16 ogledov

Žemlja naprej, Nole in Serena bolje od Nadala

blaž kavčič EPA
Grega Žemlja je kot edini Slovenec napredoval v drugi krog Wimbledona, potem ko je s 6:7 (3), 6:4, 6:4 in 6:1 premagal Američana Michaela Russella. V četrtek proti Grigorju Dimitrovu. Zmagi prvih nosilcev Novaka Đokovića in Serene Williams.

Najboljši slovenski teniški igralec Grega Žemlja, 55. igralec sveta, je v prvem krogu Wimbledona s 6:7 (3), 6:4, 6:4 in 6:1 premagal Američana Michaela Russella, ki na lestvici ATP zaseda 95. mesto. V četrtek ga čaka dvoboj z 29. nosilcem, Bolgarom Grigorjem Dimitrovim.

Svoje nastope na sveti travi v Wimbledonu sta že končala druga slovenska predstavnika. Blaž Kavčič je moral priznati premoč Nemcu Jan-Lennardu Struffu, ki je bil boljši s 6:4, 6:1 in 6:3, Aljaž Bedene pa je izpadel proti Argentincu Leonardu Mayerju, ta je zmagal s 6:2, 6:3 in 6:4.

Prva točka dvoboja je pripadla Američanu, ki je povedel tudi z 2:0, pri tretji točki pa je Žemlji uspelo izenačiti. Poravnana sta bila tudi pri četrti in šesti točki, podaljšana igra pa je pripadla Russellu. Po 1:1 v drugem nizu je Žemlja prvič v dvoboju povedel, nato pa sta igralca izmenično osvajala točke. Kranjčan je povedel s 5:4, nato pa po 6:4 izenačil v nizih.

Boljši pri začetnih udarcih in "winnerjih"

Podobno kot v prvih dveh sta bila tudi v tretjem nizu igralca izenačena do četrte točke, nato pa je Žemlji le uspelo streti odpor Američana in osvojiti niz. Precej lažje delo je imel v četrtem, ko je povedel s 3:0, nato je točko osvojil Russell, do konca pa je Žemlja nanizal še tri in se veselil preboja v drugi krog.

Tekmeca sta se pomerila petič v karieri, Žemlja pa zdaj vodi s 3:2 v zmagah. Slovenki igralec je nanizal 18 asov, izrazito boljši pa je bil v številu "winnerjev"; dosegel jih je kar 68, Russell pa 30 manj.

Žemlja in Bedene sta v ponedeljek nastopila v konkurenci dvojic, v prvem krogu pa sta morala priznati premoč Tajcema, bratoma dvojčkoma, Sanchaiju in Sonchatu Ratiwatani, ki sta slavila s 6:3, 6:4, 5:7 in 7:6 (3).

Nadal ni začel uroka največjih

Serena Williams in Novak Đoković sta prvo tekmo v Wimbledonu dobila bres pretresov, potem ko je njun stanovski kolega Rafael Nadal dan prej spektakularno pogorel in izpadel proti 135. igralcu sveta Belgijcu Steveu Darcisu.

Prva nosilca sta na s soncem obsijanem Centre Courtu z lahkoto napredovala z zmagama nad luksemurško predstavnico Mandy Minella in Nemcem Florianom Mayerjem.

Williamsova je prvi niz dobila po 19 minutah igre in kljub majhnem mrku v nadaljevanju, ko je z dvojno napako izgubila začetni udarec, brez najmanjše težave do konca dvoboja slavila še 32. zaporedno zmago (6:1 in 6:3). Đoković je Meyerja, s katerim se je lani pomeril v četrtfinalu, prav tako odpravil brez izgubljenega niza (6:3, 7:5 in 6:4).

Williamsova "žalostna" zaradi Nadala

Četrti nosilec in po izpadu Nadala glavno špansko orožje David Ferrer je na osrednjem igrišču z veliko večjimi težavami odpravil Argentinca Martína Alunda s 6:1, 4:6, 7:5 in 6:2 v nizih. Brezhibni so bili vsi ostali nosilci − češki podprvak iz leta 2010 Tomáš Berdych, argentinski prvak US Opna iz leta 2009 Juan Martín del Potro, Nemec Tommy Haas in vzhajajoči bolgarski zvezdnik Grigor Dimtrov. Nihče izmed omenjenih ni izgubil niti enega niza.

Li Na, Samantha Stosur in Angelique Kerber so vse napredovale v drugi krog, edino presenečenje je bil poraz desete nosilke Marija Kirilenko, ki jo je v dveh nizih izločila domačinka Laura Robson. Britanka je tako ustavila serijo porazovo točanov, saj je še nedolgo nazaj kazalo, da bo edini "preživeli" Andy Murray.

Đoković OP Anglije Wimbledon tenis | Avtor: EPA EPA
Williamsova je po napredovanju dejala, da je "zelo žalostna" zaradi hitrega izpada Nadala, zdi pa se ji, da razlog tiči v hitri menjavi igralne podlage. Na pesku je namreč Majorčan še nekaj tednov nazaj slavil veliko zmago v finalu Roland Garrosa, prehod na travo pa se mu ni posrečil, tudi Američanka pa je dejala, da je malce "zarjavela".

Nole: "Vsi so vedno boljši"

"Letos sem veliko tekem odigrala na pesku, več kot verjetno kadarkoli," je dejala petkratna zmagovalka turnirja in 16-kratna prvakinja turnirjev za grand slam. "Danes sem se kar malce težko privadila. Za Nadala je moralo biti še veliko težje, ker je igral le na pesku. Počutim se, kot da sem bila danes malce zarjavela na nek način."

