Inox) je potrdil zmago v skupnem seštevku točkovanja gorskih ciljev.