Zadoščenje in šestič tip 1: Rudar ugnal Zagorje

Rudar Trbovlje Zagorje zasavski derbi knapovski derbi
1/35
DaB
Že šestič zapored je zasavski derbi pripadel domačinom, tokrat je Rudar v Trbovljah do zmage proti Zagorju prišel po zadetku Davorja Rižnerja v 75. minuti (1:0). Domači vezist je tako odločil prvi derbi večnih rivalov, na katerem je sodeloval.

Nogometaši Rudarja so skoraj v popolnosti izpolnili načrt, ki so si ga zastavili pred tekmo. S čvrsto in gibljivo obrambo so ekipo Zagorja, ki je prejšnjih enajstih prvenstvenih tekmah dosegla kar 48 zadetkov, omejili na le nekaj priložnosti, ki pa so ostale neizkoriščene. Ob doseženem zadetku so domačini še nekajkrat zapretili gostujočemu vratarju, v prvem polčasu pa stresli tudi okvir vrat.

Še enkrat več se je pokazalo, da na derbijih ponavadi zmaguje tisti, ki naredi manj napak. Zagorjani so imeli žogo več v svoji posesti, igrali bolj všečno in kombinatorno, vendar pa so napadalci večinoma ostali brez uporabnih žog. Rudar je s hitrimi prehodi v napad izkoristil svoje prednosti in ob borbeni igri povsem zasluženo prišel do vseh treh točk.

Zagorje je kljub porazu ostalo na drugem mestu lestvice, saj je bil obračun med prvouvrščeno Zarico in tretjeuvrščeno Ilirijo zaradi velike količine padavin in posledično slabe zelenice v Kranju preložen. Rudar je še naprej peti, svojim večnim rivalom se je približal na štiri točke. Trboveljčani so na sedmi domači tekmi zabeležili peto zmago in še četrtič ohranili svojo mrežo nedotaknjeno, medtem ko so Zagorjani na sedmem gostovanju prvič klonili.

Rahla pobuda gostov v prvem delu

Rudar je tekmo začel zelo odločno in v prvih dvobojih pokazal veliko agresivnosti. Nekaj ukradenih žog na sredini igrišča domači niso zmogli spremeniti v priložnosti, tako da vratar Zagorja Miha Gracar ni imel pravega dela. Po uvodnih minutah so Zagorjani pričakovano prevzeli rahlo terensko pobudo, čeprav so knapi še naprej skušali pritiskati že na njihovo zadnjo linijo. Sčasoma so si proletarci priigrali nevaren strel z roba kazenskega prostora, ko je Nebojša Karamarković z leve strani za kakšen meter zgrešil vrata Mateja Martinčiča.

Kmalu je poskusil še drugi bivši igralec Rudarja v dresu Zagorja, Ivica Perić, na drugi strani pa je v 21. minuti odgovoril Rok Drnovšek. Slednji je sedem minut kasneje dvignil na noge domače privržence, ko je odbito žogo, z oddaljenosti kakšnih 25 metrov, poslal v prečko Gracarjevega gola. V prvem polčasu, ki je bil zaradi prižiganja bakel na začetku srečanja podaljšan za štiri minute, smo videli še prosti strel Karamarkovića, ki je zletel čez vrata in poskus Perića z glavo po lepi podaji Blaža Povšnarja.

Martinčič ubranil, Rižner zabil za zmago

Prvi omembe vreden strel v drugem polčasu smo videli v 48. minuti, spet je bil na delu Karamarković, ki se je zelo trudil, da bi zadel proti bivšemu klubu, s katerim se ni razšel na najlepši način, kar se je slišalo tudi v skandiranju domače navijaške skupine Kamnita-Torcida. V 50. minuti pa smo videli najlepšo obrambo tekme. Po visoki žogi v kazenski prostor je domača obramba slabo posredovala, Perić pa se je znašel sam in s približno 14 metrov poslal silovit volej proti zgornjemu delu trboveljskih vrat, a je Martinčič žogo preusmeril čez gol z izjemno refleksno reakcijo. Po sledečem kotu je Perić poskusil še z glavo, a je bil strel lahek plen za vratarja.

