Slalom za infarkt: zlato Rieschevi, Tina brez brona

Soči 2014 Maze Roza Hutor trening smuk
1/37
Stanko Gruden/STA
Deset stotink je Tini Maze v infarktnem razpletu superkombinacijskega slaloma zmanjkalo za njeno tretjo olimpijsko kolajno, ki ji jo je vzela Julia Mancuso. Američanka, najhitrejša v smuku, je zaostala le za zlato Nemko Mario Höfl-Riesch in srebrno Avstrijko Nicole Hosp.

Barvita američanka Julia Mancuso je ob odsotnosti slovite rojakinje Lindsey Vonn, velike tekmice Tine Maze, uspela pokvariti dan Črnjanki in ji pred nosom speljati bronasto odličje na prvi tekmi olimpijskih iger.

Mancusova (+0,53 sekunde), najhitrejša po smuku, je zapravila vso prednost in na koncu zaostala za zlato Nemko Mario Höfl-Riesch, ki je kot glavna favoritinja z izjemnim slalomom nadoknadila zamujeno za suvereno zmago, druga pa je bila Avstrijka Nicole Hosp (+0,40). Mazejevo je od njenega tretjega olimpijskega odličja delilo vsega deset stotink.

Na slalomski progi je Maruša Ferk prav tako zapravila svojo prednost s smuka v cilj prišla kot tretja, njen čas je bil na koncu dovolj za deseto mesto (+2,27 sekunde). Ilka Štuhec, ki je napadla z izvrstnega enajstega mesta, je tako kot mnoge tekmovalke pred njo zgrešila vratca in predčasno končala z nastopom.

Höfl-Riescheva odgovorila z zlatimi črkami

Švicarka Dominique Gisin je nastop najboljših desetih odprla s prevzemom vodstva, ki ga je iztrgala iz rok norveške anonimke Ragnhild Mowinckel. Povsem nov standard je nato postavila Avstrijka Nicole Hosp, ki je s fantastičnim časom Gisinovo "izbrisala" z več kot sekundo naskoka in v vodstvu ostala vse do nastopa najboljših petih.

Takrat je Nemka Maria Höfl-Riesch po nekaj slabšem smuku odgovorila z veliko boljšim slalomom in prevzela vodstvo s 40 stotinkami naskoka. Napad se četrtouvrščeni Anni Fenninger nato pred nastopom Tine Maze ni posrečil in Avstrijka je ostala brez prve kolajne.

Tina trepetala za tretje odličje

Mazejeva je na slalomski progi hitro izgubila 0,18 sekunde naskoka pred Nemko, nato pa držala okrog 40 desetink minusa do cilja, ko je semafor pokazal tretje mesto (+0,63 sekunde). Lara Gut je nato klonila pod pritiskom in Mazejeva je bila korak do brona!

Gut superkombinacija olimpijske igre Soči 2014 slalom | Avtor: Stanko Gruden/STA Stanko Gruden/STA
Igra stotink ji na koncu ni bila naklonjena, po smuku vodilna Julia Mancuso je sicer zaostala za zlato Höfl-Rieschevo in srebrno Hospovo, toda bila dovolj hitra za bron, ki ga je za deset stotink speljala pred nosom Mazejeve.

Američanka je v tej disciplini pred štirimi leti osvojila srebro, tudi v Sočiju ostaja med dobitnicami kolajn. Drugo olimpijsko srebro je osvojila Avstrijka Hospova, ki se je na stopničke zavihtela z osmega mesta po smuku. Avstrijska veteranka je bila srebrna na igrah v Torinu leta 2006.

Izenačila Katjo Seizinger

Mojstrsko slalomsko predstavo je prikazala vodilna v skupnem seštevku svetovnega pokala Höfl-Riescheva, peta po smuku je v brezhibnem nastopu na drugi progi osvojila svojo še tretjo olimpijsko zlato kolajno (in se izenačila z upokojeno Katjo Seizinger), po šampionskih naslovih v superkombinaciji in slalomu izpred štirih let v Vancouvru. Na slalomski progi je Nemka vpisala tretji čas, Hospovo pa je ugnala za 17 stotink sekunde oziroma 40 stotink skupno.

