19 ogledov

ZDA do šestega zaporednega zlata

ZDA Španija košarka finale Rio 2016 EPA
Ameriške košarkarice so šestič po vrsti osvojile olimpijsko zlato. Zadnjo so bogati zbirki dodale po zmagi v finalu, ko so premagale Španke (101:72). Že prej so v tekmi za bron Srbkinje premagale Francozinje (70:63).

Američanke so zlato olimpijsko kolajno osvojile osemkrat, šestkrat po vrsti, enkrat pa so bile bronaste. Španke so prvič v zgodovini prišle do olimpijske kolajne.

Španke so se Američankam dobro upirale do 13. minute in izida 21:24, do konca polčasa pa so favorizirane igralke trenerja Gena Auriemma dodale na plin in na odmor odšle s prednostjo 17 točk (49:32).

Kmalu po začetku drugega polčasa so jo še za malenkost povečale, do zvoka sirene za konec tretje četrtine pa je bilo več ali manj jasno, da Španke ne morejo presenetiti Američank. Te so namreč vodile z 81:49. Tudi v zadnjih desetih minutah niso popuščale, prednost je le še naraščala, vprašanje je bilo le še, kakšna bo končna razlika.

Prvi strelki tekme pri ZDA sta bili Lindsay Whalen in Diana Taurasi s 17 točkami, 15 jih je dala izza črte za tri točke. Na drugi strani je bila najbolj razpoložena Španka Alba Torrens, ki je dala 18 točk.

Srbkinje do zmage v treh minutah

V boju za tretje mesto so Srbkinje premagale Francozinje. S tem so srbske košarkarice priborile osmo medaljo za Srbijo na olimpijskih igrah v Riu ter vnovič razveselile Srbe, potem ko so lani osvojile naziv evropskih prvakinj - z zmago v finalu ravno proti Francozinjam. To je prva bronasta olimpijska medalja za srbske košarkarice doslej.

Srbske košarkarice so povedle že na začetku tekme in si kmalu nabrale dvomestno prednost, vendar so se Francozinje še pred polčasom vrnile in povedle, na odmor pa so šle z izenačenim izidom (27:27).

Odločilni trenutki tekme so se dogajali med 25. in 28. minuto, ko je srbska ekipa dosegla fantastično serijo 16:0 (53:40), nato pa so košarkašice Srbije do konca tekme brez težav branile prednost pred Francozinjami, je poročala srbska tiskovna agencija Tanjug.

Največ košev za zmagovalno ekipo je dala Jelena Milovanović (18 točk), medtem ko je bila pri Francozinja najuspešnejša igralka Endene Miyem (18 točk).