36 ogledov

Tekma med Srbijo in Italijo odpovedana

1/31
Zaradi razgrajanja srbskih navijačev je bilo srečanje med Italijo in Srbijo v Genovi sprva prestavljeno za 35 minut, nato pa ob nadaljevanju izgredov odpovedano. Ferski otoki so S. Ircem vzeli točko.

Tekmo v slovenski kvalifikacijski skupini C za uvrstitev na evropsko prvenstvo 2012 v Genovi med Italijo in Srbijo v Genovi so dokončno odpovedali. Potem ko se je zaradi izgredov srbskih navijačev začela s polurno zamudo in je sodnik dvoboj po vsega sedmih minutah prekinil, so predstavniki domače nogometne zveze sporočili, da dvoboja ne bodo nadaljevali. "Tekma je dokončno odpovedana. To je bila odločitev sodnika, ki edini lahko na igrišču sprejme takšen sklep," je za italijansko televizijo RAI dejal generalni sekretar italijanske nogometne zveze Antonello Valentini. Za zdaj še ni znano, kakšna bo nadaljnja usoda tekme, najverjetneje pa jo bo evropska krovna zveza za zeleno mizo registrirala z izidom 3:0 za Italijo.

Srbski navijači so že pred dvobojem na teren in na tribune stadiona Luigi Ferraris v Genovi zmetali precej pirotehnike, nekaj posameznikov pa je začelo celo rezati ograjo, razbili pa so tudi steklene pregrade med posameznimi sektorji. Policija je posredovala tudi s solzivcem, zato so se nogometaši obeh ekip umaknili nazaj v slačilnice in se na igrišče vrnili šele čez pol ure. A tudi po preloženem začetku tekme se razmere na tribunah niso umirile, srbski navijači so spet začeli na igrišče metati pirotehnične predmete in sodnik Craig Thomson iz Škotske je po šestih minutah tekmo prekinil.

Začelo se je že pred srečanjem
Srbski mediji poročajo, da so srbski navijači že pred tekmo napadli vratarja svoje ekipe Vladimirja Stojkovića, ko je vstopal na avtobus. Takrat resnega incidenta še ni bilo, a Stojković nato ni želel igrati in je namesto njega med vratnici stopil Željko Brkić.

Nov velik uspeh Fercev
Simpatični "ribiči" s Ferskih otokov imajo že dolgo zgodovino šokantnih tekem. Tako so leta 1990 na svoji sploh prvi uradni tekmi doma premagali Avstrijo (1:0) z golom šahista Torkila Nielsna. Po remiju s Slovenijo so nato leta 2002 remizirali tudi s Škotsko (2:2). Ferci so takrat zapravili vodstvo z 2:0.

Ferci šokirali Severne Irce!
Nogometaši Ferskih otokov po točki proti Sloveniji leta 2001 (2:2) slavijo nov velik uspeh. V domačem Toftirju so tako kot pred leti remizirali, njihova tokratna žrtev pa je postala Severna Irska. Točko Ircem je 15 minut pred koncem rešil Kyle Lafferty.

Tekmo so Ferci sicer presenetljivo prestavili v Toftir, uro stran od reprezentančnega stadiona v Thorshavnu. Severni Irci so imeli žogo več v svoji posesti, nekajkrat je od daleč poskušal Lafferty, nevarno pa je z roba kazenskega prostora streljal tudi Jonny Evans, toda večje nevarnosti za ferskega veterana Jákupa Mikkelsna dolgo ni bilo. Evans je imel štiri minute pred koncem polčasa izjemno priložnost za vodstvo, a je njegov strel iz neposredne bližine zletel preko gola.

Drugega polčasa zeleni niti niso začeli tako napadalno, kot bi od njih morda zahteval rezultat. Niall McGinn je nato zapravil veliko priložnost, ko je po globinski podaji prišel sam pred Mikkelsna, ga obšel, a iz težkega položaja zgrešil prazna vrata. Selektor Nigel Worthington je v igro takoj zatem poslal najboljšega strelca reprezentance Davida Healyja, ki je zamenjal slovenskega krvnika iz tekme v Belfastu Warrena Feeneyja.

Lafferty je imel v 58. minuti na glavi vodstvo za goste, a je njegov strel z glavo s fantastično parado zaustavil Mikkelsen. Nato pa šok − Ferci so prek Christiana Holsta v 60. minuti povedli, potem ko se je gologlavi napadalec izvrstno znašel v kazenskem prostoru in z levico zaključil v daljši kot. Na odgovor gostov je bilo treba čakati do 76. minute, ko je Lafferty, najboljši posameznik na igrišču, ob pomoči vratnice zadel s strelom po tleh z roba kazenskega prostora. Ferci so do konca zdržali in se veselili novega odmevnega dosežka, Sloveniji pa naredili veliko uslugo.

Črnogorcem točka na Wembleyju
Na preostalih srečanjih je Črna gora ostala vodilna v svoji skupini, po tem ko je z vzornim branjenjem na Wembleyju zadržala Anglijo (0:0). "Sokoli" Zlatka Kranjčarja bi kmalu ukradli celo zmago, a je Milan Jovanović nekaj minut pred koncem zadel le prečko. Francozi so nadaljevali z manjšo renesanso in doma po Romuniji premagali še Luksemburg (2:0) z goli Karima Benzemaja in Yoanna Gourcuffa. Nizozemci so se doma znesli nad Švedi (4:1), po dvakrat pa sta zadela Klaas-Jan Huntelaar in Ibrahim Afellay. David Villa je tik pred polčasom iz enajstmetrovke povedel Španijo v vodstvo na Hampden Parku in se na večni lestvici izenačil z Raúlom Gonzálezom. Škoti so se v drugem polčasu vrnili in "furija" je za zmago potrebovala gol Fernanda Llorenteja.

Belgija : Avstrija 4:4 (1:2)
Vossen (11), Fellaini (47), Ogunjimi (87), Lombaerts (90); Schiemer (14, 62), Arnautović (29), Harnik (93)
RK: Scharner (68/Avstrija)

Lestvica: 1. Nemčija 12 točk, 2. Avstrija 7 (-1), 3. Turčija 6, 4. Belgija 4, 5. Azerbajdžan 3 (-1), 6. Kazahstan 0.

Skupina B
Armenija : Andora 4:0 (3:0)
Gazarjan (4), Mhitarjan (16), Movsisjan (33), Pizzelli (52)

Slovaška : Irska 1:1 (1:1)
Durica (36); St. Ledger (16)

Makedonija : Rusija 0:1 (0:1)
Keržakov (8)

Lestvica: 1. Rusija 9 točk, 2. Armenija 7, 3. Irska 7, 4. Slovaška 7, 5. Makedonija 4, 6. Andora 0.

Skupina C
Ferski otoki : Severna Irska 1:1 (0:0)
Holst (60); Lafferty (76)

Estonija : Slovenija 0:1 (0:0)
Sidorenkov (66/a.g.)

Italija : Srbija 0:0 - tekma je bila zaradi razgrajanja srbskih navijačev v šesti minuti prekinjena in kasneje odpovedana

Lestvica: 1. Italija 7 točk, 2. Slovenija 7 (+1), 3. Estonija 6 (+1), 4. Severna Irska 5, 5. Srbija 4, 6. Ferski otoki 1 (+2)