Đoković je v torek odigral prvi turnirski obračun po epski tekmi v polfinalu OP Francije, ko ga je ugnal prav Nadal, srbski prvi nosilec pa je bil več kot očitno odločen, da ne dopusti nikakršnih presenečenj. Niti enkrat ni izgubil začetnega udarca in po zmagi dejal, da je poraz Španca le opozorilo, da ne moreš ničesar jemati z rezervo.

"V začetnih krogih je zelo nevarno za vrhunske igralce, ki niso igrali na travi eno leto pred Wimbledonom," je dejal nekdanji zmagovalec. "Veste, šport se razvija, tako kot vse v življenju. Vsi so vedno boljši, vedno bolj profesionalni. Še posebej na grand slamih je veliko kakovostnih igralcev, ki pred 10.000 ali še več gledalci na Centre Courtu ali Court One nimajo česa izgubiti."

Bedene in Kavčič domov brez osvojenega niza

Kavčič je izgubil že dvoboj prvega kroga na tretjem grand slamu sezone. V Wimbledonu ga je s 6:4, 6:1 in 6:3 premagal Nemec Struff, ki na lestvici ATP zaseda 115. mesto. Struff se je v glavni del turnirja uvrstil kot kvalifikant, v Wimbledonu nastopa prvič v karieri, Kavčiča pa je odpravil po uri in 35 minutah igre. Nemec je nanizal kar 20 asov, slovenski igralec na drugi strani le sedem. Še izraziteje je bil Struff boljši po številu "winnerjev", dosegel jih je 53, Kavčič pa 16.

"Enostavno je bil predober"

"Zanesljivo ni šlo, kot sem si zamislil. Lahko rečem, da sem zadnje tri dni na treningih igral zelo dobro, igral z veliko bolje uvrščenimi igralci, kot je Struff in bil konkurenčen oziroma še boljši, bolj agresiven. Danes na tekmi, če dobiš 30 asov in 50 'winnnerjev' iz zadnje črte, je težko delati neke zaključke. Enostavno je bil nasprotnik danes predober. Nekako mislim, da sem letos igral najboljši tenis kot kadarkoli na travi, tudi dobro sem se počutil na travi. Lahko rečem, da sem res dobro igral. Na žalost je nasprotnik danes igral brez napak, ni mi dal nobenih priložnosti. Imel sem nekaj break žog, ki jih na žalost nisem izkoristil," je po dvoboju dejal Kavčič in zaključil: "Če potegnem črto, je bil nasprotnik za razred boljši, to dokazuje tudi rezultat."

Kavčiča že prihodnji teden čaka domači turnir v Portorožu. "Če čisto po pravici povem, nič ne pričakujem. V zadnjem času nisem dosegal rezultatov, kot bi si jih želel. Vsak rezultat, vsaka zmaga bo dobra. Jaz se bom poizkusil na turnir maksimalno pripraviti, maksimalno odigrati, zanesljivo pa si ne postavljam nekih visokih rezultatskih ciljev, ker v trenutnem rezultatskem stanju ne bi bilo realno. Želim igrati na domačem turnirju, motivacije ne bo manjkalo. Turnir bom vzel kot čisto vsak drug turnir, sproščeno bom odigral. Če bo rezultat, bo super, če pa ne bo, je pa še kar nekaj turnirjev do konca sezone in bomo na naslednjih turnirjih poskušali narediti rezultat," je pred portoroškim turnirjem povedal trenutno 132. igralec na lestvici ATP.

Tsonga Bedene OP Francije Roland Garros prvi krog | Avtor: EPA EPA
Mayer v težavah le v tretjem nizu

Tudi Bedene, 90. igralec z lestvice ATP, je nastope v Wimbledonu končal v prvem krogu. S 6:2, 6:3 in 6:4 ga je premagal Argentinec Mayer, sicer 84. igralec sveta.

Bedene, ki je v Wimbledonu nastopil prvič, je bil brez prave moči. Slednji je prva dva niza dobil brez težav, v tretjem pa je 90. igralec sveta povedel s 4:3 proti Argentincu, a nato zapravil pet priložnosti za break in sanj o napredovanju je bilo konec. Mayer je dosegel 41 "winnerjev", Bedene 22 manj.

Kavčič in Bedene sta za nastop v 1. krogu prejela vsak po 27.700 evrov. V konkurenci je še najboljši slovenski tenisač Grega Žemlja. Pri ženskah se v konkurenci posameznic nobena Slovenka ni uspela uvrstiti na glavni turnir.

Kevin Anderson (Jar/27) : Olivier Rochus (Bel) 6:4, 6:2, 6:1;
Michał Przysięzny (Pol) : Philipp Petzschner (Nem) 6:3, 7:6 (6), 6:0.
Roberto Bautista (Špa) : Teimuraz Gabašvili (Rus) 6:3, 6:4, 7:6 (3);
Santiago Giraldo (Kol) : Horacio Zeballos (Arg) 3:6, 7:6 (4), 6:7 (6), 6:1, 6:3;
Igor Sijsling (Niz) : Alex Kuznetsov (ZDA) 6:3, 6:4, 6:4;
Grigor Dimitrov (Bol/29) : Simone Bolelli (Ita) 6:1, 6:4, 6:3;
Feliciano López (Špa) : Gilles Simon (Fra/19) 6:2, 6:4, 7:6 (11);
Daniel Brands (Nem) : Daniel Gimeno-Traver (Špa) 7:6 (5), 6:7 (4), 6:7 (5), 6:1, 6:4;
Paul-Henri Mathieu (Fra) : Ricardas Berankis (Lit) 7:6 (4), 7:5, 6:7 (3), 6:4;
Bobby Reynolds (ZDA) : Steve Johnson (ZDA) 1:6, 7:6 (4), 6:3, 6:7 (4), 6:4;