41 ogledov

Drugi polčas dovolj za zmago

Jure Zdovc,  Miha Zupan
1/10
Slovenski košarkarji so bili veliki favoriti na dvoboju z Južnokorejci, po slabem prvem polčasu pa so bolje zaigrali v drugem. Na koncu zmaga z 89:72.

Slovenski košarkarji so nekoliko preveč sproščeno krenili v dvoboj z Južno Korejo, azijski igralci pa so nekoliko manj agresivno obrambo s pridom tudi izkoristili. Večji del prve četrtine so namreč vodili, največ za pet točk (16:11) slabe štiri minute do konca prve četrtine. To so nato dobili z 21:19.

Z dvema trojkama, uspešna sta bila Edo Murić in Domen Lorbek, so Slovenci na začetku drugih deset minut le prevzeli vodstvo s 25:24. A četa Jureta Zdovca še naprej ni našla pravega ritma, v 25. minuti pa je slovenski tekmec znova vodil z 28:25. Selektor je moral zahtevati minuto odmora. Po njem sta tehtnico v slovensko korist nekoliko nagnila brata Dragić. Goran je dosegel štiri točke, Zoran pa pet. Ko je skok v napadu dobil še Alen Omić in nato zadel, so Slovenci povedli s 36:32. A v obrambi slovenski reprezentantje še naprej niso igrali zbrano, Južnokorejci pa so to izkoristili za novo minimalno vodstvo. Vseeno je Slovenija s točko prednosti odšla na glavni odmor.

Južnokorejci so v prvem polčasu precej bolje izvajali proste mete, za tri točke pa so zadeli štiri mete iz osmih poizkusov. Na drugi strani so Slovenci imeli met za tri točke le 4/13. Azijski košarkarji so se s Slovenci presenetljivo dobro kosali tudi v skoku, po dveh četrtinah so ujeli le dve odbiti žogi manj (19:21). Obe moštvi sta izgubili po šest žog, Južna Koreja pa je bila boljša v asistencah (9:4) in blokadah (5:1).

Boljša slovenska igra v drugem polčasu

Na začetku drugega polčasa je v slovenskem napadu znova večino bremena prevzel starejši od bratov Dragić, ob koncu 24. minute pa si je po trojki Jureta Balažića Slovenija priigrala do tedaj najvišjo prednost (53:48). Južnokorejski košarkarji so ob boljši obrambi nasprotnikov zgrešili nekaj metov, po petih točkah Lorbka in dveh Omića pa je razlika v korist Slovenije hitro narastla na 11 (60:49). Po novem košu centra Uniona Olimpije, na tekmi mu je uspel dvojni dvojček (13 točk, 11 skokov), so Slovenci povedli z 69:63, pred zadnjo četrtino pa so Slovenci imeli 14 točk naskoka.

Južnokorejci so rnkrat še prišli na deset točk minusa (63:73), vendar bližje ni šlo. Z dvema uspešnima metoma za tri je najprej odgovoril Goran Dragić, po eno pa sta za 85:67 dodala Balažić in Zoran. Tekma je bila tako odločena že nekaj minut pred zadnjim piskom sirene.

Izjavi po tekmi:

Jure Zdovc, selektor Slovenije: "Čestitam igralcem za zmago, saj to ni bila lahka tekma. Nasprotnik, ki ga moraš na papirju premagati, je vedno najbolj neugoden. Začeli smo malce bolj sproščeno, ne dovolj čvrsto v obrambi in Južna Koreja je to takoj kaznovala. Šele v drugem polčasu smo ujeli ritem in z boljšo obrambo prišli do nekaj lahkih košev, ki so nam dali prednost. Jutri nas čaka podobna zgodba, zato se moramo dobro pripraviti na Angolo in skušati čim prej rešiti vprašanje zmagovalca."

Domen Lorbek: "Mislim, da motivacija ni bila težava, temveč pritisk, da tekmo moramo dobiti. Šele v drugem polčasu, ko smo bolje zaigrali v obrambi, smo prišli do razlike in zmage. Je pa res, da se na takšnega tekmeca težko pripraviš, saj igra zelo specifično košarko."

Slovenija : Južna Koreja  89:72 (19:21, 40:39, 70:56)

Slovenija: Balažić 11, Slokar 1 (1:4), Murić 3, Blažič 4, Zupan 8, G. Dragić 22 (0:1), Z. Dragić 13 (4:5), Lorbek 14 (4:4), Klobučar (0:2), Omić 13 (1:2).
Južna Koreja: Moon 8, Park 6 (2:4), D. Yang 3, T. Kim 5 (1:1), Lee 12 (2:2), S. Kim 2, Cho 8 (2:3), H. Yang 4, Joo Kim 5 (3:4), Heo 7 (2:2), Oh 8 (2:4), Jon. Kim 4.
Prosti meti: Slovenija 10:18, Južna Koreja 14:20.
Met za dve točki: Slovenija 23:38, Južna Koreja 20:40.
Met za tri točke: Slovenija 11:31 (Balažić 3, Zupan 2, G. Dragić 2, Lorbek 2, Murić, Z. Dragić), Južna Koreja 6:20 (Moon 2, Cho 2, Joo Kim, D. Yang).
Skoki: Slovenija 40 (24 + 16), Južna Koreja 34 (23 + 11).
Osebne napake: Slovenija 20, Južna Koreja 21.