22 ogledov

BiH: "Francoze nadigrali kot nihče doslej!"

Edin Dzeko EPA
Zaključil se je redni del kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2012. Hrvati so doma sicer premagali Latvijo z 2:0, a bodo igrali v dodatnih kvalifikacijah. Tam bo tudi BiH, ki je vodila v Franciji z 1:0, a je v drugem delu galske peteline rešil Samir Nasri (1:1). "V prvem polčasu smo jih nadigrali, kot verjetno še nihče doslej," je v Parizu Francozom realnost razkrival gostujoči selektor Safet Sušić.

Končan je še en kvalifikacijski ciklus, v katerem ni manjkalo presenečenj. Med večja zagotovo sodi tudi Estonija, ki si je tudi s slovensko pomočjo izborila nastop v dodatnih kvalifikacijah.

Tam bodo igrale kar tri reprezentance s področja nekdanje Jugoslavije, najbolj boleče izmed trojca Črna gora, Hrvaška, Bosna in Hercegovina pa se je veliki turnir izmuznil prav "zmajem" Safeta Sušića. Ti so z golom Edina Džeka na Stade de Franceu dolgo časa celo vodili in prevladovali na igrišču, nato pa je Emir Spahić nepotrebno zrušil Samirja Nasrija v kazenskem prostoru in zakuhal najstrožjo kazen, ki jo je vezist Manchestra Cityja tudi brezhibno izkoristil in poslal trikolore direktno na Euro. Evropska nogometna zveza (Uefa) bo žreb dodatnih kvalifikacij po vsej verjetnosti spet delegirala, tako da se najvišje rangirane reprezentance ne bodo mogle pomeriti med seboj. Prvi boben bi tako sestavljale Hrvaška, Portugalska, Češka in Irska, drugega pa BiH, Črna gora, Turčija in Estonija.

Skupina A
Nemčija je z zmago nad Belgijo s 3:1 s popolnim izkupičkom končala kvalifikacije in potrdila, da bo na evropskem prvenstvu, ki ga bosta prihodnje leto gostili Poljska in Ukrajina, v vlogi velikega favorita.Belgija je pred tekmo še upala na presenečenje in drugo mesto v skupini, a ni bila dorasel tekmec domačim. To je izkoristila Turčija, ki je v živčni tekmi v drugem polčasu le strli odpor Azerbajdžana in si zagotovili nastop v dodatnih kvalifikacijah.

Skupina B
Rusi so z gladko zmago nad Andoro potrdili prvo mesto v skupini, v neposrednem obračunu za drugo mesto pa so Irci z 2:1 ugnali Armenijo. Pri gostih je bil že v prvem polčasu izključen Berezovski.

Skupina C
V slovenski skupini se je veselila Estonija, pa čeprav tokrat ni igrala. Na drugem mestu je namreč obranila točko prednosti pred Srbijo, ki je klonila v Ljudskem vrtu. Italija je rutinirano s 3:0 ugnala Severno Irsko.

Skupina D
V borbi za prvo mesto sta se v Parizu udarili Francija in Bosna in Hercegovina. Gostje so bolje začeli in po prvem polčasu z golom Edina Džeka vodili z 1:0 ter bili udeleženci Eura. Domačini so bili v izgubljenem položaju vse do 78. minute, ko je z bele točke izenačil Samir Nasri. Izid se do konca tekme ni več spremenil in galski petelini so se veselili uvrstitve na Euro 2012. BiH vnovič čaka nastop v dodatnih kvalifikacijah.

"Škoda za te fante, dali so vse od sebe. V prvem polčasu smo jih nadigrali, verjetno kot nihče do sedaj. To ni konec, ostajajo nam dodatne kvalifikacije v katerih bomo, upam, imeli srečo, ki je danes nismo. To ni enaka ekipa kot pred dvema letoma. Lahko igramo proti vsakemu, kar smo danes tudi pokazali," je po tekmi Parižane utišal gostujoči selektor Safet Sušić.

Skupina E
Švedi so na krilih domačih navijačev s 3:2 premagali vodilno Nizozemsko in se kot najboljša drugouvrščena ekipa kvalifikacij neposredno uvrstili na evropsko prvenstvo. Nizozemci so v 50. minuti po golu Dirka Kuyta prišli do vodstva z 2:1, nato pa je sledil ekspresen preobrat domačih. V 52. minuti je Larsson zabil z bele točke, minuto kasneje pa je Toivonen postavil končni izid.

Cristiano Ronaldo pred novinarskimi mikrofoni | Avtor: EPA EPA
Skupina F
Hrvati so za prvo mesto potrebovali domačo zmago proti Latviji in uspeh Gruzije v tekmi z Grčijo. Južnim sosedom je šlo vse kot po maslu do 79. minute. Sami so z goloma Eduarda in Mandžukića vodili z 2:0, Gruzijci pa so imeli v rokah vodstvo z 1:0. Potem pa sta se prikazala Fotakis in Charisteas ter poskrbela, da Grčija nekaj časa ne bo spala. Hrvate čaka boj v dodatnih kvalifikacijah, kjer jih bo še vedno vodil Slaven Bilić. Ta je takoj po tekmi z Latvijci dobil zaupnico vodstva Hrvaške nogometne zveze.

Skupina G
V tej skupini je bilo vse odločeno še pred zadnjim dnevom. Angleži so prvi, Črnogorcem pa Švicarji niso več mogli odvzeti dodatnih kvalifikacij.

Skupina H
Še ena skupina, kjer sta tekmeca med seboj odločala o prvem mestu. Danska je gostila Portugalsko in si z zmago z 2:1 priborila vozovnico za Euro. Poraz Portugalcev je v zadnji minuti omilil Cristiano Ronaldo, ki bo moral biti pravi v dodatnih kvalifikacijah.

Skupina I
Španci so v svojem slogu zaključili ciklus. Škotska, ki je še upala na dodatne kvalifikacije, jim ni bila kos, zato pa je svojo nalogo z odliko opravila Češka, ki je v gosteh s 4:1 nadigrala Litvo in se prebila do drugega mesta.