Sledilo je rahlo zatišje, vsaj kar se priložnosti tiče, a zdelo se je, da Rudar sčasoma postaja vse bolj samozavesten. Zagorjani so imeli sicer še naprej žogo več v nogah, a nikakor niso več zmogli priti do nevarnega strela, Branimir Đokić in prvi strelec lige Anže Krajnc sta bila manj opazna kot v prvem delu. Trboveljčani so v 64. minuti poskusili prek Jureta Laznika, čigar strel z glavo je Gracar ubranil, pet minut kasneje je enaka usoda doletela tudi udarec živahnega rezervista Abdulaha Šišića z desne strani.

Rudar Trbovlje Zagorje zasavski derbi knapovski derbi | Avtor: DaB DaB
Odločilni trenutek srečanja se je zgodil v 75. minuti. Domači so poslali eno od številnih dolgih žog na polovico gostov, zagorska obramba je žogo odbila, a le do domačega vezista Davorja Rižnerja, ki je z roba kazenskega prostora z dobro odmerjenim strelom v levi spodnji kot Gracarjevega gola poskrbel za eksplozijo navdušenja med trboveljskim delom občinstva.

Blok knapov zadržal nalet

Domači so se po zadetku osredotočili na obrambo, pomaknili so se pred svoj kazenski prostor in dobro varovali vse poti do vrat. Zagorjani so brez težav prišli na 30 metrov od domačega gola, tam pa so naleteli na čvrst blok knapov, ki so igrali na krilih vodstva in navijačev. Tako so gostje poskušali s številnimi visokimi žogami v domači kazenski prostor, a so bili na ta način le enkrat blizu gola. Krajnc je v 81. minuti z glavo lepo odložil žogo za Perića, slednji pa je nekaj metrov od gola malce preveč okleval s strelom in iztržil le kot.

Izkazalo se je, da je bila to zadnja priložnost za goste, ki se jim je v zaključnih trenutkih v napadu pridružil tudi vratar Gracar. Vse dolge žoge so bile plen domačih visokih branilcev, odlično delo sta v ožji obrambi Rudarja opravila Amel Mrvoljak in Denis Bašić, nekaj žog sta "pobrala" tudi Žiga Laznik in Drnovšek. Po štirih minutah sodnikovega dodatka so se domači veselili prestižne zmage, že tretje zapored proti večnim rivalom na domačem igrišču. Tako kot aprila so za zmago tudi tokrat potrebovali zgolj en zadetek.

"Noro, fenomenalno!"

"Občutki po zadetku? 'Blackout' (smeh, op. a.)! Noro je, da pred takšnim številom ljudi zabiješ takšen gol in da potem vzdržiš za zmago ... Fenomenalno," je po tekmi povedal strelec edinega zadetka Davor Rižner, ki je zabil svoj drugi gol v dresu Rudarja. To je bil njegov prvi zasavski derbi, tako da je na dvobojih s proletarci doživel sanjski debi.

"Že pred tekmo sem rekel, da imamo mi dobro obrambo in čeprav težko dosegamo zadetke, ga tudi težko prejmemo, sploh če prvi zabijemo. Stvari so se odvijale po našem načrtu in zmaga je tu. Ko je bil ob polčasu izid 0:0, smo vedeli, da bodo Zagorjani postali živčni, saj so v tem prvenstvu zabili že skoraj 50 golov. Pričakovali smo, da jim bo padla koncentracija, očitno se je to tudi zgodilo," je dejal 20-letni vezist in pohvalil navijače: "Zahvalil bi se vsem, ki so prišli podpirat Rudarja. Lahko le čestitam takim navijačem. Takšni so zelo redki v Sloveniji in tudi nasploh. Posebej pa zato, ker se to dogaja v tretji ligi, da nas takole spremljajo ... Vsa čast."