Bolj slaba uteha je, da sta obe Slovenki, ki sta prišli v cilj, izboljšali svoji uvrstitvi izpred štirih let iz Vancouvra. Mazejeva je superkombinacijo v Whistlerju leta 2010 končala na petem mestu, tokrat pa je bila četrta, a brez tako želene kolajne, ki jo je napovedovala. Mazejeva je favoritinja za kolajne tudi v naslednjih štirih disciplinah v Sočiju.

Štuhec: "Slalom je pač slalom"

Ferkova je za pet mest izboljšala svojo najboljšo uvrstitev na olimpijskih igrah, ko je bila pred štirimi leti 15., prav tako v superkombinaciji. Ferkova ni bila zadovoljna s svojim nastopom, čeprav je izpolnila cilj - uvrstitev med prvo deseterico. Po smuku je bila 17.

"Po ne najbolj posrečenem smuku mi je za slalom preostal le še napad vse do cilja, da bi prevzela trenutno vodstvo. Žal se to ni zgodilo, saj so druge tekmovalke dobro opravile svoje delo," je za slovensko nacionalno televizijo po tekmi dejala Ferkova.

Tretja Slovenka Štuhčeva je lahko zadovoljna s smukaškim delom, ko je vpisala 11. čas z zaostankom 1,58 sekunde. V slalomskem delu je odstopila po prvem merjenju vmesnega časa in uvodni olimpijski nastop končala brez uvrstitve. Štajerka, ki je bila po smuku 11., je na slalomu odstopila. "Slalom je pač slalom: včasih se izide, drugič ne," je dejala Mariborčanka.

Na pol poti: po smuku Tina na tretjem mestu

Tekma se je v s soncem obsijanem Roza Hutorju začela s kar dvema odstopoma že po šestih tekmovalkah. Švicarka Marianne Kaufmann-Abderhalden in predstavnica Čila Noelle Barahona sta na srečo poskrbeli le za krajša premora in se sami podali proti cilju.

Mancuso superkombinacija olimpijske igre Soči 2014 smuk | Avtor: EPA EPA
Ena izmed favoritinj, Švicarka Gutova, je s startno številko deset prevzela vodstvo z velikim naskokom pred Norvežanko Lotte Smiseth Sejersted. Kar precej je za Švicarko nato zaostala tudi avstrijska favoritka Fenningerjeva (+0,52).

Höfl-Riescheva zaostala

S številko 13 je šla kot prva Slovenka na progo Ferkova, ki je z 1,72 sekunde zaostanka zasedla takratno deveto mesto. Pred nastopom Mazejeve se je po vratolomni progi podala še Avstrijka Hospova in po slabem spodnjem delu prav tako močno zaostala.

Črnjanka je nato nastopila izvrstno in vodila praktično celotno progo, v srednjem delu tudi že za 29 stotink, nato pa tako kot tekmovalke pred njo zaostala za vodilno Gutovo, a le za 39 stotink in zasedla drugo mesto. Glavna favoritinja, Nemka Höfl-Riesch, je prikazala zelo spremenljivo predstavo in sicer z odličnim srednjim delom zaostala za Fenningerjevo in Mazejevo (+0,57).

Julia v velikem slogu

Vse je nato v ciljni areni utišala Američanka Mancusova, srebrna smukačica iz Vancouvra, ki je v cilj ob krikih slavja prišla s kar 0,47 sekunde naskoka. To pomeni, da Mazejeva (+0,86) pred slalomom zaostaja za slabih devet desetink, druga Gutova skoraj pol sekunde (+0,47), četrta Fenningerjeva pa že skoraj sekundo (+0,99).

Štuhčeva je kot zadnja Slovenka s startno številko 28 na progi začela zelo dobro in v cilj prišla z odličnim izidom (+1,58), kar je bilo dovolj za 11. mesto. Ferkova pred slalomom zaseda 14. mesto (+2,19).