24 ogledov

Rusi popolni; Kanada razbila Norveško

rusija hokejska reprezentanca EPA
Na svetovnem hokejskem prvenstvu elitne skupine na Švedskem in Finskem ima po treh odigranih tekmah ena ekipa še poln izkupiček devetih točk, druga pa je še brez ene same. Rusi so z uspehom proti ZDA s 5:3 vknjižili deveto točko na SP, Latvija pa je izgubila z Avstrijo s 3:6 in je še brez točke v skupini v Helsinkih.

Za spoznanje boljša je v tem pogledu Slovenija z eno točko, a današnji poraz v Stockholmu po podaljšku z Dansko za izbrance selektorja Matjaža Kopitarja ne bo dovolj, da bi ostali v družbi najboljših na svetu. Za kaj takšnega bo zdaj potreben podvig in zmaga proti eni od favoriziranih ekip v skupini.

Rusi do zmage v derbiju dneva

V derbiju današnjega dne so bili v Helsinkih Rusi s 5:3 boljši od Američanov. Branilci naslova iz Rusije so po sicer izenačeni tekmi na koncu stopili na plin. Jevgenij Medvedjev v 54. minuti in Aleksander Radulov v 56. sta bila moža odločitve ob koncu dvoboja, pred tem je po začetnem vodstvu Rusov za preobrat poskrbel kapetan ZDA Paul Stastny z zadetkoma v 11. in 14. minuti. A so se Američani veselili le 36 sekund, saj je takoj izenačil Ilija Kovalčuk.

Kanadčani povozili Norvežane

Manj napeto je bilo na večerni tekmi v Stockholmu. Čeprav so imeli Norvežani pred tekmo s Kanadčani vseh šest točk, je bil njihov prvi poraz na SP prepričljiv. Kanadčani so jih odpihnili z ledu s 7:1, že po prvi tretjini je bilo 4:0 in dvomov o zmagovalcu ni bilo, častni gol so Norvežani dosegli za 1:5 sredi tekme.

Latvijci v težavah

Manjše presenečenje pa so v Helsinkih pripravili Avstrijci. Latvija, ki je vse od leta 1997 stalna članica elitne skupine, se je znašla v resnih težavah. Avstrija je namreč medsebojni dvoboj dobila s 6:3 in baltsko hokejsko državo pustila na lestvici za seboj brez točk. Avstrijci so po zaostanku z 0:1 v nadaljevanju tekme dosegli štiri gole v 13 minutah, kar je bilo na koncu odločilno. Čeprav so Latvijci v zadnjem delu še zapretili in se približali na 3:4 v 49. minuti, sta Thomas Raffl (50.) in Daniel Oberkopfler (57.) poskrbela za srečen konec za severne sosede.