"Vsak nekaj dotikov preveč"

"Čestitke domačinom za zmago. Pričakovali smo takšno igro Rudarja, čeprav me je malce presenetilo, kako visoko so nas napadli od začetka, čeprav so bili potem tekom tekme na trenutke postavljeni zelo globoko na svoji polovici. Naš problem je bil, da naša igra ni bila dovolj tekoča, kar nas je krasilo skozi vso sezono. Vsak je imel nekaj dotikov preveč, zato jih nismo niti enkrat izigrali z izpeljano akcijo. Sedaj je treba iti naprej, iz tekme v tekmo, naši cilji niso vezani le na to tekmo. Mi v Trbovljah vedno igramo v polju, a težko dosegamo gole. Tudi tokrat smo imeli dve 'smrtni' priložnosti. Če ga ne daš, ga dobiš, na derbiju je treba izkoristiti vsako ponujeno priložnost," je po srečanju dejal kapetan Zagorja Nejc Vozelj, ki je pohvalil vzdušje na trboveljskem stadionu. "Vzdušje v Trbovljah nikoli ni bilo sporno, spet je bilo odlično. Hvala tudi našim Crazy Boysom, dobro je čutiti njihovo podporo. Tukaj je lepo igrati, a je poraz težko prenesti. Ni kaj, dvignili bomo glave in šli naprej."

"Vse je šlo po planu"

"Igro smo prilagodili našim zmožnostim in od sebe dali več kot sto odstotkov, saj smo vedeli, da le tako lahko pridemo do zmage. Zagorje je višje na lestvici, ima boljše posameznike, a derbi je derbi, tu posamezniki ne zmagujejo. Pustili smo jim pobudo v polju. Nismo se spuščali v odprt boj, saj se zavedamo, kje so Zagorjani močni. Edino resno priložnost so si ustvarili prek Perića po napaki naše obrambe, z igro pa nas niso ogrozili," je vtise po tekmi strnil Marko Sotenšek, ki je prevzel tudi kapetanski trak Rudarja, ko je iz igre odšel Damir Memišević.

"Mi smo imeli še dve, tri priložnosti in zadeli tudi prečko, nevarni pa smo bili tudi iz prekinitev. Vse nam je šlo po planu. Tekma je bila zelo podobna kot aprila, čeprav so takrat Zagorjani morda še bolj dominirali kot in mislim, da je ta zmaga še bolj zaslužena kot tista," je dodal Sotenšek, ki je, tako kot vsi, užival v derbiju. "Vzdušje je bilo spet 'ena A', odlično. Morda je vse skupaj malce pokvaril dež, a ljudi je bilo vseeno veliko. Hvala vsem, posebej naši Kamniti, pa tudi Crazy Boysom. Lepo je videti, kako se živi za to tekmo."

"Poraz ostane s tabo dlje kot zmaga"

"Vedeli smo, da to ni navadna tekma, ampak derbi, kjer odločajo malenkosti. V prejšnjih tekmah smo si ustvarjali številne priložnosti, tokrat so bile te redke. Ostali smo brez gola, domači so ga zabili in to je to. Rudar je najmočnejši ob prekinitvah in v protinapadih. Celotno tekmo so igrali z dolgimi diagonalnimi žogami, vendar smo bili mi spet v nekem krču. Oni so rasli iz minute v minuto, mi smo padali in na koncu je Rudar zasluženo zmagal," je dejal Anže Krajnc, ki se mu je prvič v letošnji sezoni zgodilo, da je brez zadetka ostal na dveh zaporednih tekmah.

Krajnc je s 17 zadetki še vedno prepričljivo najboljši strelec lige. "Ti zadetki so plod ekipne igre, tu ne gre za neke moje sposobnosti. Danes pač nisem imel priložnosti in gola nisem mogel zabiti. Odvisen sem od ekipe in tudi če sem trenutno prvi strelec lige, se zaradi tega ne počutim nič boljšega od ostalih," je dodal 27-letni napadalec in sklenil: "Tudi po porazu ostanemo skupaj, kar kaže na to, da smo ekipa. Se je pa težko sprijazniti s porazom na derbiju. Zmago hitro pozabiš, poraz pa te spremlja dlje časa."